۴ روش جوانسازی پوست


تاریخ ارسال: ۱۶ بیشتر ۱۴۰۱

امروزه افراد در سنین مختلف توجه بیشتری به ظاهر پوست خود دارند که این امر میل به روش های جوانسازی پوست را در بین افراد افزایش داده است اما تنوع این روش ها بسیاری از افراد را در انتخاب هر یک از روش های موجود مردد کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم جوانسازی پوست و روش های رایج آن را بررسی کنیم.

روش های ترمیم و جوانسازی پوست

روش مکانیکی

در این روش به کمک ابزاری سطح پوست تراشیده می شود و پوست پس از انجام مراحل ترمیم بهتر و شاداب تر به نظر می رسد. روش باستانی به درم ابریژن معروف بود که در آن سطح پوست را با ابزاری مانند کاغذ سنباده تراشیده و صیقل می‌دادند و همچنین منافذ بزرگ پوست را تا حدودی کاهش می‌دادند، اما نیاز به مهارت زیادی داشت زیرا می‌توانست. در اثر فشار بیش از حد آسیب دیده است. ، به پوست آسیب می رساند. مدل های جدید این دستگاه ها با نام میکرودرم ابریژن شناخته می شوند که در آن پودر سمباده مانند با سرعت و فشار زیاد روی پوست اسپری می شود و سپس ساکشن می شود و در نتیجه لایه برداری پوست صورت می گیرد. مزیت این روش ایمنی نسبی آن است و جوانانی که فقط نیاز به لایه برداری و جوانسازی پوست دارند می توانند از این روش استفاده کنند. این روش در سنین بالا برای از بین بردن چین های پوستی یا ترمیم جوش و آکنه چندان مفید نیست زیرا قدرت تاثیرگذاری بر این ضایعات را ندارد.

روش شیمیایی

در این روش که به عنوان لایه برداری نیز شناخته می شود، لایه های مرده یا آسیب دیده پوست با مواد شیمیایی عمدتا اسیدی برداشته می شوند. ملایم ترین این روش ها استفاده خود بیمار از کرم های لایه بردار است که معمولاً در شب قبل از خواب انجام می شود و از اسیدهای میوه مانند آلفا هیدروکسی اسید استفاده می شود. این روش بر روی برخی از عیوب پوست، جوش های سطحی و چین های ریز پوست اثر می گذارد و پوست را درخشان تر و شاداب تر می کند. کرم های حاوی ترکیبات ویتامین A یا رتین A قدرت لایه برداری قوی تری دارند و باید با احتیاط بیشتری استفاده شوند زیرا می توانند به پوست آسیب برسانند. این کرم ها باید از نور محافظت شده و هنگام خواب استفاده شوند و پس از استفاده بهتر است از کار با موبایل و کامپیوتر خودداری شود. متخصصان پوست معمولاً بسته به نیازهای فردی ترکیبی از این مواد را تجویز می کنند. اما روش اصلی لایه برداری که توسط پزشکان و معمولا در یک جلسه انجام می شود، استفاده از مواد شیمیایی قوی برای سوزاندن پوست به صورت کنترل شده و در نتیجه تشکیل پوست جدید است. در این روش محلول شیمیایی روی پوست مالیده می شود و پس از مدت کوتاهی کمتر از یک دقیقه به سرعت شسته می شود. پوست فرد پس از مدتی می افتد و پوست جدیدی جایگزین آن می شود. در گذشته که روش های جدید لایه برداری و جوانسازی پوست رواج نداشت، این روش در بین پزشکان و بیماران طرفداران زیادی داشت، اما با ظهور روش های جدید و با توجه به خطر بالای عوارض، امروزه این روش کاهش یافته است. محبوبیت عمومی این روش . اما اگر می خواهید لایه برداری انجام دهید، باید مطمئن شوید که توسط متخصص و ترجیحاً پزشکی که تجربه زیادی در این کار دارد، انجام شود.

روش تزریق

این روش ها نسبتا جدید هستند و برای اصلاح چین و چروک و افتادگی پوست استفاده می شوند. شناخته شده ترین نوع این روش ها تزریق بوتاکس است. این ماده سمی ضعیف شده از یک باکتری است که باعث انقباضات شدید عضلانی و فلج عضلانی می شود. پس از تزریق این ماده، عضلات حساس زیر پوست در ناحیه تزریق منقبض شده و به طور موقت فلج می شوند و پوست کشیده می شود. این روش برای چین و چروک هایی که هنوز عمیق نشده اند مانند چین های پیشانی یا بین ابروها بسیار موثر است اما روی چین و چروک های عمیق و قدیمی تاثیر چندانی ندارد. مشکل اصلی این روش نیاز به تکرار مجدد آن است، زیرا فلج ایجاد شده در عضلات دائمی نیست و معمولا در عرض شش ماه تا یک سال برمی گردد. البته این روش می تواند عوارضی داشته باشد و به همین دلیل باید توسط متخصصان انجام شود. روش دیگر تزریق فیلر یا ژل است. در این روش نوعی ژل که به راحتی توسط بدن هضم و جذب نمی شود، به نواحی خاصی از پوست که بریده شده است تزریق می شود. شایع ترین محل تزریق، چین بین لب و قسمت خارجی بینی است که معمولاً با افزایش سن یا رژیم های کاهش وزن شدید ایجاد می شود یا عمیق تر می شود. ژل قسمت خالی را پر می کند و ظاهر بهتری به صورت می دهد. عیب اصلی این روش جذب ژل در عرض شش ماه تا دو سال (بسته به ماندگاری ژل) است که باید تکرار شود. همچنین در برخی موارد متأسفانه ژل از ناحیه تزریق به نواحی دیگر مهاجرت می کند و ظاهری ناخوشایند به فرد می دهد و برای برداشتن آن نیاز به جراحی دارد. البته این مشکل معمولا زمانی رخ می دهد که ژل به قسمت های متحرک مانند لب تزریق شود. بنابراین بهتر است کسانی که فقط به خاطر زیبایی تصمیم به تزریق ژل به لب خود دارند به این مشکل توجه کنند.

مزوتراپی

روش جدید تزریق فیلر این است که مواد به عمق پوست تزریق می شوند. در این تکنیک مواد مختلفی مانند کلاژن تزریقی، ویتامین ها و مواد هومیوپاتی به پوست تزریق می شود. اهداف و فواید زیادی برای این روش ذکر شده است، از جمله تحقیقات انجام شده در هر صورت اگر این تکنیک توسط افراد مجرب انجام شود، روش نسبتاً ایمنی است، اما نمی توان با قطعیت در مورد اثربخشی آن صحبت کرد. در این مرحله باید توجه داشت که روش معروف به میکرونیدلینگ که در آن سوراخ‌های کوچکی روی سطح پوست با سوزن‌های بسیار ظریف ایجاد می‌شود، روش تزریقی نیست، زیرا هیچ ماده‌ای به پوست تزریق نمی‌شود. در شماره بعدی به روش میکرونیدلینگ و سایر روش های جوانسازی از جمله لیزر خواهیم پرداخت.

منبع

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.