چگونه با اضطراب کلاس اول کنار بیاییم آموزش نترسیدن از مدرسه به کودکان


ترس از رفتن به مدرسه و محیط جدید برای دانش آموزان کلاس اولی طبیعی است، اما با مدیریت والدین، این ترس به راحتی می تواند به علاقه به کلاس و مدرسه تبدیل شود و دوستی خوب با آن پیدا کند والدین می دانند چگونه با کلاس اول رفتار کنند. با ترس های خود و آنها مقابله کنید.

به گزارش صفحه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، خوب یاد اولین روز مدرسه ام می افتم که با اشتیاق زیاد کت و شلوار خاکستری ام را پوشیدم و کیفم را روی دوشم انداختم تا به جایی بروم که بودم. نمی دانم چطور بود چه دنیایی در آن نهفته است. در آن زمان پیش دبستانی و مهدکودک رایج نبود، ما با چنین محیط های آموزشی آشنایی چندانی نداشتیم، بنابراین تا کلاس اول از وضعیت محیط مدرسه، دوستان و خیلی چیزهای دیگر اطلاعی نداشتیم.

بعد از اینکه لباس پوشیدم زیر آفتاب گرم ایستادم و پدرم با تابش آفتاب روی چشمانم و نیمه باز از من عکس یادگاری گرفت و هنوز هم به آن عکس نگاه می کنم و خاطرات زیادی برایم دارد. دست پدر و مادرم را گرفتم و به سمت مدرسه ای رفتیم که یک خیابان بالاتر از خانه ما بود. در حالی که دلم پر از هیجان بود کجا بروم؟ و اونجا چطوره؟ مدام از پدرم می پرسیدم و او پاسخ می داد که آرام هستم، اما وقتی به مدرسه رسیدیم این احساس به من دست داد که اکنون تنها خواهم بود، اینکه هیچکس را نمی شناسم و پدر و مادرم قصد ترک من را دارند، دل شکسته است. به اطراف مدرسه نگاه کردم و دختران زیادی را دیدم و سپس پدر و مادرم که با چشمانی مهربان مرا فرستادند، ترس را از دلم شستند و با خود بردند. بعد از آن روزهای بعد دوستانی پیدا کردم که با آنها به مدرسه بروم و دیگر ترسی در دلم نبود.

در تمام سالهایی که از خدا جان گرفتم زیاد دیده ام و شنیده ام که خیلی از بچه ها از جدا شدن از پدر و مادر می ترسند و روزهای اول مدرسه برایشان خیلی سخت است، به همین دلیل گریه کردن و سر کلاس نمی مانم یا مادرانشان دائماً مضطرب هستند. اما من تعجب می کنم که چرا این اتفاق می افتد و والدین چه کاری می توانند انجام دهند تا دانش آموزان کلاس اولی با محیط مدرسه و سایر کودکان در همان روزهای اول کنار بیایند، همچنین خارج از کلاس اول، کلاس های دیگر نیز وارد کلاس جدید و معلمان جدید می شوند. و دیدن دوستان می تواند باعث اضطراب شود. اکنون که اول اکتبر فرا رسیده است، این گزارش می تواند به خانواده ها در این زمینه کمک کند.

بچه ها مضطرب هستند یا والدینشان؟

خورشید کتال، روانشناس کودک و نوجوان، درباره اضطراب کودکان دبستانی می گوید: یکی از مشکلاتی که امروزه خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، ترس از رفتن به مدرسه به خصوص برای کلاس اولی ها و پیش دبستانی ها است. گاهی اوقات خود والدین به دلیل تجربیات شخصی یا مسائل دیگر دچار اضطراب جدایی از فرزندشان می شوند یا نمی دانند در مدرسه چه اتفاقی برای کودک می افتد، با آنها چگونه رفتار می شود و کودک چگونه واکنش نشان می دهد. بنابراین، به خصوص مادران فکر می‌کنند که فرزندانشان می‌ترسند در حالی که بچه‌های مدرسه نیستند و این تجربیات یا صحبت‌های والدین یا دیگران است که می‌تواند گاهی آنها را بترساند. بنابراین اولین نکته این است که بفهمیم چه کسی می ترسد: والدین یا فرزندان؟

نکته دیگر: وقتی متوجه می شویم فرزندمان می ترسد، اولین قدم این است که خیلی صمیمی با او صحبت کنیم. مثلاً اگر می‌خواهیم مدرسه بخریم، باید در مورد مدرسه و اتفاقاتی که ممکن است برای او در آنجا بیفتد بپرسیم، مثلاً دوستان زیادی پیدا کند، معلمان خوبی باشد، تفریح ​​کند و یاد بگیرد و در آخر از او بپرسیم که این مشکلات چگونه است. به عنوان مثال: “در مورد کاوش در یک محیط جدید، بازی های جدید و پیدا کردن دوستان جدید چطور؟”

* چگونه با ترس کودکان مدرسه ای مقابله کنیم؟

با گذشت دو سال از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، امسال کودکانی غیر از کلاس اولی ها و پیش دبستانی ها نیز احتمالاً از رفتن به مدرسه می ترسند. بنابراین والدین باید بسیار مراقب باشند که ترس کودکان را تحریک نکنند.

سپیده بشول، روانشناس کودک و نوجوان در این باره به خبرنگار فارس گفت: اولین کاری که باید انجام دهید این است که از مدرسه رفتن فرزندانتان خوشحال باشید، به آنها یادآوری کنید که یک سال بزرگتر هستند و این باعث خوشحالی و شادی می شود. مدرسه را جشن بگیرند، آنها می توانند دوباره با دوستان خود باشند و مستقل شوند. بنابراین به صحبت های اطرافیان و کسانی که در مورد مدرسه اطلاعات منفی و نادرست به بچه ها می دهند توجه نکنید و سعی کنید بچه ها را از آنها دور کنید. مثلا یکی بگه وای اون مدرسه باز شد، قصه های همیشگی و تکراری دوباره مشکلاتمون شروع شد! اینها مواردی است که می تواند بر ذهنیت کودکان نسبت به کلاس و مدرسه تأثیر منفی بگذارد.

اما برای کلاس اولی ها خوب است که قبل از مدرسه در برخی مهارت ها آموزش ببینند، احوالپرسی، نحوه دوست یابی و دعوت دوستان به غذا خوردن یا صحبت قطعا از جمله این مهارت ها است. اما اگر حرف شما جنبه نصیحت و امر و نهی نداشته باشد بهتر است».

بشول همچنین می گوید: «برای رفتن به مدرسه در روزهای اول بهتر است والدین فرزندان خود را همراهی کنند. این به کودک اعتماد به نفس و امنیت می دهد و مطمئن خواهند بود که شما هرگز آنها را ترک نخواهید کرد. اگر اولیای مدرسه اجازه دادند، روز اول به کلاس کودک بروید و او را به مدرسه، کلاس و سایر مکان های مدرسه معرفی کنید. در طول مسیر، همچنین می توانید برای او داستان هایی در مورد اینکه چقدر خوب است به کلاس بروید و درس بخوانید، بگویید و سپس به او اطمینان دهید که بعد از کلاس او را خواهید برد وگرنه سرویس او را به خانه خواهد برد.

بهتر است از همان روز اول مدرسه، کتاب، دفتر، لوازم التحریر و چیزهای دیگر را با نام کودک نام گذاری کنید و در کیف قرار دهید، این کار به کودک اعتماد به نفس بیشتری می دهد. اگر احساس می‌کنید کودک نگران و مضطرب است، به جای نادیده گرفتن او، سعی کنید با او صحبت کنید و در مورد احساساتشان در مورد مدرسه بپرسید تا از نگرانی‌هایش بکاهید.

مثلاً در روزهای اول کودک شما از مدرسه به خانه می آید و با ناراحتی می گوید که دوست ندارد با دستش بغل شود و احساس بدی دارد و دوست ندارد کنار دستش بنشیند. از او بپرسید چرا و اگر پاسخ قانع کننده ای ندارد، به او پیشنهاد دهید که با اجازه معلم صندلی خود را عوض کند یا چند روز دیگر به خود و همکلاسی اش فرصت دهید تا با هم دوست شوند. به او یادآوری کنید که کم کم با مدرسه و بچه‌ها آشنا می‌شود و متوجه می‌شود که مدرسه جای خوبی است و دیگر نگران نیست.»

* حصول اطمینان از اینکه کودکان بعد از مدرسه تنها نمانند

یکی از ترس هایی که بچه ها در روزهای اول مدرسه می توانند داشته باشند، ترس از تنها ماندن بعد از مدرسه است، اینکه والدین آنها را دنبال نکنند و نتوانند به خانه برگردند یا اینکه سرویس را از دست بدهند. بشول می گوید: یک راه حل خوب این است که ابتدا با فرزندتان صحبت کنید و به او اطمینان دهید که به هیچ وجه او را تنها نمی گذارید و اگر خودتان به دنبال او هستید، قبل از به صدا درآمدن زنگ مدرسه مطمئن شوید که درب منزل هستید و هنگامی که او قرار است سرویس را بیاورد، کودک خود را به راننده معرفی کنید و به راننده یادآوری کنید که فرزند شما هرگز عقب نخواهد ماند. البته بهتر است راه خانه تا مدرسه را به فرزندتان آموزش دهید، اما باز هم تاکید کنید که هیچ وقت خدمت را از دست ندهد یا او را تنها نگذارید.

علاوه بر همه این لهجه ها، بهتر است در روزهای اول مدرسه نام، شماره تلفن و آدرس خود را روی کاغذ بنویسید و در جیب کودک بگذارید.

* استقبال از کودکان در خانه

یکی دیگر از مواردی که باعث کاهش اضطراب کودکان در روزهای اول حضور در مدرسه می شود این است که فردی باید در خانه منتظر کودک باشد. اگر فرزندتان تنها به خانه می آید یا از سر کار او را می برند، به گرمی و با اشتیاق با او احوالپرسی کنید تا بداند تنها نیست، به حرف های او در مورد مدرسه گوش دهید، اضطراب او را کم کنید و ناهارش را به موقع بیاورید به او دستور بدهید و نظم و انضباط در زندگی اش

بشول همچنین تاکید می کند که بهتر است والدین هرگز خاطرات منفی خود را از مدرسه به آنها نگویند یا مثلاً مشکلی در مدرسه برایشان پیش آمده باشد تا بچه ها نسبت به مدرسه رفتن نگرش منفی نداشته باشند یا از آن بترسند. کلاس اول آن را تکرار نکنید و در عوض با کلمات مثبت و خاطرات خوب او را تشویق کنید که به مدرسه برود.

در نهایت نکته آخر این است که میزان مشخصی از اضطراب برای افراد کاملا طبیعی است و باعث تحرک آنها می شود. بنابراین، والدین نباید نگران سطح پایین اضطراب فرزندانشان باشند و زمانی که این میزان بیش از حد شد، باید با بچه‌ها درگیر شوند، در مورد آن صحبت کنند و راه‌های مختلفی را برای آرام کردن بچه‌ها امتحان کنند. به طور استثنایی گاهی پیش می آید که این نگرانی ها ادامه داشته باشد و بچه ها را از رفتن به مدرسه باز می دارد و والدین نمی توانند کاری در این زمینه انجام دهند.در اینجا می توانید با کودک خود با مشاور کودک تماس بگیرید. از تجربیات خود در هنگام رفتن فرزندانتان به مدرسه برای ما بنویسید.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.