واریس چیست؟ اهمیت تشخیص و درمان


واریس چیست؟

واریس یکی از شایع ترین مشکلات در بسیاری از افراد است که می تواند به دلایل کم خطری مانند ایستادن طولانی مدت یا وجود سرطان ایجاد شود. در این مقاله از سری مقالات پزشکی سایت سیب می بینیم که واریس چیست و پس از بررسی علل، علائم و تشخیص واریس، گزینه های درمان واریس را می خوانیم.

واریس چیست؟

قبل از پرداختن به علل و درمان واریس، بهتر است ابتدا ببینیم که واریس چیست. واریس وریدهای بزرگ و دردناک بدن است که عمدتاً روی پوست ساق پا و ران دیده می‌شود و یک بیماری بسیار شایع در جمعیت عمومی است که ۲۵ درصد یا یک چهارم افراد را مبتلا می‌کند و بیشتر است. شیوع در زنان در ایالات متحده، نزدیک به ۴۰٪ از مردم از بیماری های مرتبط با ناکارآمدی وریدی مزمن رنج می برند، مانند ب- وریدهای واریسی.

علائم واریس

علت واریس چیست؟

در ساختار وریدهای بزرگ بدن ما دریچه هایی به اصطلاح لانه کبوتر وجود دارد که در یک جهت کار می کنند و اجازه می دهند خون فقط به قلب برسد.

ماهیچه های ساق و ران مجاور این دریچه ها از عمل انقباض خود برای فشار دادن به دیواره این سیاهرگ ها استفاده می کنند و جریان خون را به قلب افزایش می دهند و ضربان شریان های مجاور ورید باعث می شود خون به سمت قلب هجوم بیاورد. . به همین دلیل حتما پس از یک پیاده روی طولانی یا پس از چند ساعت ایستادن و کار کردن، احساس سنگینی و گرفتگی در پاهای خود را تجربه کرده اید.

زمانی که جریان طبیعی خون رو به بالا به دلایل مختلف از جمله ورید و فشار بر دیواره سیاهرگ باعث دور شدن لبه های لانه کبوتر از یکدیگر می شود.

این امر شکل ورید را از حالت لوله ای به کیسه بزرگ شده تغییر می دهد و باعث می شود ورید قادر به حمل جریان خون نباشد. مشکلات ساختاری وریدها، ژنتیک و جراحی ارتوپدی یا عروقی روی پا همچنان از عوامل خطر مهم برای واریس هستند.

تشخیص واریس پا

تشخیص واریس کار سختی نیست. در واقع از علائم واریس برای تشخیص استفاده می شود و وجود این علائم در فرد تایید کننده تشخیص واریس است. البته باید توضیح داد که واریس علاوه بر پاها می تواند در سایر قسمت های بدن نیز ظاهر شود. اما به دلیل تأثیر جاذبه روی پا، معمولاً عمدتاً در پا ایجاد می شود. مشاهده رگ های ناقص و پیچ خورده به خصوص در پاها از علائم اصلی واریس است و به احتمال زیاد نشان دهنده واریس است.

علاوه بر ظاهر سیاهرگ ها، درد، تورم و قرمزی نیز در اطراف رگ های برجسته دیده می شود. خارش نیز یکی از علائم رایج وریدهای واریسی است که در اثر آزاد شدن هموگلوبین از خون و دیواره عروق و نفوذ آن به فضای بینابینی و سلول های اطراف ایجاد می شود.

اهمیت تشخیص واریس چیست؟

آنچه در معاینه واریس اهمیت بیشتری دارد، تشخیص و یافتن علت زمینه ای واریس است. در واقع، عوامل زیادی در طیفی از بی اهمیت تا مهم و خطرناک برای واریس بیمار وجود دارد.

وجود بدخیمی یا سرطان ممکن است به شکل وریدهای واریسی در ساق پا ظاهر شود. همچنین یکی از دلایل اصلی واریس وجود لخته های خون در وریدهای عمقی پا است که بالقوه خطرناک هستند.

به عنوان اولین قدم، پس از گرفتن خاطره و معاینه اندام تحتانی بیمار، پزشک باید سونوگرافی یا ونوگرافی وریدهای پا را در حالت خوابیده و ایستاده انجام دهد. نوعی از سونوگرافی به نام “سونوگرافی داپلر” یک روش راحت، ارزان و غیرتهاجمی برای ارزیابی جریان خون در وریدهای عمقی است.

اگر لخته ای وجود داشته باشد که جریان خون را در ورید مسدود کرده باشد، پزشک می تواند آن را تشخیص داده و اقدامات درمانی مناسب مانند ب- تجویز داروهای ضد انعقاد برای بیمار. در روش ونوگرافی یک ماده رنگی به جریان خون تزریق می شود و تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود.

درمان واریس

معمولاً اولین اولویت و انتخاب پزشک برای واریس، مدیریت محافظه کارانه است. جراحی و روش های تهاجمی علاوه بر مزایایی که دارند، همیشه دارای معایب عمده ای هستند و احتمال بروز مجدد رگ های واریسی همچنان باقی است.
اولین توصیه به بیمارانی که واریس را درمان می کنند، تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی است. ترک سیگار، کنترل چاقی، ورزش منظم و ایستادن طولانی مدت اثرات مثبتی خواهد داشت. در زیر روش های اصلی درمان واریس آورده شده است.

درمان واریس

جوراب های فشاری واریس

علاوه بر موارد فوق، معمولاً به بیماران توصیه می شود از جوراب های واریس استفاده کنند که خاصیت کشسانی و فشاری دارند. در واقع، اعمال فشار به وریدهای ناکارآمد، مانند انقباض عضله، به جریان خون به قلب کمک می کند و در درمان واریس بسیار مفید است.

جوراب های واریس باید شب هنگام خواب برای نتیجه بهتر پوشیده شوند. انتخاب جوراب واریس مناسب از نظر راحتی و اثربخشی بسیار مهم است. برای انتخاب جوراب مناسب، پاها باید صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از بیدار شدن اندازه گیری شوند.

برای این منظور برای انتخاب جوراب شلواری باید زانو ۹۰ درجه خم شده و کف پا کاملاً روی زمین باشد و طول ساق پا، نازک ترین قسمت و ضخیم ترین قسمت ساق را اندازه گرفت. علاوه بر اندازه صحیح جوراب برای واریس، سفتی و قابلیت ارتجاعی آن نیز مهم است و باید طبق نظر پزشک انتخاب شود.

درمان جراحی و روش های جدید

اگر روش های قبلی مانند تغییر سبک زندگی یا پوشیدن رگ های واریسی به اندازه کافی جواب نداده باشد یا اینکه موضوع زیبایی برای بیمار اهمیت زیادی داشته باشد، می توان مداخله جراحی را در نظر گرفت.

اما به دلیل وجود روش های جدیدتر و کمتر تهاجمی، روش جراحی برای از بین بردن واریس اغلب انجام نمی شود. در جراحی واریس، پس از بیهوشی، قسمتی از سیاهرگ که شکل طبیعی خود را از دست داده، بریده و خارج می شود. در سال های اخیر، چندین روش درمانی جدیدتر برای درمان واریس پیشنهاد شده است، از جمله:

  • اسکلروتراپی: در این روش پس از تزریق دارو به وریدهای بزرگ، سیاهرگ مربوطه مسدود شده و از جریان خون خارج می شود.
  • میکرواسکلروتراپی: شبیه اسکلروتراپی است به جز اینکه برای عروق کوچکتر استفاده می شود.
  • درمان فرسایش درون وریدی یا: EAT که از گرما و امواج الکترومغناطیسی برای مسدود کردن رگ‌های واریسی استفاده می‌کند.

اگر سوالی در مورد واریس دارید در قسمت نظرات سوال خود را با پزشکان سایت بنویسید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع

www.Drugs.com, Sclerosants

Healthline، واریس، علل و علائم

راهنمای درمان پزشکی واشنگتن، ۳۵هفتم نسخه، ۲۰۱۶

سوالات متداول در مورد واریس

واریس چیست؟

وریدهای واریسی رگهای بزرگ و دردناک بدن هستند که بیشتر در سطح پوست پاها و رانها دیده می شوند.

چرا تشخیص صحیح و به موقع واریس مهم است؟

بسیاری از عوامل از بی‌اهمیت تا مهم و خطرناک، مانند بیماری‌های بدخیم، می‌توانند به واریس بیمار مرتبط باشند.

نقش واریس در درمان واریس چیست؟

اعمال فشار بر روی وریدهای ناکارآمد، مانند انقباض عضله، با واریس به جریان خون به قلب کمک می کند و در درمان واریس بسیار مفید است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.