پیامدهای سفر نانسی پلوسی به تایوان چیست؟


بازدید از نانسی پلوسیس در تایوان

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفری که برنامه ریزی نشده بود در مسیر کره جنوبی، ناگهان پرواز خود را تغییر داد و وارد جزیره مورد مناقشه چینی تایوان شد. این سفر حواشی زیادی داشت و وزیر دفاع چین اعلام کرد که به این سفر پاسخ نظامی خواهیم داد.

پلوسی پس از جنجال در پارلمان تایپه اعلام کرد که این هیئت “به نشانه دوستی و صلح برای این منطقه” سفر کرده است. وی همچنین گفت که سفرش به این جزیره “به وضوح نشان می دهد که آمریکا تایوان را رها نخواهد کرد و بیش از هر زمان دیگری حمایت و همبستگی آمریکا با تایوان مهم است.”

پس از ورود پلوسی به تایپه در روز سه‌شنبه، وزارت خارجه چین به سرعت سفیر آمریکا نیکلاس برنز را احضار کرد و به او هشدار داد که واشنگتن “بهای آن را خواهد پرداخت”. گفته می شود این سفر پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین با حمایت ها و قول هایی به تایوان مبنی بر حمایت آمریکا از آنها در صورت حمله چین به این کشور مطابقت دارد. اما سوال اینجاست که این سفر چه تاثیری بر روابط آمریکا و چین خواهد داشت؟

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین الملل به رویداد۲۴ گفت: از دیدگاه چین، تایوان جزء لاینفک خاک آن کشور است و مستقل نیست و چین به روابط دیپلماتیک و سفرهای رسمی به تایوان حساس است. بالاترین مقام را به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دارد و به عنوان یک مقام عادی به تایوان سفر نکرده است. او به عنوان یک مقام ارشد آمریکایی سفر کرده و حساس بوده است.

وی ادامه داد: آخرین باری که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سفر کرده بود ۲۵ سال پیش بود و این حساسیت چین را بیشتر کرد و علیرغم هشدارهای چین برای ادامه این سفر، پلوسی سفر قبلی خود از مالزی به کره شمالی را فاش نکرد. هواپیمای او تغییر مسیر داد و به تایوان پرواز کرد و یک شب در آنجا ماند و امروز تایوان را به مقصد کره جنوبی ترک کرد.

این کارشناس می گوید: هدف اصلی نانسی پلوسی از این سفر اعلام حمایت همه جانبه آمریکا از تایوان به ویژه پس از موضوع جنگ اوکراین بود. که این نگرانی را در میان طرف چینی در آمریکا و حتی متحدان آسیای شرقی ایجاد کرده بود که ممکن است آمریکا همان اقداماتی را انجام دهد که در اوکراین انجام داد یا اگر وقایع اوکراین در تایوان اتفاق افتاد و چین از نظر نظامی دست به اقدام نظامی زد، آماده انجام اقدامات بیشتری باشد. نانسی پلوسی سعی کرد این پیام را منتقل کند که به شدت از تایوان حمایت خواهد کرد و در صورت وقوع حوادث در دو سوی تنگه تایوان، ایالات متحده به طور کامل از ایالات متحده حمایت خواهد کرد.

ابوالفتح با اشاره به انتقاد ترامپ از سفر پلوسی گفت: ترامپ همواره موضع ضد چینی داشته و حتی ویروس کرونا را ویروس چینی خوانده و جنگ تجاری علیه چین را دامن زده است. نانسی پلوسی و از این فرصت برای انتقاد از پلوسی به عنوان یک فرد استفاده کرد، مگر اینکه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز مورد تایید ترامپ قرار گیرد که باعث نارضایتی چین می شود.


بیشتر بخوانید: دیدار نانسی پلوسیس در تایوان


سخنگوی وزارت امور خارجه شب گذشته با اعلام حمایت از چین متحد، به شدت به این سفر واکنش نشان داد، این کارشناس گفت: این سفر پیامی برای ایران ندارد اما ممکن است ناخواسته برای ایران فرصت ایجاد کند. زمانی که تنش ها در روابط چین و آمریکا بالا می رود و ایالات متحده به سمت تحریم شرکت های چینی حرکت می کند، یا زمانی که حوادث اوکراین در تایوان اتفاق می افتد و ایالات متحده می خواهد چین را به طور کامل تحریم کند، این فرصت به کشوری مانند ایران داده می شود که دامنه وسیع تری دارد. همکاری با چین از آنجایی که چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است، کشورهای تحریم شده مانند ایران می توانند کالاها و خدمات خود را تا حد زیادی از چین ارسال کنند. چین خریدار اصلی نفت ایران است و اگر روابط پکن و واشنگتن تیره‌تر شود، شرکت‌های چینی کار با ایران و روسیه را آسان‌تر خواهند کرد. این سفر با افزایش تنش ها بین چین و این کشور فرصت هایی را برای ایران باز خواهد کرد.

ابوالفتح با اشاره به تهدیدات رسانه ای در خصوص سفر شب گذشته نانسی پلوسی به تایوان گفت: باید بین انتشار رسمی جمهوری خلق چین و محتوای منتشر شده در رسانه های آن کشور تفاوت قائل شویم. دولت چین گفته بود که اقدام خواهیم کرد، اما اکنون مشخص نکرده است که چه اقدامی انجام خواهد شد. برگزاری مانور، ممنوعیت واردات برخی کالاهای چینی به تایوان و… مگر اینکه از قبل مشخص شده بود درگیری نظامی رخ نمی دهد و این سفر برای چینی ها چندان مهم نبود تا وارد جنگ شوند. . پاسخ ها به میزان سفری که انجام شده بود انجام شد و در حال انجام است.

این کارشناس با اشاره به آینده روابط چین و آمریکا پس از این سفر گفت: چینی ها قطعا عکس العمل نشان خواهند داد اما به اندازه سفری که انجام شده است. ممکن است در روابط تجاری آنها اختلال ایجاد شود یا اتحاد چین در منطقه تشدید شود و ژاپن، فیلیپین یا سنگاپور با ایالات متحده متحد شوند و به اجماع برسند. البته این سفر عواقبی دارد اما اساساً امکان جنگ برای آنها وجود ندارد. علاوه بر این، مردم چین تا حدی دوراندیش و صبور هستند و واکنشی که نشان می دهند ممکن است به دور از جنجال و عجله باشد و این که چه واکنشی از خود نشان می دهند در فاصله چند هفته یا چند ماه مشخص می شود. .

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.