۹ نشانه مهم کمبود ویتامین B12 در بدن، ویتامین B12


۹ نشانه کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است که بدن شما برای فرآیندهایی مانند سنتز DNA، تولید انرژی و عملکرد سیستم عصبی مرکزی به آن نیاز دارد. اگرچه این ویتامین در بسیاری از غذاها یافت می شود، اما کمبود ویتامین B12 نسبتاً شایع است. این اغلب به دلیل محدودیت مصرف غذا، سوء جذب، بیماری های خاص یا استفاده از داروهای کاهش دهنده B12 است.

در واقع، مطالعات نشان می دهد که تا ۲۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال در ایالات متحده و بریتانیا دچار کمبود این ویتامین هستند. سطوح B12 بالای ۳۰۰ pg/mL طبیعی، سطوح ۲۰۰-۳۰۰ pg/mL مرزی و سطوح زیر ۲۰۰ pg/mL کمبود این ویتامین در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که توانایی جذب B12 از غذا با افزایش سن کاهش می یابد، کمبود آن در افراد مسن شایع تر است. با این حال، این بدان معنا نیست که کودکان و بزرگسالان جوان، از جمله زنان باردار و شیرده، نمی توانند دچار کمبود B12 شوند.

متاسفانه، کمبود ویتامین B12 اغلب نادیده گرفته می شود و به اشتباه تشخیص داده می شود. اغلب این به دلیل تست های آزمایشگاهی ناکافی است یا به این دلیل که علائم به تنهایی مختص کمبود ویتامین B12 نیست. اگر مشکوک به کمبود ویتامین B12 هستید، مهم است که به یک متخصص مراجعه کنید، علائم خود را درمیان بگذارید و آزمایش‌های مناسب را انجام دهید.

این مقاله ۹ مورد از شایع ترین علائم گزارش شده کمبود B12 و نحوه تشخیص و درمان آن را پوشش می دهد.

۱. خستگی

اگر کمبود B12 دارید، احتمالاً احساس خستگی می کنید. سلول های بدن شما برای عملکرد صحیح به B12 نیاز دارند. بنابراین، سطوح ناکافی B12 می تواند تولید طبیعی گلبول های قرمز خون را کاهش دهد که می تواند بر اکسیژن رسانی تأثیر بگذارد.

به طور خاص، کمبود ویتامین B12 یا اسید فولیک می تواند باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود. این وضعیت منجر به تشکیل گلبول های قرمز بزرگ، غیر طبیعی و نابالغ و اختلال در سنتز DNA می شود. هنگامی که بدن شما گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به بافت های شما ندارد، احتمالاً احساس ضعف و خستگی می کنید. مهم است که بدانید حتی اگر سطح B12 شما در محدوده یا پایین باشد، ممکن است خستگی و سایر علائم مرتبط با کمبود ویتامین B12 را تجربه کنید.

خستگی ناشی از علائم کمبود ویتامین B12

۲. پوست رنگ پریده یا زرد

یکی دیگر از علائمی که می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B12 باشد، رنگ پریدگی یا زردی پوست است. کم خونی مربوط به B12 می تواند پوست شما را به دلیل کمبود گلبول های قرمز رنگ پریده کند ب) وضعیتی به نام کم خونی فقر آهن. کمبود B12 همچنین می تواند باعث بیماری به نام یرقان شود که باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم شما می شود. این رنگ به دلیل سطوح بالای بیلی روبین ایجاد می شود. بیلی روبین یک ماده زائد است که هنگام تجزیه گلبول های قرمز در بدن تولید می شود.

۳. سردرد

کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به عوارض عصبی از جمله سردرد شود. در واقع، سردرد یکی از شایع ترین علائم گزارش شده کمبود B12 در بزرگسالان و کودکان است.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که اغلب از انواع خاصی از سردرد رنج می‌برند، به احتمال زیاد سطح B12 پایین‌تری دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ روی ۱۴۰ نفر که نیمی از آنها میگرن داشتند، نشان داد که سطح B12 خون در شرکت‌کنندگان مبتلا به میگرن به طور قابل‌توجهی کمتر از شرکت‌کنندگانی بود که سابقه میگرن نداشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که بالاترین سطح B12 را داشتند، ۸۰ درصد کمتر در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که سطح B12 کمتری داشتند، به میگرن مبتلا شدند. تحقیقات برای بررسی اینکه آیا درمان B12 می تواند علائم میگرن را در برخی افراد بهبود بخشد یا خیر ادامه دارد.

۴. علائم افسردگی

B12 برای عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی شما ضروری است و کمبود این ماده مغذی می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. کمبود B12 به طور خاص با خطر بیشتر افسردگی مرتبط است.

سطوح پایین B12 می تواند سطح اسید آمینه حاوی گوگرد به نام هموسیستئین را افزایش دهد. این به نوبه خود می تواند با افزایش استرس اکسیداتیو، آسیب DNA و مرگ سلولی در بدن به افسردگی کمک کند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۰ روی ۱۳۲ کودک و نوجوان، ۸۹ نفر مبتلا به افسردگی و ۴۳ نفر بدون افسردگی، نشان داد که شرکت‌کنندگان مبتلا به افسردگی سطوح پایین‌تری B12 و سطوح بالاتر هموسیستئین در مقایسه با افراد بدون افسردگی داشتند. علاوه بر علائم افسردگی، سطوح پایین یا ناکافی B12 می تواند منجر به سایر بیماری های روانی از جمله روان پریشی و اختلالات خلقی شود.

۵. مشکلات گوارشی

کمبود ویتامین B12 همچنین می تواند باعث اسهال، حالت تهوع، یبوست، گاز، نفخ و سایر علائم گوارشی شود. این مشکلات می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از این علائم غیراختصاصی هستند و می توانند توسط عوامل دیگری ایجاد شوند. به عنوان مثال، عدم تحمل غذایی، داروها و عفونت ها می تواند منجر به اسهال شود.

مشکلات گوارشی

۶. مشکل در تمرکز و اختلالات روانی

از آنجایی که کمبود B12 بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر منفی می گذارد، افرادی که سطح B12 پایین یا کمبود دارند ممکن است دچار مه مغزی شوند و در تمرکز و انجام وظایف دچار مشکل شوند. افراد مسن به ویژه در معرض خطر این عوارض هستند، زیرا خطر کمبود B12 با افزایش سن افزایش می یابد. در واقع، بسیاری از مطالعات سطوح پایین B12 را با کاهش عملکرد شناختی در افراد مسن مرتبط دانسته اند.

خوشبختانه، مطالعات نشان می دهد که اختلالات روانی مرتبط با سطوح پایین B12 می تواند با درمان B12 بهبود یابد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ به ۲۰۲ فرد مبتلا به اختلالات روانی خفیف و سطوح پایین یا پایین B12 و هموسیستئین B12 بالا به مدت ۳ ماه درمان شد. پس از درمان، ۸۴ درصد از شرکت کنندگان بهبود قابل توجهی در علائمی مانند تمرکز ضعیف، از دست دادن حافظه و فراموشی گزارش کردند.

۷. درد و درد در دهان و زبان

گلوسیت یک اصطلاح پزشکی است که به زبان ملتهب، قرمز و دردناکی اطلاق می شود که می تواند ناشی از کمبود B12 باشد. افراد مبتلا به این کمبود می توانند به گلوسیت همراه با استوماتیت مبتلا شوند که با زخم و زخم در دهان مشخص می شود.

اگرچه گلوسیت و استوماتیت در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 شایع است، اما می تواند بدون کم خونی نیز رخ دهد و نشانه کمبود اولیه B12 باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، گلوسیت همچنین می تواند به دلیل کمبود سایر مواد مغذی مانند اسید فولیک، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین (B3) ایجاد شود.

۸. پارستزی در دست و پا

پارستزی یک اصطلاح پزشکی است که به احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در نواحی خاصی از بدن مانند دست ها و پاها اشاره دارد. بسیاری از بزرگسالان و کودکان مبتلا به کمبود B12 دچار پارستزی می شوند.

متأسفانه، این علامت کمبود B12 با علائم نوروپاتی دیابتی همپوشانی دارد. نوروپاتی دیابتی آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا است و می تواند باعث درد و بی حسی در اندام ها شود. افراد مبتلا به دیابت که متفورمین مصرف می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود B12 هستند زیرا این دارو می تواند جذب ویتامین B12 در بدن را کاهش دهد. بنابراین، کمبود B12 در بیماران دیابتی را می توان به اشتباه به عنوان نوروپاتی محیطی تشخیص داد.

به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند افرادی که به طور منظم متفورمین مصرف می کنند از نظر کمبود ویتامین B12 غربالگری شوند.

سایر علائم و نشانه های کمبود B12

علاوه بر علائم فوق، کمبود B12 می تواند منجر به موارد زیر شود:

گرفتگی عضلات و ضعف عضلانی

کمبود B12 بر عملکرد اعصاب حرکتی و حسی تأثیر منفی می گذارد که می تواند منجر به اسپاسم عضلانی و ضعف شود.

اختلال در هماهنگی آتاکسی، یا اختلال تعادل و هماهنگی

این یک علامت عصبی است که می تواند ناشی از کمبود B12 باشد. بنابراین، فرد مبتلا به کمبود ویتامین B12 ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل دچار مشکل شود.

اختلال در نعوظ

مردانی که کمبود ویتامین B12 دارند ممکن است به دلیل افزایش سطح هموسیستئین در بدن دچار اختلال نعوظ شوند.

اختلالات بینایی

کمبود ویتامین B12 می تواند باعث مشکلات بینایی شود که احتمالاً به دلیل آسیب به عصب بینایی است.

کمبود B12 چگونه تشخیص داده و درمان می شود؟

از آنجایی که علائم کمبود ویتامین B12 مختص این بیماری نیست، ممکن است تشخیص داده نشود یا اشتباه تشخیص داده شود. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، مهم است که آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. برای جلوگیری از کمبود ویتامین، به خصوص اگر بیماری های زیر را دارید با پزشک مشورت کنید:

  • از یک رژیم غذایی محدود مانند رژیم گیاهخواری پیروی کنید
  • شما بالای ۶۰ سال سن دارید
  • باردار هستید یا شیردهی؟
  • شما یک وضعیت پزشکی دارید که می تواند سطح B12 شما را کاهش دهد
  • شما از داروهای کاهش دهنده B12 مانند متفورمین یا مهارکننده های پمپ پروتون استفاده می کنید

علاوه بر اطلاع از علائم و انجام معاینه فیزیکی، پزشک می تواند با تجویز آزمایش خون کمبود ویتامین B12 را رد کند.

این تست ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سطح B12
  • سطح فولات
  • شمارش کامل خون (CBC) با سواب محیطی
  • سطوح متیل مالونیک اسید (MMA).
  • سطوح هموسیستئین

اگر سطوح بسیار پایین B12 در شما تشخیص داده شود، پزشک مناسب ترین درمان را توصیه می کند. درمان ممکن است شامل تزریق B12، مکمل‌های خوراکی B12 یا درمان یک بیماری زمینه‌ای باشد که می‌تواند باعث کمبود شود.

تزریق B12 به طور کلی برای افرادی توصیه می شود که نمی توانند به درستی B12 را از غذاها یا مکمل ها جذب کنند، مانند: ب- افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند یا افرادی که بیماری های خودایمنی خاصی دارند. مکمل ها و تزریق های B12 حتی در دوزهای بالا بی خطر و قابل تحمل هستند.

آخرین کلمه

کمبود ویتامین B12 می تواند علائم مختلفی مانند خستگی، سردرد، افسردگی، رنگ پریدگی یا زردی پوست، اختلالات روانی و درد و زخم در دهان و زبان ایجاد کند. بسیاری از علائم ناشی از سطوح پایین B12 مختص کمبود B12 نیست، که می تواند منجر به تشخیص داده نشدن بیماری شود.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، مهم است که برای انجام آزمایشات و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر مصرف کم غذا دلیل آن است، بهتر است مصرف غذاهای غنی از B12 مانند ماهی و صدف، کله پاچه و تخم مرغ را افزایش دهید.

اگر گیاهخوار هستید، مصرف غذاهای غنی شده با B12 مانند مخمرهای مغذی و شیر غیر لبنی و مصرف مکمل B12 می تواند به شما در حفظ سطح مطلوب کمک کند.

منبع

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.