کاهش ۵۰ درصدی تولید زعفران در سال زراعی جاری


D:\download\WhatsApp Image 30/07/2022 در ساعت 9.27.36.jpeg

زعفران در ایران یکی از بهترین محصولات صادراتی است، بنابراین صادرات زعفران می تواند کمک شایانی به اشتغال زایی و کسب درآمد ارزی برای کشورمان کند.

بر اساس این گزارش؛ بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود و خرید زعفران از ایران بالاترین رتبه را دارد و بخش بزرگی از این تولید به خارج از کشور صادر می‌شود، اما اکنون به دلیل کاهش تولید زعفران، ایران رتبه اول را دارد. منشا زعفران جهان در خطر است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و مشاور وزیر در این خصوص گفت: افزایش قیمت زعفران به دلیل کاهش تولید بوده است.

گیاهان دکتر از جمله زعفران رتبه اول را در جهان دارند.

D:\download\WhatsApp Image 30/07/2022 در ساعت 9.27.58.jpeg

وی افزود: در حال حاضر بیشترین سطح زیرکشت متعلق به ایران با ۱۲۲ هکتار است، از سوی دیگر حدود ۹۰ درصد تولید زعفران جهان را در اختیار داریم.

زینعلی با بیان اینکه سعی کردیم روی کیفیت زعفران کار کنیم، افزود: متاسفانه امسال به دلیل شرایط خشکسالی و ناامیدی کشاورزان در سال های گذشته بوده و به همین دلیل کمتر به محصول خود اهمیت می دهند. در تولید زعفران به نصف و در سال زراعی ۱۴۰۱ تولید زعفران ۵۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش یافت.

مشاور وزیر و مدیر طرح گیاهان دارویی بابیان عناد ادامه داد: با وجود اینکه صادرات زعفران کمتری نسبت به سال های گذشته داشته ایم، اما با توجه به افزایش قیمت این محصول در بازارهای بین المللی، صادرات یکی از بهترین راه هاست. برای افزایش توان اقتصادی هر کشور ارزش صادرات زعفران در سال جاری افزایش یافته و کاهش تولید باعث افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی قیمت زعفران شده است.

وی ادامه داد: با این تفاسیر نسبت به سال های گذشته کمتر صادرات داشته ایم و چون تولید کننده اصلی در این زمینه هستیم، اکنون قیمت زعفران در بازارهای بین المللی نیز افزایش یافته است.

اما در پایان شایان ذکر است که عدم حمایت موثر از زعفران کاران و همچنین هزینه های بالای تولید، دلالان جولانی در فصل برداشت و از سوی دیگر وضعیت نامطلوب ایران در صادرات از مشکلاتی است که تاکنون برطرف نشده است. تا کنون حل شده است.

D:\دانلود\WhatsApp Image 30/07/2022 در ساعت 9.28.12 صبح.jpeg

زعفران محصول استراتژیک کشاورزی ایران است و به حدود ۶۰ کشور جهان صادر می‌شود، اما تاکنون از این ظرفیت استفاده بهینه نشده و بازارهای هدف ایران محدود است و دستیابی به هدف جدیدی را می‌طلبد. زنجیره تولید و صادرات این محصول ارزشمند است.

انتهای پیام/

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.