پرستار زخم کنار تخت – سلامت اول


مراقبت از بیماران زخم فشاری و بیماران بی حرکت یکی دیگر از خدمات مراقبتی در منزل است که توسط پرستار زخم فشاری موسسه پرستاری اول سلامت ارائه می شود. در اثر فشار به قسمتی از بدن، عدم انجام حرکات طولانی و آهسته، این قسمت باعث ایجاد بیماری به نام زخم بستر می شود. استراحت طولانی مدت منجر به این مشکل می شود که نتیجه آن کم تحرکی انسان است. هنگام نشستن بر اثر فشار پوست مقدار کمی خون به سمت پوست جریان می یابد و برجستگی های کوچک نیز باعث ایجاد زخم بستر می شود.

پیشگیری از این عارضه در بدن ارزانتر است، زیرا این عارضه در شرایط حاد بسیار خطرناک است و روند درمان آن آسان نیست و نیاز به تلاش و خستگی دارد و درمان و پانسمان آن نیز بسیار گران است. برای درمان آن از باند نقره ای استفاده می کنند. همچنین فقط یک متخصص زخم می تواند آن را بانداژ کند. در شرایط حاد تراشیدن اولین لایه زخم در اتاق عمل ضروری است. در صورت عفونت، جان بیمار نیز در خطر است.

عوامل متعددی وجود دارد که باعث ایجاد زخم فشاری یا زخم فشاری می شود.

علل زخم بستر:

فهرست عناوین:

 • وقتی بدن روی تخت یا تشک دراز می کشد، پوست زخم می شود.
 • رطوبت بیش از حد روی تخت یا تخت می تواند باعث زخم بستر شود.
 • فشار روی پوست و بافت پوست یکی از دلایل اصلی آسیب های تخت است.
 • لغزش خوردگی پوست روی تخت یا صندلی.
 • عدم فعالیت بدنی کافی و کم تحرکی
 • پروتئین بسیار کم در بدن

با افزایش سن، پوست به تدریج آویزان می شود و این یکی از دلایل ایجاد زخم های فشاری است. سیگار کشیدن نیز عاملی است که روند بهبود زخم های فشاری را کند می کند.

توصیه هایی برای ارائه دهندگان مراقبت از زخم فشاری برای جلوگیری از این عارضه:

استفاده کنندگان از ویلچر باید از فشار منظم روی صندلی خودداری کنند و هر چند دقیقه یکبار از ویلچر خارج شوند. باید هر دو ساعت یکبار در هنگام خواب و زمانی که بیمار در بستر است تکان داده شود. اگر بیمار روی زمین نشسته است، مرتباً وضعیت خود را تغییر دهید و اجازه ندهید بنشیند. اگر پوست خشکی دارید، از مرطوب کننده استفاده کنید.

نوشیدن مایعات زیاد همراه با رژیم غذایی سالم بسیار مفید است. سعی کنید چاق نشوید و وزن خود را سالم نگه دارید. مراقبت منظم از پوست برای حفظ سلامتی. هر پرستار زخمی یک بیمار مجروح را در بیمارستان درمان می کند.

وظیفه پرستار زخم

نقش مهم پرستاران بالینی در درمان بیماران خانگی

مراقبت از زخم بستر نقش مهمی در بهبود وضعیت بیماران زخم فشاری ایفا می کند که می توان آنها را به شرح زیر طبقه بندی کرد:

این یک محیط امن برای یکپارچگی پوست و شرایط ایمن فراهم می کند. پرستاران زخم بستر در خانه باید بستری را برای انجام محافظت لازم از پوست فراهم کنند. افراد در معرض زخم فشاری باید شناسایی شوند و از ایجاد زخم فشاری جلوگیری شود.

کدام قسمت های بدن بیشتر تحت تاثیر زخم بستر قرار می گیرند؟

فشار در برخی از قسمت های بدن یکسان است و شرایط در وضعیت وضعیت متفاوت است و فشار در هنگام ایستادن یا دراز کشیدن یکسان نیست. در برخی از قسمت های بدن استخوان های بیشتری وجود دارد، فشار روی این قسمت ها بیشتر از سایر قسمت های بدن است. شکل گیری زخم در تمام قسمت های بدن متفاوت است و مناطقی که در معرض فشار بیشتر و هوای کمتری هستند بیشتر مستعد عفونت هستند.

مراقب چه نواحی را بیشتر در خانه برای زخم بستر درمان کند؟

نقاط فشار روی اعضای بدن بیماران دکوبیتوس عوامل زیادی در ایجاد مشکلات فشاری دخیل هستند، اما هر قسمت از بدن متفاوت است و نقاط فشار بسته به موقعیت بیمار متفاوت خواهد بود. بنابراین مراقبت از بیمار توسط مراقب در منزل بسته به شرایط جسمانی بیمار ممکن است متفاوت باشد.

مراقب چه نواحی را بیشتر در خانه برای زخم بستر درمان کند؟

در بیمارانی که مشکلات وزنی دارند، نقاط فشار به شرح زیر است:

 • قسمت هایی که در لگن هستند و قسمت های خمیده باسن.
 • نواحی با بیشترین توده چربی مانند باسن و شکم
 • بر سینه افراد چاق و زیر سینه آنها

وضعیت خوابیدن روی صورت و اعضای بدن تحت فشار

 • در اندام تناسلی مرد
 • در خانم ها در این شرایط فشار تخت به قفسه سینه وارد می شود.
 • بخشی از شانه یک فرد
 • قسمت های برجسته مانند چانه و صورت
 • در ناحیه زانو

نقاط فشار هنگام نشستن

در حالت نشسته، پاها به شدت بارگذاری می شوند. افراد مسن و بیماران مبتلا به زخم فشاری نیز به قسمت هایی از زانو و قسمت هایی از ران فشار وارد می کنند.

وقتی به پشت می خوابیم چه قسمت هایی تحت فشار قرار می گیرند؟

در این صورت می توان گفت که پاشنه ها بار سنگین تری دارند. در حالت خوابیده، فشار روی بالای سر مشابه فشار روی پشت سر است. آرنج قسمتی از دست است که فشار بیشتری به تاندون وارد می کند. از سوی دیگر، شایع ترین استرسی که روی پای بیمار وارد می شود، سفتی تخت است که بیشتر در ناحیه پاشنه پا است.

وظیفه پرستار زخم

مراقبت از زخم بستری در بیمارستان نیز نقش مهمی در مراقبت از بیماران مجروح در بیمارستان ها دارد و می تواند به بهبود بیماران مجروح در خود بیمارستان کمک کند. در این میان ورزش و فعالیت روزانه در رختخواب یکی از مهمترین و بهترین کارهایی است که یک درمانگر زخم خانگی باید برای این بیمار انجام دهد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

 • هر حرکتی که پرستار زخم برای بیمار زخمی انجام می دهد یک تمرین است.
 • در بیماران غیر فعال نیاز به ورزش بسیار مهم است و بیمار باید به طور منظم ورزش کند.
 • مراقب بیمار زخم فشاری باید هر قسمت از بدن را جداگانه حرکت دهد
 • برای یک بیمار بیمارستانی تمام حرکات مهم و ضروری است، بنابراین بیمار باید تا حد امکان حرکت کند.
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.