گزارش تخریب اموال عمومی توسط نیروهای مسلح باعث تضعیف آنها در شرایط فعلی می شود / بیگانگان از فضا سوء استفاده می کنند


احمد علیرضابیگ نماینده مجلس

رویداد۲۴: محمد آیتی: با توجه به ادامه اعتراضات و ناآرامی ها در کشور، به سراغ احمدعلی رضابیگی نماینده تبریز رفتیم تا با طرح سوالات خود، نظر وی را در این خصوص جویا شویم.

*در یک ماه و نیم گذشته فیلم ها و عکس هایی از اعتراضات منتشر شده است که نشان می دهد نیروهای امنیتی در حال تخریب اموال مردم هستند. چرا نهادهای رسمی به این موضوع رسیدگی نمی کنند؟

در شورش ها و بحران ها هر حادثه ای امکان پذیر است و بنابراین چهار افسر پلیس نیز می توانند مرتکب تخلف شوند. اسناد و مدارک هرچه که باشد، البته وظیفه بازرسی نیروی انتظامی و وزارت کشور است که این اسناد را در محیطی مناسب بررسی و سپس نتایج را به مردم اعلام کنند.

ما در مجلس به عنوان رگولاتوری قوه مجریه این مسائل را رصد و پیگیری می کنیم تا ببینیم چه اقدامی صورت گرفته است که البته شرایط خاص خود را می طلبد. یعنی زمان اعلام نتایج مهم است و منتظر هستیم تا وضعیت حل شود تا دستگاه های نظارتی بتوانند نتیجه عملیات خود را به مردم اطلاع دهند. بی شک این روند باعث اعتماد بیشتر مردم به نهادهای نظارتی می شود.

* اکنون بیش از ۴۰ روز از ناآرامی ها می گذرد و احتمال ادامه این روند وجود دارد. با بهانه عادی نبودن شرایط باید گزارش را به آینده موکول کرد؟

مهم است که مردم به موقع گزارش دهند، زیرا همه تصاویر و فیلم هایی که شما نام بردید به ابزار رسانه های بیگانه تبدیل شده اند و سعی دارند این نهادها را زیر و رو کنند. این در ماهیت این نهادها نیست که دست به چنین تخریبی بزنند. ماهیت آن آرامش و خدمت است. بنابراین این نهادها برای اینکه وجهه خود را تضعیف نکنند و اعتماد مردم را پشت سر خود نداشته باشند باید به مشکلات رسیدگی کنند و گزارش خود را منتشر کنند.

طبیعی است که ممکن است متخلفانی در نیروی انتظامی یا در فلان نهاد وجود داشته باشد، ممکن است وجود داشته باشد. انتظار اینکه پلیس در این شرایط حساس بیاید و نتیجه بررسی های خود را در خصوص ماموران خود و فیلم های تخریبی منتشر شده در این فضا گزارش کند، فعلاً خوب نیست زیرا باعث تضعیف نیروی انتظامی در شرایط فعلی می شود.

* این تاخیر چقدر می تواند منجر به بی اعتمادی در جامعه شود؟

متأسفانه مردم اعتماد خود را از دست داده اند و به همین دلیل ممکن است پس از مشخص شدن شرایط، قول ارائه گزارش را نپذیرند، زیرا این نوع وعده های راهگشا مسبوق به سابقه است. در کشور ما گاهی اوقات با فشار افکار عمومی که نباید اجازه می داد به اینجا برسد، سرعت می گیرد. به عنوان مثال، در مورد بی احترامی یک نماینده مجلس به یک افسر پلیس، صرف نظر از اینکه واقعا چه اتفاقی افتاده است، این فشار افکار عمومی بود که رسیدگی به موضوع را تسریع کرد. اگر فشار افکار عمومی الان زیاد شود که یک بار دیگر تاکید می کنم نباید به این حد برسد باید پاسخگو باشد وگرنه عواقب ناخوشایندی در آینده خواهد داشت.

تاخیر در گزارش دهی باعث بروز بحران های بیشتری می شود. به عنوان مثال در چابهار ماجرای حمله یک فرمانده انتظامی به دختر بلوچ در جامعه غوغا به پا کرد و لازم بود صحت یا عدم صحت آن بررسی جدی شود و اگر آن انتساب صحت داشت باید با آن برخورد می شد. به جامعه آرامش می دهد و حتی اگر واقعی هم نبود برای اقناع مردم انجام می شد و چون هیچ کدام از اینها اتفاق نیفتاد، بعد از یک دوره ۲۰ روزه عاقبت آن را در نماز جمعه زاهدان دیدیم. یعنی افرادی که با وجود همه مشکلات کشور چراغ نماز جمعه را به دلیل فضاسازی روشن گذاشتند و جواب قانع کننده ای دریافت نکردند باعث این اتفاقات ناگوار شدند.

*عضو کمیسیون و شورای امور داخلی کشور هستید. آیا وزارت کشور گزارشی در مورد شبهات ایجاد شده در افکار عمومی در مورد کارآمدی پلیس به کمیسیون ارائه کرده است؟

متأسفانه وضعیت تهدیدمحور و تمرکز بر این تهدیدها موجب بی توجهی به عملکرد نیروهای پلیس و مشکلات و کاستی های آنها شده است. به هر حال خارجی ها از این فضا سوء استفاده می کنند و عجیب و قابل تامل است اما اگر به موقع گزارش بدهیم و بگوییم مشکلاتی در کارمان وجود دارد و از مردم عذرخواهی کنیم اعتمادسازی می کنیم. در هر صورت گزارشی با مشخصاتی که گفتم به دست ما نرسیده است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.