ژنژیویت بعد از کامپوزیت


به طور کلی باید بعد از کار با کامپوزیت، ایمپلنت و … به بهداشت دهان و دندان توجه بیشتری کرد. پس از انجام کامپوزیت در صورت عدم رعایت بهداشت دهان؛ یک رنگ قرمز در لثه های اطراف کامپوزیت ایجاد می شود که التهاب لثه است. ایجاد ژنژیویت پس از کامپوزیت باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت عدم درمان می تواند مشکلات جدی تری برای فرد ایجاد کند. خوب به نظر شما علت التهاب لثه پس از کامپوزیت چیست؟ آیا درمانی برای این التهاب وجود دارد؟

تورم لثه ها

هنگامی که پلاک در خط لثه ایجاد می شود و باعث تحریک لثه می شود، التهاب لثه یا التهاب لثه رخ می دهد. اگر این پلاک های انباشته شده را روزانه با مسواک زدن و نخ دندان تمیز نکنید. با گذشت زمان سفت می شوند و پلاک تشکیل می دهند. اگر به این پلاک ها رسیدگی نشود و به خط لثه تحتانی راه پیدا کند، تبدیل به بیماری های مزمن پریودنتال می شود.

پس از تداوم این تورم و ایجاد التهاب، سوراخ هایی در لثه ایجاد می شود که در آن چرک و عفونت ایجاد می شود. هنگامی که التهاب به اوج خود می رسد و باعث جدا شدن لثه از دندان می شود، حتی می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

علل التهاب لثه بعد از کامپوزیت دندان

برخی از افرادی که از کامپوزیت ها استفاده می کنند ممکن است به التهاب لثه مبتلا شوند. بیشتر علائم این عارضه بوی بد دهان و خونریزی اطراف کامپوزیت و لثه است. برای جلوگیری از این مشکل می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان این مشکل را کاهش دهید. عواملی نیز می توانند این عارضه را بدتر کنند، از جمله موارد زیر:

 • تغییرات هورمونی

 • شیمی درمانی

 • آلرژی به مواد و وسایل

 • عدم تغذیه مناسب

 • بارداری

 • عفونت لثه

 • استفاده از تنباکو

 • مصرف تعدادی از داروها که عوارض جانبی دارند.

 • حساسیت به برخی خمیردندان ها، نخ دندان و غیره.

درمان التهاب لثه

اگر التهاب لثه در همان ابتدا، زمانی که رخ می دهد، درمان شود. از بیماری هایی مانند Prudential پیشگیری می شود. اگر بعد از کامپوزیت نیز علائم التهاب مشاهده کردید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر سطح التهاب شدید نباشد، به بیمار توصیه می شود برای از بین بردن التهاب لثه و جلوگیری از رشد باکتری آنتی بیوتیک مصرف کند. اما اگر سطح عفونت و التهاب شدید باشد، جراحی فلپ با پیوند استخوان لازم است. بهترین کامپوزیت دندان در تهران و سایر شهرهای کشور توسط دندانپزشکان زیبایی ترمیمی مجرب و مجرب انجام می شود و معمولاً هیچ عارضه، مشکل و التهابی به دنبال ندارد. عواملی مانند قیمت مناسب کامپوزیت در تهران و مراکز شهر، طرح اقساطی، کامپوزیت ارزان و … ممکن است در نگاه اول بسیار جذاب به نظر برسند، اما قبل از هر چیز انتخاب پزشک متخصص حاذق برای درمان موفق باید در اولویت قرار گیرد.

همچنین زمانی که التهاب لثه به حدی می رسد که به ورم لثه تبدیل می شود، درمان های پیشرفته تری توسط متخصص جراحی لثه استفاده می شود. البته اگر برای التهاب و تورم لثه به دندانپزشک مراجعه کنید، روش های رایجی مانند:

مصرف دارو برای کاهش التهاب

پاراستامول و ایبوپروفن برای تسکین موقت درد توصیه می شود. نکته مهم این است که استفاده از مسکن ها باعث کاهش التهاب لثه بعد از کامپوزیت می شود، زیرا پس از کامپوزیت و تورم اعصاب فک نیز دچار آن می شود.

سعی کنید اضطراب را کاهش دهید

حتما می دانید که ترشح هورمون کورتیزول باعث التهاب و تورم لثه ها می شود. به همین دلیل توصیه می شود از استرس و اضطراب دوری کنید. استرس خود هورمون کورتیزول را آزاد می کند.

دندان های خود را به درستی مسواک بزنید

با شدت مسواک بزنید و به بافت های لثه و دندان آسیب کمتری وارد کنید. سعی کنید از موهای نازک روی مسواک خود استفاده کنید و به آرامی آن را روی دندان های خود به جلو و عقب ببرید.

برای کاهش التهاب از دهانشویه استفاده کنید

استفاده از دهانشویه باعث از بین رفتن ذرات غذایی باقی مانده در دهان می شود. زیرا احتباس غذا و کربوهیدرات در دهان دلیلی بر ایجاد التهاب است.

سوالات متداول در مورد ژنژیویت بعد از کامپوزیت

علائم التهاب بعد از کامپوزیت چیست؟

 • بوی بد دهان

 • تورم و قرمزی لثه

 • درد شدید در محل التهاب.

 • خونریزی هنگام مسواک زدن

 • دندان های حساس به سرما و گرما.

عوارض التهاب لثه چیست؟

کیست دندان: مایعی که در حفره پایین دندان جمع می شود، کیست دندان نامیده می شود. کیست را می توان در مراحل اولیه با آنتی بیوتیک درمان کرد، اما در صورت عدم درمان، نیاز به جراحی دارد.

سلولیت: سلولیت برخلاف آبسه در زیر دندان در محل عفونت باقی می ماند و علائمی مانند درد در ناحیه عفونی، بوی بد دهان و حتی گاهی تب و لرز ایجاد می کند و این عارضه عمدتاً در کودکان بروز می کند.

سپسیس: بیماری بسیار خطرناکی است که در آن عفونت به تمام بدن سرایت می کند و بدن بیمار علائمی مانند کاهش هوشیاری، ضربان قلب بالا، تنگی نفس، درد ران و آرنج و … را نشان می دهد.

استئومیلیت: نام دیگر این بیماری عفونت استخوان است. باکتری های موجود وارد خون شده و استخوان را آلوده می کنند. در برخی موارد، بیمار به دلیل درد احساس تهوع می کند. آنتی بیوتیک ها برای درمان استئومیلیت استفاده می شوند.

راه های پیشگیری از ژنژیویت پس از کامپوزیت چیست؟

 • مصرف سیگار و تنباکو ممنوع است

 • مصرف مشروبات الکلی ممنوع است

 • به بدن خود استراحت کافی بدهید و استرس را کاهش دهید.

 • بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید.

آخرین کلمه

بنابراین افرادی که کامپوزیت را برای داشتن لبخندی زیباتر انتخاب می کنند باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه بیشتری داشته باشند. همچنین، اگر دارو مصرف می‌کنند یا به مواد حساسیت دارند، باید قبل از انجام کار، این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارند. زیرا برخی افراد به دلیل عواملی مانند حساسیت به مواد کامپوزیتی دچار التهاب لثه می شوند. اگر به این مشکل توجه نکنند مشکلات زیادی برای فردی که نیاز به درمان توسط دندانپزشک دارد به وجود می آید. برای اطلاعات بیشتر در مورد کامپوزیت دندان، فواید آن، نکات درمانی و آگاهی از سایر درمان های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مانند ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، لمینت های دندان و غیره به وب سایت مراجعه کنید. دکتر سید رضا خسروانی، متخصص دندانپزشکی زیبایی ترمیمی در تهران به آدرس مراجعه کنید و از مقالات آموزشی رایگان بهره مند شوید و در صورت نیاز به نوبت دهی آنلاین از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.


برچسب ها : کامپوزیت دندان، ژنژیویت، د

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.