یک خطای بزرگ بین روحانیت و مردم رخ داده است


شفقنا، حجت‌الاسلام والمسلمین نوراللهیان، رئیس سابق ساماندهی حوزه‌های علمیه و مدارس علمیه خارج از کشور معتقد است: اگر امروز روحانیت در میان مردم می‌نشستند و به بحث‌ها و دل‌های مردم گوش می‌دادند و به خانه‌های مردم می‌رفتند. رابطه ای شکل می گرفت و اگر امروز این رابطه تبدیل به رابطه ای نمی شد که با مشتریان پشت میز می نشینی، محبوبیت روحانیت اینقدر کم نمی شد، اینها نشانه هایی است که یک خطای بسیار جدی بین آنها به وجود آمده است. روحانیت و مردم و این شکاف را می توان بین امروز و فردا پر کرد، هیچ بهبودی نیست، مرزبانان مرزهای عقیدتی مردم با دست خود به این قلعه و رسالت بزرگ آن آسیب جدی وارد کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا نوراللهیان با اشاره به موضوعات مهمی در رابطه کنونی مردم و روحانیت، به بررسی و بررسی برخی از چالش های اساسی امروز روحانیت پرداخت.

وی ابتدا با اشاره به رویکرد مستقل یکی از جواهرات درخشان شیعه معاصر (علامه محمدرضا حکیمی) اظهار داشت: از ۱۵ سالگی در محضر علامه محمدرضا حکیمی در مشهد بودم و با ایشان آشنا شدم. آثار. اخیرا دو اتفاق در نجف اشرف افتاد. آقای حکیمی در مورد ماجرای اول نکته ای را بیان کردند و سپس در کتابی همراه با تصاویر منتشر کردند. بان کی مون در آن زمان دبیرکل سازمان ملل بود و برای دیدار با آیت الله سیستانی به بغداد و خیابان های پر پیچ و خم و هوای گرم نجف آمد و زیر آن مقاله ای نوشتند که موجود است.

وی ادامه داد: علامه حکیمی به طور خصوصی به من گفتند درست است که امروز اساس مرجعیت شیعه آسیب دیده است، اما وقتی اتفاق بزرگی در داخل یا خارج از کشور می افتد و مرجعیت صدای خود را بلند می کند، کسانی هستند که زیر پرچم می ایستند ضربه می زنند. که قفسه سینه یا احساسات عمیق و مثبت مانند گذشته نشان می دهد. علامه حکیمی با من صحبت کرد و گفت: خدا را شکر که عراق عزیز با فتوای تاریخی حضرت آیت الله سیستانی بالاخره در چنگال ظلم و ظلم و حماقت داعش و همه حامیان آن نیفتاد. البته نقش بسیار غیرمعمول شهید حاج قاسم سلیمانی (ره) بسیار پر رنگ بود.

نوراللهیان افزود: بان کی مون وارد بغداد شد و از این کوچه ها گذشت و وارد این خانه قدیمی ساده شد و ادب و احترام کرد.بعد از پایان مذاکراتش از نجف خارج نشد و بیانیه ای داد و این بیانیه برای حکیمی است. انسان دردمند و درستکار چه در ذهن مردم باشد، بسیار شگفت انگیز بود که دنیای دین باید شبانه روز در ذهن جامعه و مردم فارغ از نظامشان باشد، نه مردم یک مکتب و مذهب و ملیت. بلکه همه بندگان خدا

نوراللهیان با اشاره به دومین حادثه در زمان بیماری مرحوم علامه حکیمی گفت: زمانی که رهبر کاتولیک های جهان از واتیکان به نجف رفتند تا مرجعی شیعه را با این شأن و احترام ببینند که معتقدم در تاریخ ادیان بسیار نادر است. . و با نگاهی به تاریخ، من این رویداد را منحصر به فرد می‌دانم، زیرا اینطور نبود که هیئتی از ایران نزد پاپ رفت و پاپ نشست و هیئت ایستاد، بلکه پاپ از ایتالیا آمد تا با مرجعی برخورد کند تا گوشه‌ای از آن را ملاقات کند. جهان و در یک شهر و یک فضا شرع قدیم و کهن رسول آمده بود و دیداری تاریخی در ادیان ابراهیمی رخ داد.

وی تصریح کرد: انتظار نداریم که مرجعیت در مقابل همه حوادث دنیا موضع بگیرد، هرچند از طرف آنها امری مهم و قابل انتظار است، حداقل در رابطه با کشورمان در حوزه مسائل اسلامی و غیراسلامی. که اتفاق می افتد متفاوت نباش و ساکت باش. امروز می بینیم که مرجعیت شیعه در مورد برخی مراسم حکومتی و حکومتی بیانیه می دهد، اما در برابر بی عدالتی ها و نابرابری های فراوان، تصمیمات نادرست و برخوردهای بسیار خشن با مردمی که بسیاری از آنها از مراجع تقلید هستند، کم سواد و تحصیل کرده اند، سخن می گویند. ، و مردم ما شما حقیقت آن را درک می کنید. در واقع یک اتفاق بسیار ناگوار در تاریخ تشیع رخ داد.

وی ادامه داد: اگر من و شما وقایع این روزها را مرور کنیم، متوجه می شویم که متأسفانه بسیاری از ائمه جمعه و ائمه جامعه در حال خواندن یک متن مقرر و تعریف شده هستند. پس ما نسبت به دیگر روحانیون از جمله ملاهای سعودی چه امتیازی داریم! خیلی از ما به بیراهه می رویم، این ما نبودیم. سلمان، مقداد، عمار و ابوذر عالمان دینی بودند، گروهی اندک، اما بسیار توانا، که با هر خطا و انحراف مردم مخالف بودند. در روز شروع سقیفه، سلمان فارسی دو مطلب را به فارسی گفت که در تاریخ ماندگار شده است. گفت «کردی و نکردی» یعنی یک کاری کردی، اما آنچه که نباید می شد و مردم را از در خانه علی (ع) نمی بردی و به جای دیگری می بردی، این گناه. اتفاق افتاد سلمان به زبان عربی صحبت می کرد، اما در آن روز با لهجه فارسی خود (شیرازی) به این نکته اشاره کرد تا در تاریخ اسلام ثبت شود.

وی افزود: در طول تاریخ بارها و بارها شاهد این هستیم که علما و پیشوایان دینی در مکتب شیعه موضعی سازنده در برابر نابرابری و بی عدالتی، فساد و بی بندوباری اتخاذ کردند. امروز اگر روحانیون در میان مردم می نشستند و به بحث ها و درددل های مردم گوش می دادند و به خانه های مردم می رفتند، رابطه قلبی ایجاد می شد و اگر امروز آن رابطه به رابطه سر سفره با مشتری تبدیل نمی شد، محبوبیت روحانیت اینقدر افت نمی کرد، اینها نشانه هایی است که نشان می دهد خطای بسیار جدی بین بسیاری از روحانیون و مردم رخ داده است و این فاصله در امروز و فردا قابل ترمیم نیست.

نوراللهیان گفت: این قشر روحانی که امروز آنقدر از مردم و بهترین حامیانشان فاصله گرفته اند، دیر یا زود خواهند دید که اتفاق ناگواری برای بسیاری از سمینارها با این افراد و سهم سادات و سهم ائمه اطهار(ع) رخ خواهد داد. ، اهالی بازار و نماز جماعت و کسانی که در دهه های محرم و صفر و … توسط ما محفوظ مانده اند سقوط خواهند کرد.

وی ادامه داد: شما به مرجعی بگویید که چه گفتید، او با تأسف می گوید، اگر نمی گفتم به خانه ام هجوم می آوردند! یا این ننگ را مرتکب شدند، مگر خانه امام صادق (ع) و امام علی (ع) را خراب نکردند، درد و رنج این رهبران بی گناه را در سینه خود نداشته باشیم، حالا چطور؟ بعضی از ما سرمان را روی هم گذاشتیم مباحث غیرمنصفانه و حتی مسلمانان منکر داغ می شود و ما بلافاصله به سکو می رویم و علیه قرآن و اسلام و مکتب اهل بیت(ع) موضع می گیریم و انتظار داریم مردم به خانه ما بیایند. اگر رابطه روحانیت و مردم به شکل امروزی ادامه یابد، آیندگان چگونه با احکام، مضامین، تفاسیر، اخلاق، احادیث و تاریخ پیامبر اکرم و اولیای بزرگوارش و به طور کلی با تاریخچه برخورد خواهند کرد. پیامبران و ادیان الهی امروز در آزمون بزرگی که پیش آمد، وظیفه اصلی خود را از دست دادیم، حقیقت مکتب تشیع را بد جلوه دادیم. امیدوارم برگردیم و مسیر را درست کنیم.

وی با برشمردن اقداماتی که امروز روحانیت برای اصلاحات باید انجام دهد، گفت: ما نباید قرآن، روایات و تاریخ اولیای قدیم و پیشوایان معصوم را در منابع، سخنان و سخنان تحریف کنیم. سیاست من این بود که مصادیق را شمرده نکنم وگرنه می شد صد مثال در یک موضوع مطرح کرد که چگونه تا دیروز که اتاقی بود و همین اتفاقات افتاد و امروز چگونه موضع می گرفتند. همانطور که بسیاری از ما با اعمال خود مردم را آزار می دهیم و صد البته به پروردگار و پیامبر اسلام (ص) آسیب می زنیم، روحانیت نیز باید از این مسیر برگردند و وضعیتی را که جامعه به دلیل سکوت یا کم کاری خود پیدا کرده است، جبران کنند. حمایت از مظلوم

نوراللهیان گفت: مرحوم علامه سید عبدالحسین شرف الدین موسوی جبل تعبیری دارد و می فرماید:

لاین تشر الهادی من تشر الدلال «از همان راه بدی که مردم را از همان راه و نقطه خطا و خطا با همان جامعه منحرف کرد، باید اصلاحات شروع شود. ” اما آیا ممکن است؟ به نظر من دوست دارم این امکان وجود داشته باشد، اما خیلی دیر شده است. آینده تاریکی در پیش داریم. خداوند دستی برای حمایت از دینش باز کند. دانشگاه‌های ما ۵۰ سال پیش مفتخر بودند که با بهشتی و مطهری، استاد محمدتقی شریعتی، علامه جعفری، استاد حکیمی و عموماً شخصیت‌های معنوی بسیار قابل قبولی در کنارشان بوده‌اند. امروز می خواهید به همه بگویید بیایید دانشگاه، این دانشجوها بچه های همین ملت و همین مردم هستند و حالا چه شده که دیگر نمی خواهند به حرف ما گوش کنند. آیا این رویداد نباید ما را بیدار کند؟ همه ما عاشق انقلاب و جمهوری اسلامی هستیم، اما باید مرز دفاع از مردم و دفاع از قدرت را مشخص کنیم.

نوراللهیان تصریح کرد: قرآن وظایف روحانیت را مشخص کرد. خداوند در آیه ۱۲۲ سوره توبه می فرماید: اگر اهل تمام فرقه آنها نبودند، در دین متفق می شدند و قوم خود را انذار می کردند، سپس به رحمت خود باز می گشتند; چرا عده ای از هر محله و شهر و جامعه ای برای دریافت معارف دینی قیام نمی کنند و سپس به انجام وظیفه قیام نمی کنند! و بالاخره این سند بزرگی است، زیرا در منطق قرآن باید گروهی باشیم که فقه دینی و فهم دین داشته باشیم تا در جامعه بدرخشند و سخنان تأثیرگذار بر زبان بیاورند و در دلها نفوذ ایجاد کنند. مردم خود را برحذر دارم همان مردمی که سالها منتظر بودند تا من به عنوان یک طلبه نزد آنها بیایم و حقیقت دین را از من بیاموزم، از من انتظار دارند که خوب و بد، اخلاق و احکام خدا را به مردم بیاموزم و گوشزد کنم. جامعه زندگی سالم تا جامعه ای که این چنین در مادیات غوطه ور است و مشکلات روحی و روانی را فراموش می کند، مملو از افراد مصمم و دارای روحیات عالی و دیدگاه های الهی شود. این فضا باید در بین وزرا ایجاد شود که افرادی که پشت منبر وزیر می نشینند در فضای معنوی بی اختیار پرواز می کنند. امروز چند وقت یکبار این نوع روحانی پیدا می کنیم؟! به نظر می رسد ما از نبود این مزیت بسیار رنج می بریم

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.