همه چیز از تشخیص انحراف چشم تا درمان آن


راه درمان فلج عصب چشم

انحراف چچم یا بیماری استرابیسم (Strabismus) یک اختلال نسبتا شایع به خصوص در نوزادان و کودکان به شماره میرود. در این مقاله از سری مقالات اطلاعات بیماری ها در سایت سیب به تعریف این اختلال و راهکارها و روش‌های درمانی آن پرداخت.

دوبینی و انحراف چشم

هر کدام از دو چچم انسان در حالت طبیعی قادر به حرکت در جهات مختلف افقی و عمودی هستند. نکتۀ جالب توجه آن است که، دو برای نگاهکردن به یک نقطه از طریق مکانیسم چشمی و مغزی با یکدیگر هماهنگ شده و به صورت همزمان و هماهنگ با شیءنظر نگاه می کنند.

حال اگر این هماهنگی از بین برودنیکه یک چچم بر روی هدف متمروک شده و چچم دیگر به جهت دیگر نگاه کند; این ناهمترازی ایجاد شده است به تککیلنشدن یک تصویر واحد از شیء خواهد شد که به دوبینی و انحراف چچم معروف است.

باید به این موضوع توجه داشت که، در شرایط تغییر روزانه و استرس‌های شغلی ممکن است فرد موقتاً دچار دوبینی یا اختلال دیداری شود که از خوابیدن و ماندن چشم‌ها بعد از آن خواهد شد.

معروف ترین نوع این بیماری، دوبینی یا پلوپیا نام دارد که می تواند دلایلی مانند یک عیب انکساری مانند آستیگماتیسم، قوز قرنیه یا آبمروارید داشته باشد یا هشداری برای وجود یک توده در چشم داشته باشد. بیماری درگیر کنند، مانند میاستنی گراویس یا دیستروییهای ناتوان کنند عضلانی، نیز خود را با دوبینی نشان میدهند.

دوبینی و انحراف چشم

انواع بیماری های استرابیسم

گروه های مختلف چچم توسط ۳ عصب مغغی (اعصاب شماره ۳، ۴ و ۶)، که هریک نام مخصوص خود را دارند، عصبدهی می شوند. فلج عصب ۶ (عصب abducens) اکثر اوقات اگر وجود داشته باشد، در افراد مبتلا یا مبتلابه فشارخونهای کنترل شده دیده می شود.

نوزادانی که در شرایط یک زایمان سخت یا ضربه به سر به دنیا آمده اند نیز ممکن است دچار فلج کامل یار فلج عصب ۶ و درنتیجه مبتلابه انحراف چچم شوند. راه درمان فلج عصب چچم در این روش اولیه تزریق سم بوتولینوم به داخل عضله چچمی و در صورت پاسخ ناکافی جراحی است.

این بیماری می تواند بهدلیل مککلات ساختاری عدسی یا کرۀ چچم و مککلات مربوط به عملکرد بینایی اجزای آن باشد. «ازوتروپی غیرتطابقی» نوعی از یک انحراف یرفلجی است که در شیرخواران زیر ۶ ماه دیده شده و زمین خانواده دارد.

در این اختلال چچم به سمت داخل منحرف شده است و با دوربینی خفیف در سنین نوزادی همراه است. در «ازوتروپی تطابقی» کودک دچار دوربینی شدید است که درمان اصلی آن تجویز عینک برای رفع عیب انکساری زمینهای است.

علل استرابیسم

انحراف چشم در موارد متعددی از مادرزادی است که معمولاً علتی برای ظنی،امت ‌شی است. دوبینی و استرابیسم در کودکی شایع‌تر هستند اما هر سنی ممکن است دسه برپک باشد.

آسیب ها، تصادفات و ضربه به چشم و جمجمه، بیماری های سیستمیک درگیر کردن اعصاب و بیماری، سکتۀ مغزی، بیماری های بدنی و پارهای از علل دیگر می توانند باعث ایجاد استراب شوند.

دوبینی در یک فرد باید بسیار جدی شود. چراکه می تواند از یک سکت مغغی و فلج عصب مربوط به آن چچم باشد که خود را با دوبینی نشان داده است.

علائم انحراف چشم

که چه علائم چچمی بیمار را آوار می دهد به نوع و درۀ انحراف چچمۀ دارد که چچمپپکک تشخیص می دهد. ولی درمجموع علائمی که در یک استرابیسم شاهد آن هستیم شامل موارد زیر اسر اسر:

  • درد عمقی چشم: بیشتر در موضوع مطالعه و در زمان انجام کارهای ظریف.
  • دوبینی متناب: که با چشم‌ها تشدید می‌شود. به‌ویژه در هنگام رانندگی در شب یا مطالعه در نور کم.
  • سردرد و تاری دید: که از شکایت‌های شایع بیماران با انحراف چشم هستند.

راه‌های تشخیص استرابیسم

در خیلی از مواقع با نگاهکردن به چچمهای کودک متوجه ناهمترازی مردمکهای دو چچم میشویم. مردمک می‌تواند به سمت خارج، بالا یا پایین قرار گرفته باشد. این نوع از انحراف چشم، به انحراف چشمیا یا تروپیا معروف است.

انحراف پنهان یا فوریا (Phoria) گونه های دیگر از انحراف چچرت که در صورت تشخیص دادن تعداد زیادی برای کودک در آینده خواهد داشت. الزاما تشخیص استرابیسم با چچمپپکک است و معاینات مخصوص برای کودک باید انجام شود.

تشخیص استرابیسم

درمان

درمان انحراف چچم در نوزاد یا کودک کمسنوسال به جهت پیگگیری از بروز تنبلی چچم (Amblyopia) بسیار مهم است.

در آخر باید گفت که درمان انحراف چچم باید دراسرعوقت و زیر نظر چچمپکک با پیگیری های دورهای انجام شود; چراکه کودک را در آینده مستعد تنبلی چشم و کاهش شدید خواهد کرد.

درمان تنبلی چچم باید در سنین پایین انجام شود و بعد از ۱۰ سال تثثیر سندانی بر بهبود درمان دید. در موارد خفیف، معمولا توصیه می شود هر روز ۱ تا ۳ ساعت و برای موارد شدید ۳ تا ۶ ساعت چچم سالم با یک پارچه یا پد چچمی پوشانده شود.

درمان انحراف چشم پنهان و پنهان

درمان انحراف چچم پنهان و آآکار ممکن است شامل عینک، لنز، تمرینات بینایی یا جراحی باشد. لنزهای منشوری از یک طرف ضخیمتر از طرف دیگر هستند و نور ورودی به چچم را تغییر می دهند تا چرخش چچم برای دیدن اشیا کاهش یابد.

چچمپکک ممکن است یک برنامه از فعالیت های بینایی را برای بهبود هماهنگی چچم و تمرکک چچم تجویز کند. در این فعالیت‌ها آموزش چشم و مغز می‌بینند تا به‌طور قابل توجهی با هم انانانند این تمرینات باعث بهبود مشکلات حرکت چشم و چشم بر یک نقطه می‌د.

در صورتیکه نیاز باشد، ممکن است پزشک به عمل جراحی عمل کند. در این عمل، ول یا منطقه اطراف چچم تغییر می کند تا چچم در جای خود و سالم به نظر برسد. افرادی که این عمل را برای آنها انجام می دهند برای جلوگیری از ناهماهنگی مجدد چچمها نیاز به انجام تمرینات بینایی خواهند داشت.

دانشگاه از استرابیسم

استرابیسم‌ناپذیر است. اگر بهموقع تشخیص داده شود می توانم از عوارض و مککلاتی که ایجاد پیگگیری کند. بنابراین، کودکان حداقل باید دو بار از نظر استرابیسم غربالگری شوند. یک بار قبل از ۶ ماه و یک بار بین ۳ تا ۵ سال.

پرسشی دربارۀ بیماری انحراف چچم یا استرابیسم دارید، اینجا بپرسید تا پپککان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.

پرسش‌وپاسخ

  1. بیماری استرابیسم چیست؟ استرابیسم وضعیتی است که فرد به فرد می تواند برای صحیح حرکات هماهنگ چچم داشته باشد. این بیماری باعث تاری دید، دوبینی و مشکلات دیگر چشمی می شود.
  2. راه درمان فلج عصب چشم چیست؟ فلج عصب چشم یکی از علتهای استرابیسم است. درصورتی‌که، عصب چشم فلج شود نمی‌توانم خود عصب را درمان کنم. اما، می‌توان با عمل جراحی و یک سری تمرینات بینایی استرابیسم دا استرح.
  3. غربالگری کودکان ازنظر استرابیسم باید چه زمانی انجام شود؟ برای جلوگیری از ایجاد عوارض ناشی از استرابیسم باید دو بار، قبل از ۶ ماهگی و بین ۳ تا ۵ سال، کودکان ازنظر استرابیسم غربالگری شوند و در صورت نیاز به چشمپزشک ارجاع داده شوند.

منابع

https://www.aoa.org

http://www.ncbi.nlm.nih.gov

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.