کسانی که به اصل برجام اعتقادی ندارند نمی توانند مذاکرات را به نتیجه برسانند


کسانی که به اصل برجام اعتقادی ندارند نمی توانند مذاکرات را به نتیجه برسانند
رویداد۲۴ روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: نمی توان انتظار داشت مذاکرات برجام قطر به سرعت و در چند روز اول به نتیجه برسد. موضوع مهمی که دشمنان زیادی دارد برای رسیدن به نتیجه دلخواه به زمان و ابتکار زیادی نیاز دارد.

همچنین مهم است که فرصت را از دست ندهید. ایران در اوایل ریاست جمهوری “بایدن” و حاکمیت دموکرات فعلی آمریکا فرصت خوبی برای احیای برجام داشت و دولت قبلی گفته بود که می تواند کار را تمام کند، اما اجازه ادامه کار پس از ریاست جمهوری را نداشت. انتخابات ۱۴۰۰ به تعویق افتاد و به دست گروه جدید مذاکره کننده افتاد.

اکنون دو گزینه وجود دارد؛ یکی تسلط دموکرات ها بر ایالات متحده است که حداقل یک اختلاف نظر دارد و مدعی بازگشت به برجام با جمهوری خواهان است. فرصت دیگر میانجیگری برخی کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله قطر است که تلاش می کنند مذاکرات را به نتیجه برسانند و به توافق برسند.

تنها در صورتی می توان از این فرصت ها استفاده کرد که مذاکره کنندگان واقعاً به احیای برجام اعتقاد داشته باشند و بخواهند بن بست را برطرف کنند و کار را به نتیجه قطعی برسانند. انتظار مردم ایران این نیست که به هر قیمتی توافق حاصل شود، اما شکی نیست که اکثریت مردم موافق حصول توافق و احیای برجام هستند.

مردم می دانند که بیشتر مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم هاست و با احیای برجام و رفع تحریم ها این مشکلات حل می شود. بنابراین مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رسیدن مذاکرات تلاش جدی کنند. جدا از نظرات مردم، واقعیت این است که تحریم ها مشکلاتی را ایجاد کرده و باید برداشته شود. دولت ها نمی توانند حقایقی را که شامل منافع مردم و جامعه می شود نادیده بگیرند.


به خواندن ادامه دهید: چرا مذاکرات با قطر ناموفق بود؟


همه می‌دانند که فشارهای داخلی و خارجی زیادی بر دولت آمریکا وجود دارد که در مسیر احیای برجام و ادامه همان سیاست‌های ضد برجامی دولت ترامپ و جمهوری‌خواهان حرکت نکند. از درون، حزب جمهوری‌خواه و از بیرون، صهیونیست‌ها و رژیم صهیونیستی بر دولت بایدن فشار می‌آورند تا از بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها جلوگیری کند. خود بایدن و دولتش ضعیف هستند و تمایلی به مقابله جدی با این فشارها ندارند. ما می‌توانیم مذاکرات را برای احیای برجام با ابتکارات دیپلماتیک پیش ببریم و از فرصت‌ها استفاده کنیم و حتی از ضعف دولت بایدن به نفع خود استفاده کنیم. ما نباید اجازه دهیم که دشمنان ایران از نقاط ضعف طرف مقابل به نفع خود سوء استفاده کنند و باید برنامه ای برای استفاده از این نقاط ضعف و به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام به نفع ایران داشته باشیم.

اعمال چنین طرح و ابتکاری تنها می تواند از جانب کسانی باشد که به اصل برجام اعتقاد دارند و به این نتیجه رسیده اند که باید به نظر اکثریت افرادی که خواهان دستیابی به توافق برجام هستند احترام گذاشت و باید درک کرد که بیشتر مشکلات کشور تحت تحریم است و با احیای برجام و لغو تحریم ها برطرف خواهد شد.

کسانی که به اصل برجام اعتقاد ندارند یا نمی خواهند بپذیرند که احیای برجام و لغو تحریم ها می تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند، نمی توانند مذاکرات برجام را به نتیجه برسانند. حداکثر نتیجه کار آنها این است که درخواست مشروع ایران برای لغو تحریم های سرکوبگرانه آمریکا از سوی اروپا غیرواقعی تلقی می شود و موضوع فعالیت های موشکی کشورمان در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می شود. ما نباید این را پیچیده تر از آنچه که هست کنیم. این روش به ضرر کشور است.

راه درست این است که مسئولیت مذاکرات برجام بر عهده کسانی باشد که به اصل برجام اعتقاد دارند، ثانیاً به نظر اکثریت افرادی که خواهان دستیابی به توافق هستند احترام بگذارند و ثالثاً این واقعیت را درک کنند که از طریق احیای برجام. برجام و لغو تحریم ها بسیاری از مشکلات مردم را حل می کند، اگر واقعاً می خواهید برجام را احیا کنید، این پیشنهاد را دنبال کنید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.