گفتگوی خبری » حبیب الله صادقی; هنرمندی که آثارش برگرفته از کلام امام خمینی(ره) است


حبیب الله صادقی یکی از مهم ترین هنرمندان انقلاب بود و نقش موثری در نهضت هنری متعهدانه کشور داشته است. حبیب الله صادقی هنرمند سرشناس هنرهای زیبا دیروز ۱۴ مرداد در آستانه ماه محرم درگذشت. حبیب الله صادقی از جمله نقاشانی بود که در عرصه هنر عاشورایی فعالیت گسترده و تأثیرگذاری داشت. او حتی نذر کرده بود که هر سال در شب شام غریبان برای امام حسین (ع) نقاشی بکشد. وی از دوستداران و شیفتگان امام راحل بود و در عرصه نقاشی امام و انقلاب اسلامی بسیار فعال بود. مرحوم صادقی درباره تابلوی معروف رمی جمرات می گوید: تابلوی «رمی جمرات» را در دورانی که به عنوان مدیر هنری بعثه امام خمینی(ره) افتخار حضور به حج را داشتم، کشیدم.

حبیب الله صادقی در گفت وگویی درباره امام خمینی (ره) در سال های گذشته گفت: حضرت امام (ره) فرمودند: «وقتی دل خدایی شد، تمام اعمال و رفتار و نیات هم الهی می شود»، این بیان امام راحل را تأمل می کنم. مجموعه ای از حدود ۱۰ تابلو از جمله آثاری مانند رامی جمرات، دفن دلها، روضه رضوان و من مهیم را تولید کرده ام. امام خمینی (ره) سخنرانی های زیادی در زمینه عرفان، اخلاق و قلب داشتند. فقط مغز انسان را فرمان نمی دهد، ما دو مرکز استراتژیک در درون خود داریم: قلب و ذهن. شهدای ما با تلفیق عقل و عشق به ایمان رسیدند تا بتوانند این حماسه ها را خلق کنند.

حبیب الله صادقی، طراح، نقاش، گرافیست، کاریکاتوریست، منتقد در بسیاری از دانشگاه های هنر تدریس کرده است. در سال ۲۰۰۴ به عنوان مدیر موزه هنرهای معاصر انتخاب شد. اما او را بیشتر به عنوان یکی از مهم ترین نقاشان انقلاب و دفاع مقدس می شناختند.

دغدغه اصلی او ماهیت هنر ملی، مذهبی و انقلابی بود. حبیب الله صادقی در سال ۱۳۷۹ به عضویت دائم فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و از آن زمان تاکنون به طور مستمر با این نهاد همکاری داشته است.

در سوگ درگذشت این هنرمند گرانقدر، چند تابلوی مهم عاشورایی حبیب الله صادقی را در زیر ببینید:

آثار حبیب الله صادقی (1)

آثار حبیب الله صادقی (1)

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.