هدر رفت واقعی آب در مشهد ۹ درصد استبه گزارش شهرآرانیوز؛ حسین اسماعیلیان امروز پنجم تیرماه در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب استان به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: امسال در تامین آب شرب با مشکل مواجه هستیم. خشکسالی در دو سال اخیر به دلیل کاهش ۶۲ درصدی بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت و تداوم آن در سال آبی جاری با کاهش ۲۰ درصدی بارندگی بی سابقه بوده است. دارای ویژگی های خاص شرایط ایجاد شده غلبه بر این شرایط با حمایت مردم و برنامه های پیش بینی شده تضمین می شود.

وی افزود: یکی از کارهای خوبی که در بحث آب و فاضلاب انجام شده، پیگیری ملی بوده است. حاصل تلاش ها در این زمینه تصویب سفر استانی رئیس جمهور با تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار و در مجموع بیش از ۵ میلیارد تومان برای آب و فاضلاب کلانشهر مشهد پیش بینی شد. بخشی از این وام برای پروژه های اضطراری آب شرب مشهد که هم اکنون در حال اجراست، تامین شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اشاره به روند کاهشی حوادث آب در مشهد در سال های اخیر تصریح کرد: در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است. در حال حاضر هدر رفت واقعی آب شرب مشهد ۹ درصد است و کمترین میزان را نسبت به شهرهای بزرگ دارد. ما سعی می کنیم این را ۹ درصد کاهش دهیم. در عین حال هدر رفتن آب در ناحیه توزیع اتلاف آب نیست، زیرا آب به مدار باز می گردد. این از نظر اقتصادی مهم است.

اسماعیلیان خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد آب آشامیدنی بازیافت می شود و به چرخه منابع برمی گردد، حتی آب آشامیدنی به فاضلاب رفته و به چرخه بازمی گردد، اما برای روستاها وضعیت متفاوت است. امکانات روستا به هیچ وجه با نیاز فعلی مطابقت ندارد. ۲۷۰ روستای مشهد توسط این شرکت تامین می شود که از این تعداد ۹۰ روستا دچار تنش آبی و ۷۵ روستا با تانکر آبیاری می شود. تخصیص ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای روستاهای استان قطعی شده و امید است تا دو سال آینده مشکلات این حوزه برطرف شود. منابع آبرسانی روستاها عمدتاً چاه است و در این راستا اقدامات خوبی در مجموعه امام علی (ع) انجام شده و خوشبختانه مشکل آب روستای فرخد نیز برطرف شده است.

وی ادامه داد: قطعی برق در تامین آب شرب تاثیرگذار است و از سال گذشته جلسات متعددی در این زمینه برگزار شده است. در این جلسات با شرکت برق هماهنگی هایی صورت گرفت که امیدواریم اگر خوب مدیریت شود منجر به مشکلات سال گذشته نشود. آب یک منبع خدادادی و غیرمولد است و از طرفی اقلیم ما آب و هوای خشک است. کمترین سرانه مصرف آب مربوط به مشهد است و دلیل آن این است که پهنه بندی و مدیریت مصرف اجرا شده است. در حال حاضر سرانه مصرف هر خانوار ۱۲۰ لیتر در روز است که می توان این میزان را به ۷۰ لیتر کاهش داد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.