گشت رهبری به جامعه خدمت خوبی کرد، دستان پلیسی را هم که از برهنگان مراقبت می کردند ببوسند.


کمیسر سابق اجتماعی نیروی انتظامی گفت: به نظر من باید دست پلیسی را که حیثیت خود را تضییع کرده و بی حجاب ها را در خیابان جای داد، بوسید. وظیفه پلیس برخورد با جرایم و تخلفات قانونی است و اگر پلیس کارآمد نباشد ناامنی بیشتر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سردار کارگر گفت: گشت رهبری خدمات زیادی به کشور کرده است. در پایان دولت آقای خاتمی دستورالعمل عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که ۲۷ نهاد متولی آن شدند. اما از این ۲۷ واحد، ۲۵ واحدی که قرار بود کار مثبت انجام دهند هیچ کاری انجام ندادند و تنها ۲ واحد منفی یعنی نیروی انتظامی و قوه قضائیه وارد شدند.

گفت و گوی سردار کارگر فارس درباره تاسیس گشت ارشاد را در ادامه بخوانید:

چرا این ابهام این روزها شدیدتر شده است؟

آمریکایی ها در سال ۱۳۸۰ گفتند مبهم سازی در ایران اتفاق می افتد، بعد در سال ۱۳۸۶ گفتند و دوباره گفتند که در سال ۱۳۹۰ در ایران مبهم سازی می شود. ببینید، دشمن در این زمینه هزینه کرده است و سعی می کند مطمئن شود که این پوشش صورت می گیرد.

ارشاد گشت در دوران تصدی خود به عنوان نماینده اجتماعی ناجا (فرجای کنونی) به چند مورد متهم شد. سوال اینجاست که چرا نیروی انتظامی در این موضوع دخالت کرده است؟

به نظر من گشت ارشاد به خوبی به کشور خدمت کرده است. در پایان دولت آقای خاتمی دستورالعمل عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که ۲۷ نهاد متولی آن شدند. اما از این ۲۷ واحد، ۲۵ واحدی که قرار بود کار مثبت انجام دهند هیچ کاری انجام ندادند و تنها ۲ واحد منفی یعنی نیروی انتظامی و قوه قضائیه وارد شدند.

در این شرایط پلیس جمهوری اسلامی ایستاد و کار خود را انجام داد. بنابراین بدون گشت ارشاد، ابهام در ایران خیلی زودتر اتفاق می افتاد. این در حالی است که وقتی گشت سرب از کارشان خارج شد، دیدند کشف حجاب و بی حجابی در خیابان ها زیاد شده است.

پس مدافع تشکیلات گشت ارشاد بودید یا الان؟

آره! اتفاقاً به نظر من استقرار گشت فرماندهی درست بود. البته بعدا گفتند باید تعطیل شود. نتیجه چنین تصمیمی را دیدی! برخی در این زمینه بحث می کنند. من خودم استاد دانشگاه هستم. دکترا و فوق لیسانس را از دانشگاه شهید بهشتی گذراندم. ما باید همه چیز را در زمان خودش بررسی کنیم.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به این چالش برخاست و به وظیفه خود عمل کرد. بنابراین بدون گشت ارشاد، ابهام در ایران خیلی زودتر اتفاق می افتاد.

اما امروز عده ای معتقدند باید کار فرهنگی کرد و نیازی به راهنمایی نیست.

گشت رهبری به خوبی به جامعه خدمت کرد. اگر می گویید نباید خطا داشته باشد، آیا در جای دیگری خطا وجود ندارد؟ معمولا کسانی که کمتر کار کرده اند زیاد صحبت می کنند. حالا برخی از آنها به شبکه های بی بی سی و ایران اینترنشنال برون مرزی کوک شده اند و حرف هایشان را تکرار می کنند که باید کار فرهنگی کرد!

در این زمینه نهادهای مثبت عفاف و حجاب کم کاری کرده اند. به آنها می گویم چرا این کارها را نکردید؟ چرا وزارت آموزش و پرورش در این سال ها کاری نکرده است؟ چرا مساجد کاری نکرده اند؟

مخالفان گشت ارشاد می گویند چرا پلیس افراد با حجاب را دستگیر می کند. در نهایت رها کردن چند تار مو که نیازی به چنین برخوردهای خشونت آمیزی ندارند. تو در مورد آن چه فکر می کنی؟

از شما می پرسم آیا کتمان جرم نیست یا خیر؟ آیا هنجارشکنی جرم است یا خیر؟ آیا فروش مواد مخدر جرم است یا خیر؟ خوب! حالا شما می گویید می خواهید پلیس در مورد شما کاری انجام دهد، نه؟ خوب! به پلیس راهنمایی و رانندگی هم می تونید بگید فقط باید فرهنگ سازی کنید و اگر فردی خلاف قانون کرد محکومش نکنید!

مثل این است که کسی دزدی کند و از دیوار مردم بالا برود. بیایید بررسی کنیم دلیل دزدی او چیست؟ آیا او دزد است یا نیازمند؟ پلیس می گوید او اکنون در حال دزدی است، باید دستگیر و تحویل مراجع قضایی شود تا تحت تعقیب قرار گیرد. در حالی که این گروه و این فردی که باید برای رفع فقر و رفع مشکلات اقتصادی تلاش کند شخص دیگری است. این وظیفه پلیس است که مجرم را دستگیر کند. وظیفه پلیس مبارزه با جرم و جنایت و نقض هنجارها است. حالا مخاطب، رسانه و جامعه همه چیز را رها کرده اند و به پلیس گیر کرده اند! به نظر من شما باید بیایید و دست پلیسی را ببوسید که از آبروی خود فراتر رفت و به خیابان ها آمد و با بی حجاب ها برخورد کرد.

در زمان اجرای طرح گشت ارشاد، مسئولان همکاری خوبی با پلیس نداشتند. چرا این اتفاق افتاده است؟

من در زمان آقای احمدی نژاد مسئولیت داشتم. او خود یکی از مخالفان گشت ارشاد بود. البته من مخالف برخوردهای خشونت آمیز هستم. اما پلیس کجا خشن بود؟ بیایید آمار افرادی را که ملاقات کرده است، بررسی کنیم و بررسی کنیم که چند نفر را دستگیر کرده است. در حالی که ما بیشتر به مردم هشدار می دادیم که حجاب خود را درست کنید. پلیس اصلا وارد عمل نشد.

ارشاد گشت به فحاشی هایی مانند کمی گشاد یا خودنمایی موهای زن نمی پرداخت. پلیس قبلا با هنجارشکن ها و کشف حجاب برخورد می کرد مثلا حجاب خود را درست کنید آقا یا به همسرتان تذکر می دادیم یا پلاک ماشین را می گرفتیم و می گفتیم تشخیص حجاب روی شما دیده شده است ماشین لطفا بررسی کنید.

برخی از اجرای طرح گشت ارشاد انتقاد کرده و این سوال را مطرح کرده اند که آیا پلیس نمی تواند با حجاب ها بهتر رفتار کند؟ آیا رفتار پلیس با این طرح خوب نبود؟

در سرتاسر دنیا وقتی چنین اتفاقی می‌افتد و هنجارشکنی رخ می‌دهد، واکنش نشان می‌دهد. آیا تا به حال به اداره پلیس نیویورک گفته اید که یک گشت زنی در نیویورک راه اندازی کرده اید؟ گفت: چرا این سؤال را می‌کنی؟ گفتند: چرا به زنانی که لباس برهنه می پوشند و به خیابان می آیند، فکر می کنی؟ گفت: چون برهنگی آنها باعث فساد در جامعه و شهر می شود. این فردی که در این شهر زندگی و کار می کند، این فرد در زندگی آنها مشکل ایجاد می کند. شما باید درست لباس بپوشید!

وی کتابی به نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها منتشر کرده است که در آن به پوشش دانشجویان در دانشگاه ها و خوابگاه ها اشاره شده است. مثلا دانشجو در انگلستان هنگام ورود به دانشگاه چه بپوشد؟ در حالی که بی حجاب. البته ما آن مواردی نداریم که دانشگاه و خوابگاه ما چنین دستوری داشته باشد.

در حال حاضر پلیس بسیار محدود است. وقتی فردی تن فروشی می کند، پلیس را به چالش می کشد، حرف های زشت می زند و وقتی می خواهند او را سوار ماشین کنند، پلیس زن را کتک می زند و سرزنش می کند، در همین حین فیلم می گیرد و می گوید: ببینید پلیس با مردم چه می کند؟! آره! ما هم بعضی اتفاقات مثل این مادر که اومد جلوی ماشین پلیس ایستاد رو قبول نداریم. حتی فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: من این را قبول ندارم.

از ۱۰۰ کاری که پلیس انجام می دهد، ۲ مورد از آنها خراب می شود، اما نباید از این ۲ کار غافل شد. بنابراین، اگر اختیارات پلیس سلب شود و پلیس نتواند کاری را که باید انجام دهد، امنیت را در کشور سلب می کند. بنابراین این پلیس باید حمایت شود. آن بچه های پلیس پارسا که شب و روز کار می کنند. من خودم در کنار پلیس بودم و تلاش آنها را دیدم. به نظر من هرکس امروز پلیس را ضعیف کند به کشور خیانت کرده است. پلیس نباید ضعیف شود. وقتی پلیس ضعیف می شود و امنیت به خطر می افتد، طبقات مختلف نمی توانند به راحتی در کشور زندگی کنند.

به کشورهای دیگر نگاه کنید و ببینید چگونه با جنایتکاران برخورد می کنند. من خودم در آمریکا بودم و حتی زمانی که کاروان های سیاسی روسای جمهور یا فرمانداران کشورهای دیگر به سمت سازمان ملل می رفتند، شاهد این برخوردها بودم. آنها از رویارویی با جنایتکار در مقابل نمایندگان سیاسی کشورهای دیگر هراسی ندارند. اما ما اینها را در نیروی انتظامی نداریم. آنها آنقدر به پلیس وابسته هستند که پلیس مجبور می شود از وظایف ذاتی خود غفلت کند. اگر فساد در جامعه زیاد شود باز می گویند پلیس در جامعه چه می کند؟ آره! پلیس باید انتقاد پذیر باشد و رسانه ها از پلیس انتقاد کنند اما جلوی کار پلیس گرفته نشود.

انصافاً افسران پلیس ما در راه خدا مجاهد هستند. پلیس بیشتر از نیروهای مسلح کار می کند. اگر موردی وجود داشته باشد که عملیات پلیس به تاخیر بیفتد و امنیت کشور به خطر بیفتد، آنگاه خواهید فهمید که پلیس چقدر اهمیت دارد.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.