هزینه ثبت تلفن های مسافرتی چقدر است؟


هزینه ثبت نام تلفن های مسافرتی

رویداد۲۴ شاید کلمه ثبت نام را از زبان کسانی که از خارج به ایران می آیند شنیده باشید. گاهی اوقات شما تلفن همراه را از کشورهای دیگر خریداری می کنید و می خواهید از آن در ایران استفاده کنید. آیا همیشه قبل از خرید به هزینه ثبت نام فکر می کنید؟ آیا گوشی از لحظه ورود به ایران باید رجیستر شود؟ الان که گوشی موبایل وارد ایران کردیم کجا برویم و چه کار کنیم؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت.

ثبت نام یعنی چه؟

در مجموع طرح رجیستری تلفن همراه از سال ۹۶ توسط دولت راه اندازی شد و پس از ۴ سال به نتایج مثبتی دست یافتیم. روال این طرح به این صورت است که هر تلفن همراهی که توسط کاربران در محدوده این سیم کارت نصب می شود باید رجیستر شود. ثبت نام مربوطه در سامانه همتا به همتا انجام می شود، سری دوم ساعت های هوشمند با امکان نصب سیم کارت، تبلت و … نیز در حال راه اندازی است. ثبت نام امکان سرقت را به صفر رسانده است. هنگام ثبت نام در سامانه همتا، گوشی به نام شخصی فرد ثبت شده و با سیم کارت وی قابل استفاده است.

هزینه ثبت نام چقدر است؟

در حال حاضر هزینه ثبت نام ۱۶ درصد قیمت اصلی تلفن همراه است. ۹ درصد آن مالیات، چهار درصد تعرفه، دو درصد کارمزد تجارت و یک درصد از هلال احمر. به عنوان مثال اگر قیمت جدید گوشی ۱۰ میلیون باشد، ۱۶ درصد آن را به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت می کنیم. بنابراین بسته به قیمت گوشی که وارد می کنید، هزینه های گمرکی متفاوتی نیز خواهد داشت. توجه داشته باشید که این درصد متغیر است. پس از پرداخت این مبالغ و مالیات می توانید تلفن همراه خود را ثبت کرده و رسید دریافت کنید.

قبل از اردیبهشت ماه امسال در گمرک سه هزار تومان به عنوان طرح رجیستری تلفن همراه اخذ می شد. لطفا توجه داشته باشید که از این تاریخ دیگر هزینه ای برای ثبت نام دریافت نمی شود. اما باید هزینه گمرک را پرداخت کنیم زیرا تلفن همراه به صورت قانونی وارد کشور می شود و این هزینه ها باعث افزایش قیمت خود تلفن همراه شده است. در واقع در گذشته که عوارض گمرکی وجود نداشت بیشتر گوشی های وارداتی قاچاق می شد. در حال حاضر هزینه ثبت نام تلفن همراه زیر ۶۰۰ دلار ۱۷ درصد قیمت گوشی و بالای ۶۰۰ دلار حدود ۲۲.۵ درصد قیمت گوشی است.

هزینه ثبت نام در فرودگاه

در قسمت قبل در مورد هزینه ثبت نام موتورخانه با پاسپورت صحبت کردیم. حالا بیایید هزینه ثبت نام در فرودگاه را بررسی کنیم. عوارض گمرکی در فرودگاه هیچ تفاوتی با پاسپورت ندارد و بر اساس نوع و قیمت اصلی گوشی محاسبه می شود. نکته قابل توجه این است که این هزینه با نرخ دلار روزانه محاسبه و به دست می آید. همچنین مهم نیست که گوشی مورد استفاده قرار گرفته یا استفاده شده است، فقط به ظرفیت ذخیره سازی و نوع آن بستگی دارد.

هزینه ثبت نام تلفن های مسافرتی

آخرین مهلت ثبت نام موبایل

یک بار که گوشی را وارد ایران کنید تا یک ماه مشکل خاصی ندارد و با نصب سیم کارت فعال می شود. بعد از ۳۰ روز گوشی غیرفعال می شود و باید در سیستم همتا ثبت شود. همانطور که گفته شد ما شانزده درصد قیمت تلفن همراه را به گمرک جمهوری اسلامی ایران پرداخت می کنیم.

چگونه گوشی خود را ثبت کنم؟

همانطور که قبلا گفته شد، پس از وارد کردن تلفن همراه به ایران، باید آن را در سامانه همتا ثبت کنید. پس از ثبت نام می توانید از آن استفاده کنید. اکنون چند روش ثبت نام در سامانه همتا را به شما معرفی می کنیم.

  • ثبت نام تلفن همراه با اپلیکیشن سیستم همتا: با انواع گوشی های اندروید و سیستم عامل iOS می توانید از اپلیکیشن همتا استفاده کنید. ابتدا گزینه فعال سازی را انتخاب کنید و سپس شماره تلفن، IMEI و کد فعال سازی را وارد کنید. پس از انجام این مراحل، تلفن همراه شما با موفقیت ثبت و فعال می شود.

هزینه ثبت نام تلفن های مسافرتی

  • ثبت گوشی از طریق USSD: دومین راه برای فعال سازی تلفن همراه و ساده ترین راه برای ثبت نام دلار آمریکا است. با شماره گیری *#۷۷۷۷ و وارد کردن و انتخاب شماره ۲ برای فعال شدن می توانید به این سامانه دسترسی داشته باشید. سپس شماره ۱۵ رقمی باجه تلفن را به عنوان IMEI وارد کنید. اکنون شماره تلفن خود را گرفته و کد ثبت نام را وارد کنید تا پیام فعال سازی برای شما ارسال شود.

هزینه ثبت نام تلفن های مسافرتی

  • ثبت نام از طریق سایت سامانه همتا: علاوه بر روش های پیشنهادی بالا، می توانید از سایت سامانه همتا برای فعال سازی موبایل نیز استفاده کنید. وب سایت همتا به همتا شبیه به سیستم همتا به همتا کار می کند. وارد وب سایت شوید، درخواست خود را ثبت کنید و مراحل فعال سازی را دنبال کنید.

هزینه ثبت نام تلفن های مسافرتی

آیا باید بدون ثبت نام گوشی بخریم؟

اگر بخواهید بدون رجیستر گوشی بخرید باز هم با مشکل مواجه خواهید شد. به عنوان مثال ممکن است پس از مدتی نیاز به استفاده از کد ثبت نام داشته باشید و در صورت عدم دسترسی به آن، سیم کارت غیرفعال می شود. در نهایت می توانید بدون قرار دادن سیم کارت از تلفن همراه استفاده کنید. همچنین اگر گوشی را بدون رجیستر تهیه کنید و سپس نیاز به ثبت نام داشته باشید، مشکل خواهد بود. پاسپورت اجباری است و چندین برابر هزینه دارد. گاهی اوقات هزینه های انجام شده حتی با قیمت خرید گوشی مطابقت دارد.

کلمات پایانی و خلاصه

به عنوان خلاصه ای از مطالب، می توان گفت که پس از مطالعه مقاله بالا، اکنون به پاسخ سوالاتی که در ابتدای بحث مطرح کردیم، رسیده اید. ثبت نام برای واردکنندگان تلفن همراه یا سایر دستگاه های هوشمند با قابلیت نصب سیم کارت از خارج الزامی است. تلفن همراه شما پس از ورود به سیستم به مدت ۳۰ روز فعال است. پس از آن باید آن را در سامانه همتا ثبت کنید تا فعال شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.