کلسترول بالا چیست و چه عوارضی دارد؟


علائم کلسترول خون

سطوح بالای کلسترول خون در بسیاری از افراد بالای ۴۰ سال رخ می دهد. افرادی که از فشار خون بالا و سایر بیماری ها مانند دیابت رنج می برند معمولاً از سبک زندگی ناسالم خود نیز رنج می برند. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیبخواهیم دید که کلسترول بالا چیست، چه علائمی ایجاد می کند و چگونه درمان می شود.

کلسترول چیست و چه عوارضی دارد؟

به طور معمول، وقتی کلمه کلسترول را می شنویم، به بیماری قلبی فکر می کنیم و کلسترول را یک ماده مضر تصور می کنیم. اما بهتر است ببینیم کلسترول چیست و چه عوارضی دارد.

کلسترول یک ماده طبیعی در بدن ما است که در بسیاری از فرآیندها مانند ساخت سلول ها و تولید برخی هورمون ها نقش دارد.

البته ما برای حفظ سلامت بدن خود به کلسترول نیاز داریم و مقادیر اضافی کلسترول به روش های مختلف از بدن خارج می شود. اما گاهی اوقات یا به دلیل دریافت بیش از حد کلسترول و پیش سازهای آن و یا به دلیل اختلال در متابولیسم کلسترول، جذب، تولید و دفع این ماده در بدن مشکل ساز شده و در بدن تجمع می یابد.

هنگامی که سطح کلسترول خون بالا باشد، این ماده در دیواره رگ ها به ویژه شریان های تامین کننده قلب رسوب می کند و باعث باریک شدن و انسداد رگ ها می شود که می تواند عوارض و مشکلات زیادی را ایجاد کند. کلسترول بالا علاوه بر مورد ذکر شده عوارض دیگری نیز خواهد داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

ما دو نوع کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) داریم. هر چه میزان کلسترول خوب بیشتر و کلسترول بد کمتر باشد، مشکلات عروقی و عوارض ناشی از کلسترول کمتر می شود. البته این نسبت باید در حد مشخصی باشد و کاهش بیش از حد کلسترول بد یا افزایش زیاد کلسترول خوب نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.

افرادی که سطح کلسترول بد خونشان بالاست در اصطلاح عامیانه هیپرکلسترولمی نامیده می شوند.

عوارض کلسترول بالا چیست؟

عوارض اصلی کلسترول ناشی از مشکلات عروقی است که منجر به تجمع کلسترول در رگ ها می شود که همان روند آترواسکلروز است که احتمالا بارها در مورد آن شنیده اید. به عنوان مثال، تجمع کلسترول در دیواره رگ های قلب باعث می شود رگ های خونی که قلب را تامین می کنند باریک شوند و این رگ ها مسدود شوند. انسداد این عروق باعث درد قفسه سینه و حمله قلبی می شود که در واقع عارضه اصلی کلسترول است.

از سوی دیگر، رسوب کلسترول در شریان های کاروتید می تواند باعث ایجاد پلاک شود. این پلاک ها می توانند شکسته شوند و وارد عروق مغز شوند و شریان های تامین کننده مغز را مسدود کرده و باعث سکته مغزی شوند.

می توان گفت وقتی سطح کلسترول بالا باشد، بسته به میزان بالا و مدت زمانی که سطح کلسترول بالا رفته است، عروق مختلفی درگیر می شوند و حتی ممکن است کوری با ایجاد مشکل در خون رسانی به رگ های خونی چشم ایجاد شود. یا ممکن است جریان خون در پاها مختل شود و فرد دچار لنگش و درد شود

علائم کلسترول خون چیست؟

علائم کلسترول خون بستگی به عروقی دارد که در اثر کلسترول بالا آسیب دیده اند.

به طور کلی، اکثر افرادی که کلسترول بد خون خود را افزایش داده اند، هیچ علامتی ندارند و ممکن است سال ها از آن آگاه نباشند.

در مواردی که عروق مختلف درگیر هستند، به خصوص در نوع ارثی که سطح کلسترول در سنین پایین به شدت افزایش می‌یابد، ممکن است فرد علائم مختلفی مانند کمردرد و پا، تاری دید، انفارکتوس قلب یا مغز و سایر علائم نشان‌دهنده آن را تجربه کند. درگیری عروقی به پزشک مراجعه کنید.

بنابراین، با توجه به اینکه اکثر افراد هیچ علامتی از کلسترول خون را تجربه نمی کنند، به افرادی که در معرض خطر افزایش سطح کلسترول هستند، توصیه می شود که به طور مرتب سطح کلسترول خون خود را از طریق آزمایش کنترل کنند.

چه کسانی در معرض خطر افزایش سطح کلسترول خون هستند؟

گروهی از افراد مبتلا به کلسترول خون از اختلالات متابولیک ارثی رنج می برند که متابولیسم کلسترول را مختل کرده است. در این افراد آنزیم ها و مکانیسم های کنترل کلسترول به خوبی کار نمی کنند و سطح کلسترول خون آنها در سنین پایین به شدت افزایش می یابد.

گروه دیگری از افراد به دلیل سبک زندگی ناسالم از سطح کلسترول خون بالا رنج می برند. دلایل اصلی که بر سطح کلسترول خون تأثیر منفی می گذارد عبارتند از:

  • رژیم غذایی ناسالم سرشار از فست فودها، لبنیات پرچرب، غذاهای چرب و غیره؛
  • عدم ورزش و فعالیت بدنی؛
  • مصرف سیگار و تنباکو؛
  • مصرف الکل.

از آنجایی که متابولیسم کلسترول در کبد اتفاق می افتد، افراد مسن بیشتر احتمال دارد از سطوح بالای کلسترول خون رنج ببرند. زیرا ظرفیت کبد شما برای پردازش کلسترول کاهش می یابد.

درمان کلسترول بالا

اولین و مهمترین درمان برای کلسترول بالا، تغییر سبک زندگی و ورزش است. ترک سیگار و الکل و داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند سطح کلسترول خون را در اکثر افراد به سطح طبیعی کاهش دهد.

افرادی که سطح کلسترول خون آنها پس از ایجاد تغییر در سبک زندگی هنوز بالاست، باید برای جلوگیری از عوارض و درمان کلسترول بالا، درمان پزشکی مناسب دریافت کنند.

استاتین ها متداول ترین داروی مورد استفاده در درمان کلسترول بالا هستند و کلسترول را تا حد قابل قبولی کاهش می دهند که قاتل کلسترول بالا نامیده می شود. با این حال، برای اثربخشی بهتر، آنها باید همراه با تغییر سبک زندگی مصرف شوند.

سایر داروهای مورد استفاده برای درمان کلسترول بالا عبارتند از:

  • مسدود کننده های جذب کلسترول از روده: این داروها باعث کاهش جذب کلسترول از غذا می شوند.
  • مهارکننده های PCSK9: این داروها باعث افزایش جذب کبدی کلسترول و کاهش سطح کلسترول خون می شوند.
  • رزین هایی که به اسیدهای صفراوی متصل می شوند: صفرا به جذب چربی ها کمک می کند و کلسترول در تولید آنها نقش دارد. این داروها باعث افزایش دفع صفرا می شوند.

علاوه بر درمان کلسترول بالا، بهتر است فشار خون، دیابت و چربی خون افراد بررسی شود و در صورت لزوم این بیماری های همراه را درمان کنید.

درمان های خانگی برای کلسترول بالا

وقتی کلسترول بالا دارید چه بخورید

اگر کلسترول بالایی دارید، احتمالاً به دنبال پاسخی برای این سؤال هستید که وقتی کلسترول بالا دارید چه بخورید.

تغییرات رژیم غذایی مهمترین گام برای درمان کلسترول بالا در خانه است. شما باید مراقب آنچه می خورید باشید.

مصرف غذاهای چرب به ویژه غذاهای حاوی چربی های ترانس و چربی های اشباع شده باید تا حد امکان کاهش یابد.

باید مصرف کربوهیدرات های ساده را کاهش دهید. از سوی دیگر، باید مطمئن شوید که ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را به اندازه کافی مصرف می کنید.

غذاهای سرخ شده، فست فودها، غذاهای حاوی پنیر پیتزا و سایر پنیرهای چرب نیز باید محدود شوند. به عنوان مثال، برای تهیه صبحانه مناسب برای کلسترول بالا، به جای پنیر از تخم مرغ آب پز استفاده کنید.

برای تهیه غذا می توانید از روغن های سالم تری مانند روغن زیتون و روغن کنجد استفاده کنید.

منابع گیاهی، به ویژه حبوبات و دانه ها، منابع غذایی خوبی برای گنجاندن در رژیم غذایی شما هستند.

اگر در مورد کلسترول بالا سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

سوالات متداول در مورد کلسترول بالا

عوارض کلسترول خون بالا چیست؟

زمانی که سطح کلسترول خون بالا باشد، در رگ های مختلف رسوب می کند و می تواند منجر به تنگی و انسداد عروق مختلف و اختلال در عملکرد اندام های مختلف بدن شود.

درمان کلسترول بالا چیست؟

اول و مهمتر از همه تغییر در سبک زندگی (رژیم غذایی سالم، ورزش و پرهیز از الکل و سیگار) و استفاده از داروهای مناسب در صورت لزوم.

علائم کلسترول خون چیست؟

اکثر افراد مبتلا به کلسترول خون بالا هیچ علامتی ندارند. با این حال، بسته به اینکه در هنگام بالا رفتن سطح کلسترول خون کدام رگ آسیب می بیند، علائم سطح کلسترول خون می تواند متفاوت باشد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.