«پروین» به من نشان داد که تئاتر هنوز زنده است


تاکتیکی ۲۴»حسین دهباشی مورخ، مستندساز و روزنامه نگار پس از دیدن نمایش پروین در سالن اصلی تئاتر تهران، نگاهی به محتوای این نمایش به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی انداخت و مردم را به تماشای این نمایش دعوت کرد.

وی در آغاز سخنان خود درباره نمایشنامه پروین گفت: واقعیت این است که در بین مقوله‌های مختلف فرهنگ، اگر به یکی از آنها تعلق داشته باشم، جزو ناامیدی‌ها هستم، اما بسیار خوشحالم. نمایشنامه پروین را هم دیدم چون اثر یکی از شخصیت های تاریخی ما بود که نیاز به کار دارد. من هم می بینم که تئاتر هنوز زنده است.

دهباشی کمک به بقای تئاتر را حیاتی دانست و گفت: «بقای کارگردان، بازیگران و سایر عوامل هنری کافی نیست. حضور تماشاگران می تواند برای زنده نگه داشتن تئاتر و هر هنر دیگری در این آشفتگی و سختی بسیار مفید باشد.»

او ادامه داد: “ما در شرایط سختی قرار داریم و باید کمک کنیم زیرا قلبمان برای این شعله های باقی مانده در هنر و نمایش می سوزد.” چاره ای جز حمایت از آثار هنری، نمایشنامه ها و به خصوص نمایشنامه های خوبی مثل پروین نداریم.»

با شروع نمایش پروین، مدت زمان این اثر، دو ساعت و نیم مطرح شد. نظر حسین دهباشی را در زمان کار بخوانید: «ما تحت تأثیر محیط هستیم. ما هر روز کمتر و کمتر خسته می شویم. شاید از شبکه‌های اجتماعی جدیدی مثل توییتر خسته شده‌ایم که باعث می‌شود همه چیز را با حروف محدود بگوییم و شرایط زمانه ما را خسته نمی‌کند، اما اگر می‌خواهیم سینه‌مان را بزرگ کنیم، نفس بکشیم. فضای بیشتری برای نفس کشیدن، حبس نفس و داشتن نفس، باید بیشتر با آثار هنری که در عظمت خودشان به زمان نیاز دارند تا حرف‌های خودشان را بزنند، کار کنیم. “بیا ادامه دهیم.”

به گفته او، «چند ساعت نشستن و نفس کشیدن با عوامل کار سخت به دست آمده، فضای بیشتری به ما می دهد. شاید این هنر و نمایش فزاینده ما را کمی خسته‌کننده‌تر کند.»

نمایش پروین به تهیه کنندگی داوود نامور در تیرماه ۱۴۰۱ هر شب به جز شنبه ها ساعت ۱۹ در تالار اصلی تئاتر شهرداری اجرا می شود. در این نمایش بازیگرانی چون نرگس محمدی، امین زندگانی، مهران رنجبر، جواد یحیوی، مجید رحمتی، جواد مولانیا، مریم ندایی، آتنا تندرو، سهیل ملکی و اکرم محمدی با حضور هوشنگ قوانلو به ایفای نقش می پردازند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.