پرشا نیوز » آیت الله اعظمی صانعی یکی دیگر از مراجع بود


به گزارش جماران؛ سید مهدی حسینی دورود در یادداشتی نوشت:

در سالگرد رحلت آیت الله حاج شیخ یوسف صانعی می توان از ایشان به عنوان «مرجع برجسته و متفاوت» یاد کرد. مردی که علیرغم فقاهت عالیه، خود را تافتی جدا از مردم نمی دانست، بلکه در واقع زاییده نص مردم بود و سعی می کرد راه انبیا را به این معنا ادامه دهد که رابطه خود را قطع نکنند. با مردم .

از این رو، این مأموریت را به خود واگذار کرد تا همت و انرژی خود را صرف رساندن بینش خود به مردم، قدرت یافتن در رهبری آنان و رهایی از بندگی (فداکاری به غیر خدا) کند و پیشوایان و منادیان راستین دین را بیابند و تصدیق کنند. . بنابراین ماهیت آگاهی او متفاوت بود زیرا رهایی بخش بود!

او با این نگاه همیشگی به وضعیت موجود خود نقادانه می نگریست و چون منتقد شرایط موجود بود «متفاوت» به نظر می رسید.

عالمی فقیه، فقیه گاه شمار و از همه مهمتر، «ممتاز» بود، زیرا «رهبر» بود و هدایتش از نوع بیداری و عدم پذیرش بدون دلیل و در بالاترین درجه ایمان بود، که با افکار انتقادی وصل شد.

از سوی دیگر، موضع فقهی مبتنی بر دفاع از حقوق بشر و کرامت انسانی با رویکردی آرام، دیدنی و عالی است.

آیت الله العظمی یوسف صانعی اگرچه به دلیل فتواهای «دیگر» از جمله استفاده روزافزون از عقل در نتیجه گیری های فقهی، با واکنش های انتقادی، تندخویی و نامهربانی مواجه شد، اما در نگاه نواندیشان و روشنفکران و در نزد مردم و از نظر مؤمنان او بیشتر وکیل اصلاح طلب، مردم مدار، مبتکر و البته «شجاع» ظاهر می شد.

پیگیری اهداف اصلی شریعت و نگاه به دانش فقه از دریچه تنظیم روابط زندگی و کاهش آلام انسان و مهم دانستن رابطه فقه و زندگی از دیگر امتیازات این مرجع بود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.