گزارش تکان دهنده از روش های درآمدزایی شهرداری تهران/ درختان را قطع کنید، به سازندگان و دستفروشان تخفیف بدهید!


تخریب فضای سبز در تهران

رویداد۲۴ آیناز افروزمنش: ۸۰ درصد درآمد شهرداری تهران در دو ماهه اول سال از محل توسعه شهری تامین می شود. این خلاصه شفاهی بود که حبیب کاشانی، خزانه دار شورای شهر تهران در گزارش خود از وضعیت دخل و خرج شهرداری ارائه کرد. به این معنی که سایر مناطق جامعه درآمد خاصی نداشتند، یعنی از محل صدور مجوز برنامه ریزی. این در حالی است که زاکانی بارها در اظهارات خود گفته است که برای درآمدزایی به اخذ پروانه ساختمانی تکیه نمی کند. البته قفل ها و تسمه های غیر ضروری باز می شوند.

اخذ پروانه ساختمانی منبع درآمد نامشخصی محسوب می شود، اما مهمتر از آن، پروانه ها محدود به نوسازی و بازسازی ساختمان های چهار یا پنج طبقه نیست و برای ساختمان های بلندمرتبه پروانه صادر می شود. البته رکود فعالیت های عمرانی باعث شده است که تهران فعلاً تا حدودی از صدور پروانه ساختمانی معاف باشد و همین مشکل شهرداری تهران را بر آن داشته تا دارایی های شهر را بفروشد. اما علیرضا زاکانی، شهردار تهران معتقد است اطلاعات نادرستی به شورای شهر داده شده است.

گزارش درآمد شهرداری تهران

بر اساس خلاصه این گزارش حبیب کاشانی، از مجموع ۵۰ هزار و ۳۷ میلیارد تومان مصوب سال جاری که باید بدون شرایط مساعد محقق شود، ۳۸ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان در دو ماهه نخست سال جمع آوری شده است. بودجه مجموعه شهرداری تهران ۴ درصد از کل. در حوزه منابع واگذاری اموال سرمایه ای، ۲۰ میلیارد تومان از محل فروش ملک و ۳ میلیارد تومان از محل تبصره های سه و چهار ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها، جمعاً ۲۵ میلیارد تومان است. در حوزه تسهیلات نیز در این دو ماه ۲۷ میلیارد تومان وام دریافت شد و ۱۵۵ میلیارد تومان نیز وصول چک مربوط به مطالبات شهرداری در سال های گذشته است. در مجموع ۱۶۸ میلیارد تومان در این بخش جمع آوری شد.

۶۳۶ میلیارد تومان در دو ماهه اول ارزش آفرینی; یعنی ۳۳ درصد از درآمد شهرداری در دو ماه اول از محل مالیات بر ارزش افزوده تامین شده است. ۴۳ درصد یعنی ۸۱۷ میلیارد تومان از کد ۲۰۰-۱۱۰ درآمد توسعه شهر است.

تا سال ۱۳۷۶ در بودجه شهرداری عنوانی با عنوان واگذاری دارایی های ثابت وجود داشت که از سال ۱۳۷۶ وزارت کشور طی تصمیمی این عنوان را به درآمد شهرسازی تغییر داد. تفاوت این تغییر عنوان این بود که تا سال ۱۳۹۶ گفته می شد این کد درآمدی مانند درآمد نفت متعلق به دولت است. به تعبیر دیگر می توان این گونه تعبیر کرد که سیاست گذاران می گویند اگر سرمایه شهر را بفروشیم باید به همان میزان در شهر سرمایه گذاری کنیم. یعنی تمام پولی که از این کد به دست می آید باید صرف عمران و آبادانی شهر شود، اما مشکل اصلی اینجا بود که این اتفاق هرگز محقق نشد.

اگرچه این مشکل همیشه وجود داشته است، اما بخش مالی همواره نسبت به استفاده از این بخش از درآمد برای پروژه های عمرانی شهری هشدار داده است. این بدان معناست که اشتباه بزرگ وزارت کشور بود که این درآمدها را به عنوان درآمدهای توسعه شهری نامید و شهرداری ها با این تعریف نادرست توانستند هزینه ها را با این درآمدها مقایسه کنند.


بیشتر بخوانید: اعضای شورای شهر تهران; منتقدان جدید شهردار/ زاکانی از شهرداری برکنار می شود؟


همچنین ۸۱۷ میلیارد تومان در دو ماهه اول ۴۳ درصد کل درآمد شهرداری از محل درآمد حاصل از عمران و آبادانی شهر است. اما این مفهوم به چه معناست؟ یعنی درآمد حاصل از صدور پروانه ساختمانی، قطع درختان، کسری پارکینگ و سایر مقرراتی که به نوعی برای شهر دردسر ایجاد می کند.

کسب درآمد با قطع درختان

نتیجه اینکه ۷۶ درصد کل درآمد شهرداری یا از محل ارزش آفرینی یا محل شهرسازی یعنی درآمد حاصل از عمران و آبادانی شهر به دست می آید. ۱۶۱ میلیارد تومان از محل بهره برداری از فضای سبز است که بیشتر آن مربوط به قطع درختان است تا برای توسعه فضای سبز شهر هزینه شود.

به گزارش رویداد۲۴، دولت شهری در حوزه شهرسازی در دو ماهه اول ۸۱۷ یا ۸۱۸ میلیارد تومان درآمد داشته که از این میزان ۱۷ میلیارد تومان بر اساس تراکم پایه مسکن بر اساس طرح تفصیلی، ۳۸ میلیارد تومان براساس طرح تفصیلی است. تراکم تجاری بر اساس طرح تفصیلی و ۳۲۷ میلیارد تومان. ناشی از درآمدهای ناشی از تراکم بیش از حد پایه مسکن است. به این معنا که بخش عمده ای از درآمد توسعه شهری که به بخش عمران شهری اختصاص می یابد، از محل مازاد تراکم پایه مسکن و ۳۷ درصد از مالیات فروش ناشی از اجرای پروژه های عمرانی و عمران شهری در نقاط مختلف شهر است. ارزش افزوده راه ها و بن بست های باز شده ۳۰۶ میلیارد تومان بوده است.

این بدان معناست که در مجموع ۸۱۷ میلیارد تومان که ناشی از درآمدهای ناشی از شهرسازی ناشی از کد ساختمانی است، به سه موضوع «تراکم بیش از حد توسعه مسکونی»، «اثرات ارزش افزوده مرتبط با ساخت و ساز» اختصاص دارد. پروژه‌ها و «قطع درختان و کسر پارک» بر اساس تفاسیر مرسوم، در دو ماهه اول سال درآمد شهرسازی حدود ۸۰ درصد از درآمد شهرداری را تشکیل می‌دهد و سایر کلیدها و وسایل درآمدی هنوز نرسیده است. فعال شده اند و به حرکت در نیامده اند.

بر اساس بررسی های انجام شده، تحقق بودجه امسال شهرداری تهران در دو ماهه اول سال جاری با تفاوت هایی مانند دو ماهه سال گذشته است. اول اینکه سطح بودجه امسال نسبت به سال گذشته کاهش جدی درآمدزایی شهرداری تهران به دلیل نرخ تورم و افزایش قیمت ها را نشان می دهد. همه این اتفاقات در حالی رخ داد که نماینده شهرسازی و معماری شهرداری تهران در اقدامی عجیب و متناسب با منافع سازندگان و فروشندگان، نرخ عوارض را به نرخ سال گذشته افزایش داد و تخفیف های زیادی در نظر گرفت.

ثانیا؛ در دوره تصدی علیرضا زاکانی در سال گذشته، شهرداری تهران بیشتر کسری بودجه ۱۴۰۰ را در ۵ ماه گذشته اصلاح طلبان کاهش داد، اما وضعیت بودجه فعلی نشان می دهد که اگر سایر دستگاه ها در شهرداری تهران فعال نشوند، حتی با کشیدن «لحن شهری». برنامه ریزی» در پایان امسال با کسری بودجه جدی مواجه خواهید شد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.