کدام علائم جسمی در افرادی که از کرونا بهبود یافته اند ۱۵۰ روز طول می کشد؟


بر اساس نتایج تحقیقات جدید، برخی علائم پایدار در ۹۰ تا ۱۵۰ روز پس از بهبودی از کووید در ۱۲.۷ درصد از بیماران قابل مشاهده است.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بهداشت، آرانکا وی. بالرینگ از بیمارستان دانشگاهی گرونینگن هلند و همکارانش داده هایی را از یک مطالعه کوهورت مشاهده ای چند رشته ای، آینده نگر و مبتنی بر جمعیت جمع آوری کردند که سلامت افراد و رفتارهای مرتبط با سلامت را بررسی می کرد. ساکن شمال هلند

در این مطالعه، ماهیت، شیوع و شدت علائم بلندمدت مرتبط با کووید-۱۹ و پویایی طولی ۲۳ علامت فیزیکی مرتبط با تشخیص کووید-۱۹ بین ۳۱ مارس ۲۰۲۰ تا ۲ آگوست ۲۰۲۱ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. ۷۶۰۰۰ ۴۲۲ شرکت کننده ۸۸۳۰۰۰ ۹۷۳ پرسشنامه را تکمیل کردند. از این تعداد، ۴۲۳۱ شرکت کننده مبتلا به کووید با ۸۴۶۲ گروه کنترل همسان شدند.

محققان علائم پایداری را در ۱۹ شرکت‌کننده که ۹۰ تا ۱۵۰ روز پس از بهبودی از کووید-۱۹ در مقایسه با قبل از کووید-۱۹ و در مقایسه با گروه کنترل همسان، مثبت بودند، از جمله درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، درد در هنگام تنفس پیدا کردند. آنها متوجه درد عضلات، تغییر در طعم و بوی، گزگز در اندام ها، توده در گلو، متناوب احساس گرما و سرما، سنگینی در دست ها یا پاها و خستگی عمومی شدند.

این علائم در ۱۲.۷ درصد از بیماران کووید ۲۱.۴ درصد و ۸.۷ درصد از بیماران مثبت کووید-۱۹ دیده می شود و گروه کنترل منفی کووید حداقل یکی از این علائم را داشتند. میانگین شدت این علائم ۹۰ تا ۱۵۰ روز پس از تشخیص کووید-۱۹ یا در زمان مشابه بود.

محققان گفتند: «ما دریافتیم که تقریباً از هر هشت بیمار، یک نفر تحت تأثیر علائم پایدار پس از کووید-۱۹ قرار دارد. این نتیجه نشان می دهد که وضعیت پس از کووید-۱۹ یک مشکل فوری با افزایش تلفات انسانی است.

نتایج این تحقیق در The Lancet منتشر شد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.