هر چه برجام دیرتر امضا شود، اثربخشی آن کمتر خواهد بود


حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در گفت و گو با خبرنگار جماران، اظهار داشت: من به تعادل بلندمدت در سیاست خارجی معتقدم و معتقدم کشور نباید سیاست خارجی خود را بر اساس چالش های قدرت قرار دهد. قدرت های شرقی و غربی سابقه تبانی با ایران را دارند و از سال ۲۰۰۶ بارها علیه ایران رای داده اند.

وی افزود: وقتی این قدرت ها با هم در جهت منافع اصلی خود کار می کنند، اغلب به منافع کشورهایی مانند ایران ضربه می زنند. در کوتاه‌مدت فکر می‌کنم باید با مثال‌هایی ادامه دهیم، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که امضای برجام ممکن است در صورت عدم ارائه ضمانت‌ها، منافع لازم را برای ایران به همراه نداشته باشد. دلیل تاکید فزاینده بر تضمین برجام این است که بایدن به پایان دوره ریاست جمهوری خود نزدیک می شود. ترکیب جدید کنگره آمریکا نیز حداکثر تا سه ماه دیگر تشکیل می شود و می تواند مانع اجرای برجام شود.

وی ادامه داد: اصرار ایران بر ضمانت آمریکا درست است چرا که این آقای ترامپ بود که در مرحله اجرا برجام را لغو کرد. برخی از دلایل این سیاست ممکن است ناشی از شرایط داخلی دولت آمریکا باشد، اما بخشی دیگر به دلیل بی کفایتی دولت بایدن است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.