هشدار به کشاورزان به دلیل افزایش بارندگی های تابستانی و موسمی – اقتصاد برتر


سازمان هواشناسی در هشداری به کشاورزان از تداوم بارندگی های تابستانی و موسمی در جنوب شرق، شمال و غرب کشور خبر داد و مجموعه اقداماتی را برای کاهش خسارت به محصولات کشاورزی توصیه کرد.

تهران – اختازبارتر – ۱ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از سازمان هواشناسی، سازمان هواشناسی نسبت به بارش سیل آسا، رعد و برق و وزش باد شدید گذرا از بعدازظهر امروز تا اواخر وقت چهارشنبه در استان های گیلان، مازندران، گلستان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان هشدار داد. جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب شرق فارس.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، امروز در آذربایجان‌های شمال غربی، شمال شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب شرق سرخس و فردا (یکشنبه) در اردبیل گیلان. ، مازندران، گلستان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان تحت تأثیر سامانه مذکور قرار دارند. روز دوشنبه در شمال و شرق هرمزگان، جنوب شرق فارس، سه شنبه و چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، جنوب و مرکز فارس و جنوب یزد رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید متناوب خواهد بود.

سازمان هواشناسی تأثیر خطر فوق را به عنوان آسیب به محصولات کشاورزی توضیح داد و خروجی مزارع برنج را در مرحله رسیدگی باز کرد تا از رکود مزرعه جلوگیری شود و در نتیجه برداشت شالیزارهای رسیده (تعداد زودرس) قبل از شروع فصل تسریع شود. بارندگی، کاهش تغذیه استخرهای پرورش به نصف نرمال بسته به ابر و بارندگی، عدم آبیاری مزارع سویا و پنبه به دلیل وقوع بارندگی، توصیه به زهکشی و پاکسازی مسیر آبیاری باغ ها و مزارع بسته به بارندگی می باشد.

آبیاری معلق، محلول پاشی و محلول پاشی ناشی از بارندگی به ویژه در مزارع گندم استان اردبیل و مزارع مرکبات استان های شمالی، انجام آبیاری در خاک های شور پس از بارندگی برای شستشوی نمک از محیط ریشه، تسریع در انتقال گیاهان برداشت شده به مکان های سرپوشیده، کنترل دما و رطوبت انبارها به دلیل افزایش رطوبت برای جلوگیری از آسیب بیماری های قارچی، عدم استفاده از آب باران برای دام، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها به دلیل حجم بالای آب جاری و طغیان رودخانه ها، تنظیم دریچه های ورودی و تخلیه آب از استخرها از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.