چند راهکار برای رفع التهاب از بازار خودرو – اقتصاد برتر


عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: باید خلأهای موجود در بازار خودرو را در بازه‌های قیمتی مختلف شناسایی و در هر مورد نسبت به رفع آن ها با واردات اقدام کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، ابوالفضل خلخالی در این باره اظهار داشت: باید میزان عرضه و تقاضای خودرو در بازار در بازه‌های قیمتی مختلف به‌طور مثال از پنج هزار تا هفت هزار دلار، از هفت هزار تا ۱۰ هزار دلار، از ۱۰ هزار تا ۱۴ هزار دلار و غیره به‌دقت شناسایی و همچنین در تولیدات داخلی در همین بازه‌های قیمتی مشخص شود. این کار باید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دست‌کم برای ۱۰ سال اخیر اجرایی و متناسب با آمارها، میزان عرضه و تقاضای خودرو در سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شود؛ همچنین متناسب با خلأهای موجود در هر بازه قیمتی، اجازه واردات داده شود. برخی منابع ارزی در خارج از کشور وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان نسبت به واردات خودرو اقدام کرد تا مقوله واردات فشاری به منابع ارزی کشور و درنتیجه نرخ ارز وارد نکند.

این استاد دانشگاه بر لزوم حمایت و احیاء سایر تولیدکنندگان خودرو در کشور تاکید کرد و گفت: وقتی به دنبال افزایش عرضه خودرو هستیم، لزوماً نباید روی ایران‌خودرو و سایپا تمرکز کنیم بلکه خودروسازان دیگری داریم که از قابلیت‌های لازم برخوردارند اما در چند سال اخیر با مشکلاتی مواجه شدند. نکته اساسی این است که واردات خودرو نباید به تولید داخل لطمه بزند و تولید با کیفیت متناسب با نیاز کشور باید در اولویت باشد. برای رفع وضعیت کنونی کیفیت خودروها، باید از سوی نهادهای ناظر ازجمله سازمان ملی استاندارد فشار لازم به خودروسازان وارد شود. پلتفرم‌های جدید خودرویی کشور این قابلیت را دارند که کیفیت بالاتری به مشتریان ارائه دهند.

خلخالی، تجمیع قوای خودروسازان باهدف ارتقای کیفیت را خواستار شد و اظهار داشت:‌ به‌طور مثال می‌توان از موتورهای تولیدی ایران‌خودرو در محصولات سایپا استفاده کرد. موارد یادشده می‌تواند التهاب بازار خودرو را در بلندمدت حل کند، اما باید گفت از سال ۹۷ تاکنون هیچ راهکار کوتاه‌مدتی که پاسخگوی نیازها باشد یافت نشده است. اگر صبر و تحمل داشته باشیم، در مدت یکی دو سال التهاب از بازار خودرو برداشته می‌شود و می‌توان به شرایط معقولی در این بازار رسید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.
رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت