گران ترین مراحل ساخت کدامند؟ اقتصاد برتر


امروزه ساختمان های کوچک و بلندی در سراسر کشور با اهداف و کاربری های متفاوت ساخته می شود و سرعت پیشرفت پروژه و هزینه های ساخت به یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و پیمانکاران تبدیل شده است.

امروزه ساختمان های کوتاه و بلند با اهداف و کاربری های مختلف در سراسر کشور ساخته می شود، مراحل ساخت ساختمان ها متفاوت است. به همین دلیل سرعت پیشرفت پروژه و هزینه های ساخت به یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و پیمانکاران تبدیل شده است.

برای جلوگیری از هزینه های اضافی در ساخت و ساز ساختمان مانند اسکلت سازی، فونداسیون (ساخت ساختمان)، لوله کشی و … کمک زیادی به داشتن اطلاعات ساختمانی کافی می کند.

گران ترین بخش ها

در صنعت ساختمان چندین مرحله مهم وجود دارد که مراحل گران قیمتی هستند و در تصمیم گیری های مهم در مورد ساختمان تاثیر بسزایی دارند. برخی از آنها را در زیر نام می بریم:

۱- اسکلت ساختمان

یکی از مهم ترین و پرهزینه ترین مراحلی که استحکام و ساخت ساختمان ها را تعیین می کند، اسکلت بندی ساختمان ها می باشد. در صورتی که ساختمان ساخته شده استحکام زیادی نداشته باشد، به راحتی و به سرعت در اثر مشکلاتی مانند زلزله، آتش سوزی، سیل و غیره تخریب شده و به خرابه تبدیل می شود. بنابراین در انتخاب و خرید مواد و از مراکز معتبری مانند شرکت باید دقت لازم را داشته باشید باناتیک خرید اتو وافل. به طور کلی اندازه و نوع اسکلت بسیار مهم است. اسکلت بندی ساختمان ها به ۳ نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از:

قاب چوبی

یکی از روش های اسکلت بندی که در خانه های قدیمی قابل استفاده است، بادوام و دارای عایق حرارتی خوب، قاب چوبی است، این قاب چوبی امروزه دیگر در ساخت و ساز استفاده نمی شود و یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین قاب ها می باشد.

خوب است بدانید در استفاده از این نوع اسکلت باید به نوع چوب به کار رفته در آن توجه کرد تا از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار باشد. زیرا اگر کیفیت نداشته باشد، تحمل فشار، آتش سوزی، طوفان شدید، به خطر انداختن جان و مال انسان را ندارد.

اسکلت بتنی

در روش اسکلت بتنی از ترکیب ماسه، ماسه، فولاد و سیمان یا بتن مسلح استفاده می شود که روند حرکت و ساخت بسیار کندی دارند. هزینه استفاده از این اسکیت نسبت به اسکلت فلزی کمتر است اما سرعت بسیار کمی دارد.

اسکلت فلزی

بادوام ترین و گران ترین اسکلت از نوع فلزی آن است. اما از آنجایی که در ساخت با این نوع اسکلت فلزی به نیروی کار کمتری نیاز است، ساختمان با سرعت بالایی تکمیل می شود. این اسکلت از فولاد ساخته شده است بنابراین در برابر فشار و عوامل دیگر مقاومت بالایی دارد و هزینه بیشتری نیز دارد. به طور کلی هزینه ساخت اسکلت فلزی بیشتر از سازه بتنی است.

۲- پی ساختمان یا پی

وظیفه فونداسیون ساختمان تحمل و انتقال وزن و بار به زمین برای جلوگیری از واژگونی و نشست ساختمان است. انواع مختلفی از پی ها مانند آجر، بتن، چوب، سنگ و فلز وجود دارد و برای استحکام بیشتر ساختاری که می سازید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

۳- لوله کشی ساختمان

یکی از پیچیده ترین کارهای ساختمانی، لوله کشی می باشد که با توجه به کار تخصصی و نیاز به مهارت و متخصص در ساخت و ساز، انجام آن نیازمند هزینه های زیادی است. آنها همچنین هزینه لوله کشی ساختمان را بر اساس تعداد توالت، سینک، تعداد انشعابات مورد استفاده، تعداد طبقات، نوع شیرها و وسعت منطقه تعیین می کنند. همچنین مراقب باشید در صورت استفاده از شیرهای توکار به دلیل ایزوگام، کنده کاری و تعمیرات باید انتظار هزینه بالاتری نسبت به شیرهای روکار داشته باشید.

۴- سقف سازی ساختمان

سقف سازی یکی دیگر از بخش های گران قیمت ساختمان است که اندازه سقف و نوع مصالح استفاده شده تعیین کننده هزینه این قسمت از سازه است. پشت بام ها یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان هستند که به روش های مختلفی اجرا می شوند که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم:

رویه وافل

امروزه در طراحی و اجرای ساختمان ها از روش های مختلفی برای ایجاد سقف استفاده می کنند که یکی از این سقف های جدید است. رویه وافل است. این سقف با توجه به محدودیت کلی در پوشش دهانه دارای مزایایی از جمله استحکام بالا، ساخت ساده، وزن مرده کمتر، پوشاندن دهانه های بلند و صرفه جویی است. برای تحقق این سقف بتنی از قالب های وافل یک طرفه و دو طرفه استفاده می شود که دائمی نیستند و باید پس از بتن ریزی و خشک شدن برداشته شوند تا در اجرای سقف سایر طبقات یا پروژه های دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

سقف چوبی

سقف چوبی یکی از رایج ترین سقف هایی است که می توان آن را در اسکلت فلزی، آجری و بتنی انجام داد. سقف چوبی با اینکه وزن سبکی دارد اما در برابر نیروهای افقی مقاومت بالایی دارد و اجرای این سقف کم هزینه است.

سقف تیرچه کرومیت

بد نیست بدانید که سقف تیرچه کرومیت از مقاومت بالاتری نسبت به سقف چوبی برخوردار است، بنابراین می تواند بارها را از هر جهت تحمل کند. از آنجایی که سقف کرومی از فولاد ساخته شده است، قیمت بالایی دارد و برای پروژه هایی که نیاز به انجام کار در مدت زمان کوتاه تری است، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

سقف کامپوزیت

در این سقف تیرها و پانل های میانی از دو نوع متفاوت هستند که به هیچ وجه شباهتی به یکدیگر ندارند. در ساخت این نوع سقف ها از ترکیب فولاد و بتن استفاده شده است، می توان گفت سقف دال بتنی، سقف عرشه فولادی و سقف چوبی از سقف تیرچه مرکب محسوب می شوند. برای کاهش هزینه می توانید از نوع ارزان قیمت آن که تیرچه پلی اورتان و تیر پاشنه بتنی است استفاده کنید.

۵- کف سازی ساختمان

مدل و نوع کفپوش یکی از مواردی است که در زیبایی و ظاهر ساختمان تاثیر بسزایی دارد و قطعا یکی از پرهزینه ترین مراحل ساخت می باشد. کف سازی که یکی از مراحل پایانی ساخت و ساز ساختمان است بسته به استحکام، مقاومت و مصالح به کار رفته هزینه های متفاوتی دارد. در زیر چند نوع کفپوش را نام می بریم:

  • کفپوش سرامیکی
  • کف پارکت
  • کف موزاییک
  • کفپوش سنگی

آخرین کلمه

در این مقاله سعی کرده ایم به یکی از سوالات مهم و متداول پیمانکاران و پیمانکاران پاسخ دهیم، حال امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ خود را به سوال گرانی مراحل ساختمانی دریافت کنید. در قسمت بالا موارد زیادی را ذکر کردیم اما آنچه در اکثر مراحل ثابت بود خرید و استفاده از مصالح مرغوب بود زیرا باعث پایین آمدن کیفیت کار نمی شود و از آسیب پس از ساخت ساختمان جلوگیری می کند. بنابراین بهتر است پس از مشاوره رایگان بنیتک، مصالح و تجهیزات ساختمانی خود را از مراکز معتبر و قالب های وافل خود تهیه کنید.

منبع: https://benytech.com/

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۲۲۳۰۳۰۸۱ – ۰۲۱۲۲۳۰۳۰۸۲

ارتباط با مدیر فروش: ۰۹۱۲۹۲۷۳۵۱۵

آدرس: تهران، سهروردی شمالی، خیابان شهید قندی، خیابان بیستم، پلاک ۵، واحد ۹

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.