چالش های پرستاری در ایران – بهترین پرستار کیست؟


چالش های مراقبت

چالش های مراقبت

پرستاری ترکیبی از علم و هنر است. هنر ارتباط با بیمار و علم رفع نیازهای او. به دلیل ویژگی های این رشته، پرستاری یکی از سخت ترین حرفه های دنیا محسوب می شود. برای ملاقات چالش های مراقبت این به ما کمک می کند تا در مورد این حرفه بیشتر بدانیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

فهرست عناوین:

اشباع در تاریخ حرفه پرستاری

شاید اولین پرستاران تاریخ کسانی بودند که در جریان جنگ های صلیبی به مداوای مجروحان پرداختند. با گذشت زمان، به ویژه در طول جنگ های جهانی اول و دوم، حرفه پرستاری گسترش یافت و منجر به ظهور پرستاری مدرن در قرن ۱۹ شد.

به تدریج پزشکان شروع به آموزش قوانین بهداشت و علم به پرستاران کردند و پرستاری حرفه ای متولد شد. جالب است بدانید پرستاری حرفه ای در ایران با تأسیس دانشکده پرستاری در ارومیه توسط مبلغان اروپایی در سال ۱۲۹۴ شکل گرفت و به تدریج در سراسر ایران گسترش یافت.

ویژگی های یک پرستار حرفه ای

پرستاری حرفه ای است که به دلیل ارتباط مستمر با بیماران، ویژگی های خاصی را می طلبد تا کار فرد دچار وقفه نشود. ویژگی های کلیدی یک مراقب خوب عبارتند از:

 • انسانیت و مسئولیت پذیری از مهمترین ویژگی های یک پرستار است. یک پرستار باید شغل خود را دوست داشته باشد تا بتواند در رفع نیازهای بیماران مفید واقع شود.
 • لازم است یک پرستار از نظر جسمی و روحی قوی باشد تا بتواند در شیفت های طولانی دوام بیاورد.
 • کوشا و صبور باشید و قادر به تحمل موقعیت های حساس مانند شرایط اضطراری باشید.
 • منظم باشید و برنامه داشته باشید و به موقع از بیماران مراقبت کنید.
 • پرستار باید هنر ارتباط با بیمار و جلب اعتماد او را داشته باشد.
 • با دقت گوش کنید و شفقت و همدردی داشته باشید.
 • به کار تیمی علاقه دارند
 • او می تواند در شرایط بحرانی تصمیمات درستی بگیرد و احساسات خود را کنترل کند.
ویژگی های یک پرستار حرفه ای

ویژگی های یک پرستار حرفه ای

چالش های مراقبت

پرستاری سومین شغل سخت در جهان است و تنها افرادی که عاشق کار خود هستند می توانند در این زمینه زنده بمانند. چالش های پرستاری که یک مراقب با آن مواجه است به شرح زیر است:

 1. پرستاری شغلی است که به جسم و روان انسان آسیب می رساند.
 2. ساعات طولانی و متغیر، تا دیر وقت بیدار ماندن، دوری از خانواده و مشغله های سنگین، جسم و ذهن را خسته می کند.
 3. حقوق پرستاران در مقایسه با استرس روحی و روانی که به فرد وارد می شود بسیار پایین است. اگرچه حجم کاری پزشکان و پرستاران یکسان است، اما تفاوت زیادی در حقوق آنها وجود دارد. پرستاری شغلی است که بیکاری ندارد اما تعدادی پرستار به دلیل حقوق کم این کار در ایران به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند.
 4. کمبود پرستار وجود دارد، بنابراین پرستاران عمر کاری طولانی تری دارند و به این زودی ها خبری از بازنشستگی نخواهد بود.
 5. به دلیل کمبود مراقب گاهی یک مراقب وظیفه دو نفر را بر عهده می گیرد.
 6. توقع بالای بیماران از پرستاران یکی از چالش های این شغل است و حتی در مواقعی شاهد بی احترامی نسبت به این قشر مهربان و پرتلاش هستیم.
 7. پرستاران حتی مورد احترام پزشکان نیستند. اهمیت پرستاری کمتر از پزشکی نیست و پزشک بدون تیم پرستاری حرفه ای و قوی نمی تواند وظایف خود را انجام دهد.
 8. شرایط در حرفه پرستاری گاهی بسیار سخت است که با مشاغلی مانند معلمی قابل مقایسه نیست.
 9. مواقعی وجود دارد که یک پرستار نمی تواند زندگی شخصی خود را با کار خود متعادل کند. در نهایت مجبور می شود شغلش را به جای زندگی شخصی اش انتخاب کند.
 10. این افراد همیشه در خطر ابتلا به بیماری های عفونی مختلف هستند.

سوختن

فرسودگی شغلی در این زمینه یکی از مهمترین موارد است چالش های مراقبت که نگرانی هایی را در سطح جهانی ایجاد کرده است. زمانی که فرد دائماً و دائماً در معرض استرس و اضطراب قرار می گیرد، ذخایر عاطفی فرد به مرور زمان تحلیل می رود، این به عنوان فرسودگی شغلی شناخته می شود.

در واقع فشار کاری بیش از حد، شرایط بحرانی و اورژانسی، ارتباط مداوم با بیماران، کمبود خواب و استراحت کافی باعث فرسودگی شغلی می شود. بیماری هایی مانند بیماری های گوارشی، بیماری های قلبی عروقی و افسردگی از جمله دستاوردهای فرسودگی شغلی هستند.

آمارها نشان می دهد که میزان فرسودگی شغلی در پرستاری در کشورهای مختلف متفاوت است. این میزان در کانادا حدود ۴ درصد، در ژاپن ۳۶ درصد و در آمریکا بین ۳۰ تا ۶۰ درصد گزارش شده است. در ایران بیشترین میزان فرسودگی شغلی در مشاغل پرستاری مربوط به استان فارس با ۷۲ درصد و کمترین آن مربوط به استان زنجان با ۲۶ درصد است.

فرسودگی شغلی در پرستاری

فرسودگی شغلی در پرستاری

آخرین کلمه

در این مقاله سعی کردیم به پایان برسانیم چالش های مراقبت برای بیان آنچه که یک پرستار در طول زندگی کاری خود تجربه می کند. شایسته است پزشکان و بیماران با این عزیزان برخورد شایسته ای داشته باشند و به نیازهای آنان توجه بیشتری داشته باشند.

موسسه پرستاری سلامت اول مفتخر است که تیمی متشکل از پرستاران مجرب، دلسوز و زحمتکش آماده ارائه انواع خدمات پرستاری به صورت ۲۴ ساعته می باشد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.