پرشا نیوز » تنها راه اعتمادسازی در روابط ایران و غرب، احیای برجام است


مرتضی مکی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با ارزیابی تلاش غرب برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵، در پاسخ به اینکه آیا وجود بحران اوکراین و تایوان باعث شده اروپا و آمریکا از بروز بحران جدید جلوگیری کنند. برنامه هسته ای ایران.» وی گفت: «گام های جدیدی که آقای جوزپ بورل برای احیای برجام انجام می دهد، نشان می دهد که هم اروپا و هم آمریکا لزوم احیای تاکید بر توافق برجام را درک کرده و از این موضوع آگاه هستند و به همین دلیل پس از ۵ برجام. – تعلیق یک ماهه، بازدیدها و رایزنی های زیادی بین اروپا و ایران ادامه داشته است.

وی ادامه داد: قطعا در شرایط کنونی اروپایی ها با توجه به تداوم بحران اوکراین و پیش روی دریای چین جنوبی، تمایلی به ایجاد بحران دیگری ندارند. شاید این طرز فکر در ایران که به تعویق انداختن مذاکرات را دستیابی به دستاوردهای بیشتر می‌داند، ناشی از علم به این ضرورت‌ها باشد، اما باید توجه داشت که اروپا و آمریکا حاضرند به بهایی برجام را احیا کنند و اگر این هزینه‌ها افزایش یابد، اعلام می‌کنند که آنها قطعا حاضر به پذیرش همه خواسته های ایران نیستند. ما این را در دو دهه گذشته دیده ایم.

وی افزود: مهمترین مشکل کلیدی ایران این است که در فضای ناپایدار نظام بین الملل، تهران می تواند از فرصت های خود برای ایجاد تعادل در روابط خود با شرق و غرب استفاده کند. ما غرب نداریم مشکل برنامه هسته ای ایران است، اما حل نشدن آن بر سایر مسائل بین ایران و کشورهای مختلف تأثیر خواهد گذاشت. سرنوشت بحران اوکراین و تایوان هر چه باشد، نیازهای جمهوری اسلامی ایران را تغییر نخواهد داد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: هزینه عمده تعلیق در تصمیم گیری معامله بر عهده ایران است. اروپایی ها به خوبی از ورود ایران به بازار انرژی آگاه هستند، اما اگر به مذاکرات اروپا در این زمینه نگاه کنید، می بینید که هیچ یک از برنامه های تامین انرژی آنها شامل ایران نمی شود، زیرا می دانند که ایران در یک کشور نیست. که اروپا قادر است در بلندمدت روی آن سرمایه گذاری کند. تنها راه اعتمادسازی در روابط ایران و غرب، احیای برجام است.

وی ادامه داد: اگر برای احیای برجام عقب نشینی کنیم و تحقق بخشی از مطالبات خود را متوقف کنیم، آثار احیای برجام در میان مدت و بلندمدت پاسخگوی سایر خواسته های ما در راستای منافع ملی خواهد بود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.