همه چیز در مورد شیردهی به نوزاد


شیر دادن به نوزاد

شیردهی صحیح به نوزاد تازه متولد شده و کودک شیرخوار بسیار زیدار زیدددی به این منظور قصد داریم تا در این مطلب از مرجع اطلاعات پزشکی سایت سیب، نکاتی را درمورد شیردهی صحیح به نوزاد بررسی کنیم.

شیردهی نوزاد

در ۶ ماه ابتدایی زندگی نوزاد، تغذیه آن کاملاً با شیر مادر انجام می‌شود. شیر مادر یک منبع غذایی جادویی برای نوزاد به شماره میرود که می‌تواند نیازهای نوزاد را برطرف کند و تاحدامکان نباید با شیرخشک یا مواد دیگر جایگزین شود.

کربوهیدرات، پرورش و بارداری شیر مادر کاملا مناسب نوزاد است که شیر گاو یا شیرخشک حاوی پرورش دهنده هایی هستند که آنها را برای نوزاد مبتلا می کند.

با بررسی میزان ابتلا و مدفوع می توانم که کودک شما را به اندام دریافت غذای تغذیه می کند یا خیر. شیرخواری که تغذیۀ کافی دارد در روز ۶ تا ۸ بار مبتلا می شود و پوکک باید خیس باشد و نه نمناک و باید بیرنگ باشد.

شیردهی نوزاد تازه متولد شده

آموزش شیردهی نوزاد

نحوۀ شیرده نوزاد تازه متولد شده از خیلی مهم است؛ چراکه در صورت اشتباه انجام شده شیردهی تازه متولد شده، هم نوزاد به درستی تغذیه نمی شود و هم احتمال ایجاد مشکلاتی مانند رفلاکس و آسپیرهشدن شیر به ریه وجود دارد. بنابراین، آموزش شیردهی نوزاد به تمام مادران نیاز دارد.

حالتهای وجود دارد که می توانید برای شیر دادن به نوزاد از آنها استفاده کنید. می توانید انواع مختلف را امتحان کنید بفهمید که با کدام حالت هم شما و هم نوزادتان راحت هستید. برای شیر دادن به نوزاد باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

  • آیا راحت هستید؟ هنگام شیردهی باید راحت باشید. در صورت لزوم از بالش یا کوسن استفاده کنید. شانه ها و بازوهای شما باید شل باشند.
  • آیا کودک شما صاف و سر و بدن کودک در امتداد یک خط مستقیم قرار دارد؟ اگر سر و گردن نوزاد پیچ ​​خورده باشد، بلعیدن برای کود سخت است.
  • آیا هنگام شیر دادن به نوزاد آن را به سمت خود و رو به سینه خود نگه می‌دار در هنگام نگهداشتن کودک باید حمایت از گردن، شانه ها و پپت او جوری باشد که به کودک اجازه دهد تا سر خود را به عقب را به عقب را به عقب خم کنند و بهراحتی قورت دهند.
  • همیشه کودک خود را در مقابل سینه قرار دهید و اجازه دهید خودش شیرخوردن شدرردن از خم‌کردن سینه به سمت جلو و به سمت دهان کودک خودداری کنید؛ زیرا این اجبار می‌تواند به رهاکردن سینه شود.
  • کودک شما باید حجم کافی از سینه را در دهان قرار دهد. قراردادن نوزاد در فاصلۀ مناسب در کنار نوک دستان او را می کشد تا دهان خود را کاملاً باز رند و بهخوبی به سینه بچسبد.
  • سعی کنید پشت سر کودکتان را نگیرید تا سرش را به عقب برگرداند. به‌این‌ترتیب نوک پستان پشت دهان آن‌ها در مقابل کام نرم قرار می‌گیگیگ.

نوزاد می‌تواند هرچقدر که دوست شیر ​​مادر بخورد. در هر نوبت شیردهی از یک پستان به کودک شیر بدهید و زمان شیردهی از هر سینه حداقل ۴۰ دقیقه باشد تا هم آن سینه خالی شود و هم این که نوزاد سعی کنید از ترکیبات متفاوت شیر ​​ابتدایی و انتهای شیر هر پستان استفاده کنید.

جدول شیردهی نوزاد

ممکن است به نوزاد خود نیاز داشته باشید با شیرخشک را تغذیه کنید. (البته باید سعی کنید تاحدامکان نوزاد را با شیر مادر تغذیه کنید). باید به این نکته توجه داشته باشید که، بهتر است شیر ​​مادر از شیرخکک استفاده کنید و باید به کودک نیاز داشته باشید.

درنتیجه، به ازای هر وزن بدن نوزاد ۱۵۰ میلیتر شیرخکک می توانید در روز به نوزاد بدهید. برای کار راحت می توانید از جدول شیردهی استفاده کنید:

سن کودک میزان شیر فواصل زمانی
از تولد تا یک‌ماهگی ۶۰-۹۰ میلی‌لیتر هر ۳-۴ ساعت
یک تا سه ماهگی ۱۲۰-۱۵۰ میلی‌لیتر هر ۴-۶ ساعت
شش تا نه ماهگی ۱۸۰-۲۴۰ میلی‌لیتر هر ۴-۶ ساعت
نه تا دوازده ماهگی ۲۱۰-۲۴۰ میلی‌لیتر هر ۶-۸ ساعت

تغذیه نوزاد چند قلو

امکان شیردهی به نوزادان دوقلو و چند قلو با شیر مادر اکثرا گگفتانگیز به نظر میرسد. بررسی ها نشان داده اند که میزان شیر در مادری که تنها یک نوزاد در ۲ تا ۴ ماهگی ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلی لیتر در ۲۴ ساعت محاسبه شده است. این میزان در مادری که شیرخواران و دوقلو دارد و هریک از شیرخواران را ۷ بار در ۲۴ ساعت شیرخواران ۲۲۰۰ میلی‌لیتر و در مادری که سهقلو داشته است ۳۰۸۰ میلی‌لیتر است.

همین بررسی ها نشان داده اند که، میزان لاکتوز (قند شیر) در این مادران (که دوقلو و چند قلو دارند) بیشتر از مادرانی است که یک شیرخوار دارند. بنابراین، هرچه مکیدن نوزاد (و نوزادان) بیشتر باشد تولید شیر هم بیشتر خ. پس باید از این پدیده طبیعی بهره گرفت و دوقلوها را مکر و به خصوص در مقابل سینۀ مادر گذاشت تا با تولید و مصرف بیشتر شیر هر دو شیر کافی دریافت کرده و بهخوبی رشد کنند.

شیردهی نوزاد

دفعات شیردهی به نوزادان دوقلو و چند قلو

تغذی این مادران باید و با دریای ۵ تا ۱۰۰ تا ۱۰۰ بار آبیاری (نسبت به قبل از بارداری) باشد تا جنینها از رشد مناسبی داشته باشند. توصیه می‌شود، این مقدار غذا در حجم کم و دفعات مکر دریافت شود. در این مادران میزان افزایش وزن تا دو برابر حاملگی یک‌قلو غیرعادی نیست.

س از زایمان ممکن است یکی از نوزادان نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشد و تغذیۀ دهانی برایش امکان پذیر نباشد. در این شرایط باید به مادر کمک شود تا در اولین فرصت نوزادش را شیر کند و اگر یکی از نوزادان نمی تواند همراه با مادر و نوزاد دیگر مرخص شود، می تواند امکان مراجعه مادر به محل نگهداری نوزاد و تغذیۀ او فراهم شود.

نکات مهم شیردهی به نوزادان دوقلو و چند قلو

ممکن است مادر با یکی از نوزادان به ارتباط متفاوت عاطفی بیشتر هرر اما، با گذشت زمان و تغذیۀ آنان با شیر مادر علاقه به نوزادان تیم پرورش مید

بهتر است که هر روز نوزاد از یک پست به خصوص همزمان تذیه شود. در صورتیکه، هر دو نوزاد در هر وعده از یکی از پستانها تغذیه می کنند باید نوزادی را که در وعده قبل از نفر اول تغذیه می شود در وعده بعد از نفر دوم باشد تا هر دو از ترکیبات ابتدایی و انتهای شیری یکسان تغذیه می شوند.

مادرانی که دو یا چند قلو دارند شیر کافی برای شیرانشان تولید می کنند; ولی مدت زمانی که برای تغذیه آنها لازم است نسبتا زیاد و تنظیم آن برای مادر مککل است.

تغذی همزمان دو شیرخوار به کمک همسر یا اطرافیان باعث صرفهجویی در وقت مادر می شود. ضمنا باید ترتیبی داد تا مادر از حفظ و تغذیه کافی باشد.

مشکلات تغذیۀ دو و چند قلوها را باید با تأثیرات بسیار باارزش شیر بر سلامت مادر و به خصوص برای سلامتی شیران، که ممکن است نارس و کموزن هم باشند، مقایسه کرده و شیردهی با شیر مادر را به نفع مادر و شیرخواران می کنند.

در پایان شایسته است که بر اساس نتایج آخرین بررسی ها، میزان تولید شیر مادر به نیاز شیرخواران، دفعات مکیدن آنها، آرامش و حفظ آرامش، تذییه مناسب و کمک و مشوق مادر وجود داشته باشد.

پرسشی دربارۀ این موضوع را اینجا بپرسید تا پزشکان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.

پرسش‌وپاسخ

  1. در هر شبانه‌روز نوزاد چقدر باید شیر خشک مصرف کند؟ در هر شبانه روز به ازای هر وزن بدن نوزاد ۱۵۰ میلیتر شیرخکک می تواند مصرف کند. برای مثال نوزاد ۳ کیلویی ۴۵۰ میلی‌لیتر.
  2. چگونه برای تغذیه نوزاد کافی است؟ بهتجهبه میزنداری ارورا و دفاع ممند میتوان به دریای تذینۀ کودکی به این منظور کودک در هر شبانهروز باید ۶۸ بار کند و پوک کامل خیس باشد و مبتلا بیرنگ باشد.
  3. مدت زمان هر نوبت شیردهی باید چقدر باشد؟ در هر نوبت شیردهی نوزاد باید حداقل ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از یک پستان تغذیه شود تا هم غذستان خالی شود و هم نوزاد از ترکیبات شیرابتدا و انتهای سینه بهره مند شود.

منبع

به روز رسانی تغذیه با شیر مادر برای متخصص اطفال، کلینیک اطفال آمریکای شمالی، فوریه ۲۰۱۳، جلد ۶۰، شماره ۱،

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.