واکسن گارداسیل چیست؟ | مجله سیب


انواع واکسن گارداسیل

بیشتر سرطان های دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت مقاربتی مرتبط هستند. ایمن سازی گسترده با واکسن گارداسیل می تواند بروز سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های مرتبط با HPV را در سراسر جهان کاهش دهد. در این مقاله از مقالات پزشکی جدید سایت سیب ابتدا می بینم واکسن گارداسیل چیست سپس به پرسش و پاسخ در مورد واکسن گارداسیل می پردازیم.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل یک واکسن علیه ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس یکی از عوامل ایجاد زگیل است و زمانی که دستگاه تناسلی را آلوده کند می تواند باعث سرطان شود.

واکسن گارداسیل برای چیست؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در پرسش و پاسخ واکسن گارداسیل مطرح می شود، استفاده از واکسن گارداسیل است. انواع مختلف HPV از طریق تماس جنسی منتقل می شود و با اکثر موارد سرطان دهانه رحم مرتبط است.

این واکسن می تواند از اکثر موارد سرطان دهانه رحم ناشی از این ویروس جلوگیری کند. اگر واکسن قبل از قرار گرفتن دختران یا زنان در معرض ویروس تزریق شود، می تواند از سرطان واژن و فرج نیز جلوگیری کند.

علاوه بر این، این واکسن می تواند از زگیل تناسلی، سرطان مقعد و سرطان دهان، گلو و گلو در زنان و مردان پیشگیری کند.

چه کسانی باید واکسن گارداسیل را دریافت کنند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که گارداسیل به پسران و دختران بین ۱۱ تا ۱۲ سال داده شود. این واکسن از سن ۹ سالگی قابل تزریق است. بهترین زمان تزریق برای پسران و دختران قبل از فعالیت جنسی است. هنگامی که فردی به HPV آلوده می شود، واکسن ممکن است آنقدر موثر نباشد. پاسخ به واکسن گارداسیل نیز در سنین پایین تر از سنین بالاتر بهتر است.

CDC توصیه می کند که همه کودکان ۱۱ و ۱۲ ساله دو دوز از واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند. کودکان ۹ و ۱۰ ساله و ۱۳ و ۱۴ ساله نیز می توانند واکسن را در یک برنامه دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که رژیم دو دوز در کودکان زیر ۱۵ سال موثر است.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که بعداً واکسیناسیون را در سنین ۱۵ تا ۲۶ سالگی شروع می کنند باید سه دوز از واکسن را دریافت کنند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً استفاده از Gardasil 9 را برای مردان و زنان ۹ تا ۴۵ ساله تأیید کرده است. اگر ۲۷ تا ۴۵ سال سن دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

واکسن گارداسیل چیست؟

انواع واکسن گارداسیل

ویروس HPV انواع مختلفی دارد که در برخی ویژگی ها با هم تفاوت دارند. همه این ویروس ها باعث سرطان نمی شوند. واکسن گارداسیل علیه سویه هایی ساخته می شود که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

بنابراین، انواع واکسن گارداسیل بسته به نوع ویروس HPV متفاوت است. از اواخر سال ۲۰۱۶، تنها Gardasil-9 در ایالات متحده فروخته می شود. این واکسن در برابر ۹ نوع HPV (6، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸) محافظت می کند.

واکسن معمولی گارداسیل فقط در برابر ۴ نوع HPV موثر است و دیگر فروخته نمی شود. نوع دیگری از واکسن HPV Cervarix است که فقط بر علیه دو نوع HPV 16 و ۱۸ عمل می کند. این دو نوع با بالاترین خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند.

چه کسانی نباید با گارداسیل واکسینه شوند؟

واکسیناسیون HPV برای زنان باردار یا افراد مبتلا به بیماری متوسط ​​یا شدید توصیه نمی شود. اگر آلرژی شدید، از جمله آلرژی به مخمر یا لاتکس دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی به هر یک از اجزای واکسن یا دوز قبلی واکسن داشته اید، نباید واکسن را دریافت کنید.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل چیست؟

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که واکسن گارداسیل بی خطر است و خطر جدی ندارد. به طور کلی، اثرات معمولاً خفیف هستند. شایع ترین عوارض جانبی واکسن HPV درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق است.

گاهی اوقات ممکن است پس از تزریق احساس سرگیجه یا ضعف داشته باشید. نشستن به مدت ۱۵ دقیقه پس از تزریق می تواند خطر غش را کاهش دهد. سردرد، تهوع، استفراغ، خستگی یا ضعف نیز ممکن است رخ دهد.

شرایط نگهداری واکسن گارداسیل در خانه

واکسن ها اغلب حاوی مواد حساس هستند و باید در شرایط خاصی نگهداری شوند تا سالم بمانند و اثربخشی خود را حفظ کنند.بنابراین پس از تهیه این واکسن و تمایل به تزریق در زمان مناسب می توانید به دستورالعمل و شرایط نگهداری مراجعه کنید. گارداسیل -به دنبال واکسن در خانه نگاه کنید. برای نگهداری گارداسیل باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • بلافاصله در یخچال قرار دهید.
  • نباید منجمد شود
  • در یخچال در دمای ۸-۲ درجه سانتی گراد (۳۶-۴۶ درجه فارنهایت) نگهداری شود.
  • باید از نور محافظت شود.
  • پس از خروج از یخچال باید در اسرع وقت مصرف شود.

تفاوت واکسن گارداسیل ایرانی و خارجی

یک واکسن یا دارو قبل از عرضه به بازار باید تحت مطالعات و آزمایشات مختلفی قرار گیرد. واکسن ایرانی گارداسیل نیز اثربخشی بسیار مطلوبی دارد و اگر بخواهیم تفاوت واکسن گارداسیل ایرانی و خارجی را توضیح دهیم تنها سوال در مورد قیمت و نحوه تهیه آن است. واکسن ایرانی گارداسیل خوب و با قیمت بسیار ارزان موجود است. این در حالی است که واکسن خارجی گارداسیل با قیمت های چندگانه و به مقدار کم در بازار موجود است.

محل تزریق گارداسیل

محل تزریق گارداسیل

قبل از تزریق باید محتویات واکسن را به خوبی تکان داد تا ته نشین نشود. محل تزریق گارداسیل عضله دلتوئید جانبی است. (باید در قسمت بیرونی و بالای عضله شانه تزریق شود)

آیا بعد از تزریق گارداسیل انجام پاپ اسمیر ضروری است؟

آره. واکسن گارداسیل فقط در برابر ویروس HPV محافظت می کند و حتی این محافظت ممکن است در همه افراد به خوبی کار نکند. از سوی دیگر، عوامل دیگری نیز می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند، بنابراین غربالگری پاپ اسمیر با شروع ۲۱ سالگی، بخش مهمی از سیاست های پیشگیری است و باید انجام شود.

اگر در مورد واکسن گارداسیل سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سوال شما پاسخ دهند.

منابع

سوالات متداول در مورد واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل یک واکسن علیه سویه های سرطان زا ویروس پاپیلومای انسانی است.

آیا بعد از تزریق گارداسیل انجام پاپ اسمیر ضروری است؟

آره. این به این دلیل است که سایر عوامل نیز می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند یا اینکه واکسن ممکن است محافظت کامل را ایجاد نکند.

محل تزریق گارداسیل کجاست؟

واکسن ۵ باید به صورت عضلانی و در قسمت خارجی فوقانی عضله شانه (دلتوئید جانبی) تزریق شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.