هشدار موج جدید کرونا / شناسایی ۶۹۴ بیمار در ۴۸ ساعت


آمار روزانه وزارت بهداشت از وضعیت کرونا در کشور حاکی از شناسایی ۶۹۴ بیمار جدید در ۴۸ ساعت گذشته است که می تواند روند نگران کننده ای باشد.

روند کاهشی بیماری عروق کرونر در کشور و مرگ و میر روزانه صفر، زمینه را برای عادی شدن همه گیری کووید-۱۹ فراهم کرده است. اما در روزهای اخیر میزان ابتلا به این بیماری افزایش یافته است که می تواند زنگ خطری برای موج جدید این بیماری در کشور باشد.

حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در واکنش به عادی شدن بیماری‌های عروق کرونر در کشور گفت: می‌توان گفت حداقل پس از دو دوره بیماری، یک اپیدمی از بین می‌رود یا همه‌گیری تمام می‌شود. پاییز جدید نداشته باشید.” از آنجایی که این اتفاق نیفتاد، بدیهی است که ما باید روند همه گیری را رصد و پیگیری می کردیم. همچنین به دلیل اینکه در کشور ما که سیستم تشخیصی فعالی وجود ندارد، تعداد آزمایش ها کاهش یافته است و ما انجام می دهیم. نمی توان تصویر بسیار روشنی از این همه گیری در کشور داشت.

آمار روزانه کرونا افزایش یافته است

در حالی که این روزها مدام بر طبل شادی صفر مرگ روزانه می کوبند، گزارش های روزانه وزارت بهداشت از وضعیت کرونا در کشور نشان می دهد که متاسفانه آمار مبتلایان افزایش یافته است. بنابراین در ۴۸ ساعت گذشته ۶۹۴ بیمار جدید داشتیم.

در تاریخ ۴ تیر ۱۴۰۱ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۴۰ نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند.

همچنین در ۴ تیرماه ۱۴۰۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۴ نفر از آنها بستری شدند.

اگر به این آمار در طول ۴۸ ساعت نگاه کنیم، می توانیم روند صعودی را در موارد مشاهده کنیم. در چند هفته گذشته تعداد مبتلایان به کمتر از ۵۰ مورد کاهش یافته است.

اگر این آمارها را نادیده بگیریم، شاید نتوانیم زنگ خطر موج جدید بیماری را بشنویم.

بر اساس آنچه از ابتدای همه گیری کرونا می دانیم، بین افزایش مرگ و میر و مرگ و میر بین دو تا سه هفته فاصله وجود دارد. چرا که این روزها که آمار روزانه بیماری عروق کرونر در کشور افزایش یافته است، باید منتظر افزایش مرگ و میر در هفته های آینده باشیم.

اگر به روند بستری ها نگاه کنیم، می بینیم که در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه نیز تعداد بستری ها افزایش یافته است. به این ترتیب در ۱۳ تیرماه ۴۰ نفر بستری شدند و در ۱۴ تیرماه این تعداد به ۵۴ نفر افزایش یافت.

به گفته سوری، کشور ما در حال حاضر با افزایش شیوع و پیک در معرض تهدید است. برای کنترل این مشکل باید سیستم بهداشت و درمان آماده شود. ما باید تعداد آزمایش‌ها را افزایش دهیم، تعداد کنترل‌های مرزی را هم در هوا و هم روی زمین و غیره افزایش دهیم.

“ما همچنین باید ببینیم که جامعه تا چه حد ایمن است. اگر یک قله جدید بیاید و بالا بیاید، آیا سطح ایمنی جامعه به اندازه کافی برای مقابله با آن بالا است یا یک اپیدمیولوژیست است؟” سطح امنیت به دلیل افزایش تعداد افراد حساس جامعه به مرور زمان پایین آمده و در نتیجه ممکن است شاهد اوج بعدی باشیم.

ماسک ها را بردارید

شاید یکی از دلایل افزایش موارد در روزهای اخیر عادی سازی و از طبقه بندی خارج شدن پروتکل های بهداشتی از جمله حذف ماسک بوده است.

توصیه مرکز ملی کرونا مبنی بر اینکه مردم می توانند بدون ماسک در بیرون از منزل راه بروند، این شایعه را به وجود آورده است که ما کرونا را شکست داده ایم. در حالی که متخصصان پزشکی معتقدند شرایط عروق کرونر فعلا اجازه نمی دهد ماسک ها را برداریم.

عباس شیراوجن، سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: استفاده از ماسک در خارج از منزل دیگر ضروری نیست.

وی در توضیح دلیل چنین تصمیمی گفت که نمی خواستیم مردم در هوای گرم تابستان این سختی ها را داشته باشند.

به نظر می رسد افزایش تعداد مبتلایان طی چند روز اخیر به ویژه در دو روز اخیر که شاهد ۶۹۴ بیمار جدید بوده ایم و همچنین افزایش تعداد بستری ها می تواند زنگ خطری برای موج جدید بیماری در کشور باشد. بنابراین وزارت بهداشت و مرکز ملی کرونا باید کمی روی این موضوع حساس‌تر باشند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.