کاهش ۲۰ درصدی برنج خارجی/افزایش ۱۰۰ هزار تنی مصرف


دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه در حال حاضر در فصل برداشت برنج خارجی هستیم، گفت: واردات برنج منجر به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت برنج خارجی می شود.

به گزارش مهر، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران درباره افزایش مصرف برنج در ماه محرم گفت: در سال های شیوع کرونا در کشور، مصرف برنج که از ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن در ماه متغیر است. تا ۲۰۰ هزار تن در ماه محرم به ۱۰۰۰ تن رسیده است و امسال این رقم افزایش می یابد و با توجه به پایان دوره کرونا حداقل ۱۰۰ هزار تن به این عدد اضافه می شود و میزان مصرف به ۳۰۰ هزار تن می رسد. تن

کشاورز تصریح کرد: نگرانی برای تحویل برنج وجود ندارد و واردات انجام شده است و با رفع مشکل ثبت سفارش، این برنج اظهار و وارد کشور می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در فصل برداشت برنج خارجی هستیم، گفت: واردات برنج منجر به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت برنج خارجی می شود و این امر به نفع مصرف کنندگانی است که به دلیل آن توان پرداخت گرانی برنج را ندارند. این محصول نداشت

کشاورز در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص رفع ممنوعیت واردات فصلی برنج اظهار داشت: متأسفانه واردکنندگان زمانی که قصد پردازش یا ثبت سفارش را داشتند، متوجه شدند که محدودیتی در سامانه جامع تجارت برنج برای آنها وجود دارد. بنابراین حد متوسط ​​عملکرد دو ساله واردکنندگان ملاک ارزیابی است و بنابراین بسیاری از واردکنندگان نمی توانند ثبت سفارش کنند و باقی مانده برنج را از گمرک ترخیص کنند.

کشاورز با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به واردکنندگان اعلام کرده که با این محدودیت موافق نیست و وزارت حراست چنین کاری انجام داده است، گفت: اما وزیر جهاد کشاورزی با استثنای روغن و شکر موافقت کرده است. محدودیت در در جلسه ستاد تنظیم بازار برخلاف سخنان مسئولان وزارت جهاد، وی هیچ اقدامی در مورد برنج انجام نداد.

وی با بیان اینکه پیش از این واردات بر اساس ارزیابی و اعتبارسنجی واردکنندگان انجام می شد، افزود: این سیاست دوگانه عملاً منجر به توقف واردات و بلاتکلیفی تجار شده است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.