نکات مهم هنگام شخم زدن با پنجه


قرن ها به همین منوال ادامه داشت تا امروز و زمانی که ماشین ها اختراع شد، شخم زدن نیز مکانیزه شد و به دستگاه های ساخت بشر اختصاص یافت. در این مقاله قصد داریم با روند شخم زدن زمین های کشاورزی و چگونگی و چرایی آن بیشتر آشنا شویم. شخم زدن با پنجه چگونه انجام می شود و چگونه باید یک پنجه مناسب برای نیازهای مزرعه خود انتخاب کنیم؟

پرورش دهنده

چرا زمین را شخم می زنند؟ چرا شخم می زنیم؟

کشاورزی بدون شخم زدن زمین امکان پذیر نیست زیرا بذر هر گیاه باید در معرض خاک قرار گیرد تا مراحل رشد و جوانه زنی خود را آغاز کند. با شخم زدن زمین کشاورزی، خاک نرم می شود و به این ترتیب آب بهتر و عمیق تر به داخل خاک نفوذ می کند. یکی دیگر از دلایل مهم و حیاتی شخم زدن، نفوذ و رساندن اکسیژن بیشتر به خاک است تا ریشه بتواند نفس بکشد.

دلیل مهم دیگری که برای شخم زدن منظم زمین های کشاورزی بیان می شود این است که به علف های هرز رشد کرده در خاک آسیب می رساند و از رشد بیش از حد آنها جلوگیری می کند. و در نهایت مهمترین دلیل شخم زدن زیر و رو کردن خاک با این روش است. گیاهان در سطح زمین رشد می کنند و از مواد معدنی موجود در خاک استفاده و جذب می کنند. پس از پایان یک فصل کاشت، مواد معدنی در قسمت بالایی خاک کاهش یافته و باید خاک را زیر و رو کرد تا مواد معدنی بیشتری به گیاه برسد.

شخم مزرعه: آیا شخم زدن باعث فرسایش خاک می شود؟

به طور کلی می توان گفت نه. شخم هیچ تاثیری بر فرسایش خاک ندارد. مهمترین عامل جلوگیری از فرسایش خاک وجود پوشش گیاهی است. ریشه درختان و گیاهان باعث تقویت خاک و جلوگیری از فرسایش خاک می شود. شخم زدن خاک توسط کشاورزی بعدی نیز اثرات ضد فرسایشی دارد. ریشه گیاهان کاشته شده می تواند تا حدی از فرسایش خاک جلوگیری کند.

آیا شخم زدن باعث رشد بهتر بذرها می شود؟

با شخم زدن خاک، آب و اکسیژن بهتر وارد خاک و در نتیجه به ریشه گیاه می شود و رشد آنها را تسریع می کند. ضمناً لازم است مانند هر سال در فواصل کوتاه خاک را شخم زد تا گیاهان بهتر رشد کنند و مواد معدنی به ریشه برسد. چرخاندن خاک، خاک مصرف شده توسط ریشه را با خاک تازه با مواد معدنی بیشتر جایگزین می کند. شخم زدن با پنجه و دیگر ابزار شخم زدن کمک زیادی به رشد بهتر و سریعتر انواع گیاهان می کند.

روش های شخم

شخم اولیه

انواع روش های شخم اولیه عبارتند از:


 1. گاوآهن عمیق

این نوع شخم بیشتر در اواخر فصل گرم و با عمق بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر انجام می شود. در این روش کلوخه های ایجاد شده روی زمین در گرمای تابستان و زیر نور خورشید شکسته شده و جذب خاک می شود. این نوع شخم زدن باعث می شود که ریشه علف های هرز باقی مانده در زمین زیر نور شدید آفتاب از بین برود. شخم عمیق نیز خاک را مرطوب می کند.


 1. شخم جایگزین یا جابجایی خاک

ممکن است در زیر لایه های زمین گودال هایی از آهن سخت شده یا سیلیس یا آلومینیوم وجود داشته باشد. این گودال ها می توانند از رشد عمیق گیاه جلوگیری کنند. با این روش شخم تراکتور یا شخم زدن با پنجهابتدا یک برش کوچک در زمین ایجاد می شود و چاقوی تراکتور این گودال ها را در عمق تخریب می کند.


 1. شخم زدن مداوم

این نوع شخم در تمام مراحل کشاورزی و در طول سال ادامه دارد. پس از اولین شخم، شخم تا زمان کاشت ادامه می یابد. پس از برداشت محصول، شخم زدن تا فصل کاشت بعدی ادامه می یابد تا علف های هرز از بین برود و خاک تازه شود.

شخم ثانویه

با این روش بعد از شخم عمیق اولیه این اتفاق می افتد و عمق شخم کمتر از مراحل قبل است. با این روش دیگر کلوخ های بزرگ وجود ندارد و شخم زدن برای تکمیل یک شخم سطحی انجام می شود تا زمین در شرایط اولیه کاشت قرار گیرد. شخم زدن با پنجه همچنین به دلیل اینکه با عمق زیاد انجام نمی شود در این دسته قرار می گیرد.

چه زمانی از سال برای شخم زدن مناسب است؟

فصل و زمان مناسب برای شخم زدن به نوع محصولی که قصد کاشت آن را دارید، شرایط کاشت، نوع خاک، شرایط آب و هوایی و فصل کاشت محصول بستگی دارد. با بررسی تمامی این عوامل می توانید بهترین زمان و فصل را برای شخم زدن انتخاب کنید. فصل شخم خاصی برای همه محصولات و تمام زمین های کشاورزی وجود ندارد.

عمق گاوآهن چقدر است؟

معمولاً برای شخم زدن زمین از عمق های مختلف استفاده می شود. عمق را تعیین کنید شخم زدن با پنجه یا تراکتور، به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • زمانی که ریشه گیاه در حال گسترش و سطحی است، نیازی به شخم عمیق نیست، اما زمانی که ریشه گیاه در عمق خاک فرو می رود، مانند چغندرقند، باید خاک را عمیق تر شخم زد.

 • برای محصولات بهاره و اواخر زمستان، شخم پاییزه می تواند عمیق یا بسیار عمیق باشد، اما زمانی که شخم به فصل کاشت نزدیک است، عمق شخم باید متوسط ​​باشد.

 • هر چه خاک کشاورزی حاوی مواد معدنی و میکروارگانیسم‌ها عمیق‌تر باشد، برای مخلوط کردن مواد معدنی با خاک باید عمیق‌تر شخم زد.

انواع شخم بر حسب عمق


 1. شخم کم عمق

با این روش کمتر از نیم تا یک سوم خاک سطحی شخم زده می شود. این روش اغلب برای تکمیل شخم قبلی، حذف علف های هرز یا مخلوط کردن خاک با کود و بذر انجام می شود.


 1. گاوآهن با عمق متوسط

با این روش حدود نیم تا سه چهارم سطح سطحی خاک زیر و رو می شود. بیشتر در بهار انجام می شود و برای مخلوط کردن خاک با کود و یا آماده سازی خاک برای کاشت محصولات انجام می شود.


 1. شخم فرز: شخم عمیق

با این روش کل عمق خاک سطحی زیر و رو می شود. این روش که در پاییز انجام می شود شامل کاشت محصولاتی با ریشه عمیق مانند جو، یونجه، پنبه، چغندرقند و گندم است.


 1. گاوآهن بسیار عمیق

این روش شامل کل خاک سطحی و بخشی از خاک زیرین است. برای کاشت بهاره شخم بسیار عمیق در پاییز انجام می شود.

انواع ماشین های شخم زن (انواع ماشین های شخم زن)

شخم زدن با پنجه و بیل و تراکتور روش های شخم زدن زمین های کشاورزی است. از گذشته تا به امروز از وسایل مختلفی برای شخم زدن زمین های کشاورزی استفاده می شده است. اولین و مهمترین ابزار شخم، بیل بود که امروزه نیز برای چرخاندن خاک در مزارع و باغچه های کوچک و ناهموار یا بین درختان استفاده می شود.

از آنجایی که استفاده از بیل دشوار بود، مردم به فکر ساخت وسیله ای افتادند که کار را آسان تر کند. در این دوره بود که استفاده از گاو آهنی که امروزه نیز به همین نام استفاده می شود رایج شد. اما امروزه از تراکتورها و تیلرها با همان تیغه های فلزی استفاده می شود.

راهنمای خرید تیلر گاوآهن

تیلر یا کولتیواتور وسیله ای است که برای شخم زدن و سایر فعالیت ها در زمین های کشاورزی استفاده می شود. برندهای مختلفی از این تجهیزات در بازار وجود دارد که گاهی انتخاب را برای کشاورزان سخت می کند. بازرگانی تاج سالهاست که یکی از معتبرترین و عمده ترین واردکنندگان و توزیع کنندگان تجهیزات کشاورزی اعم از چمن زنی، اره برقی، سمپاش، تیلر و … می باشد، از این رو می توانید برای مشاوره رایگان وارد سایت بازرگانی تاج (موتور الکتریک شاپ) شوید. با خرید این تجهیزات ضمن دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان این شرکت از مدل ها و قیمت های مختلف خرید و بازدید نمایید. هنگام خرید این دستگاه بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

 • تیلری با بهترین قطعات موتور انتخاب کنید. موتور مهمترین بخش یک تیلر است که تا حد زیادی عملکرد ماشین را تعیین می کند.

 • دستگاهی بخرید که قطعات و لوازم آن در بازار ایران به راحتی پیدا شود.

 • عملکرد دستگاه تعیین کننده عملکرد دستگاه و عملکرد آن است. سعی کنید دستگاهی را انتخاب کنید که عملکرد مناسبی را برای برنامه مورد انتظار شما داشته باشد.

 • قبل از تهیه پنجه، شرایط خاک مزرعه و نوع محصولی که قرار است بکارید را در نظر بگیرید.

 • بودجه ای را که می خواهید تیلر بخرید مشخص کنید و به دنبال مدل هایی باشید که متناسب با بودجه شما باشد.

درج فرز هنگام شخم زدن

پنجه یکی از ابزارهای رایج کشاورزی است که برای کنترل علف های هرز و شخم زدن در مزارع بزرگ و متوسط ​​استفاده می شود. شخم زدن با پنجه نمی تواند جایگزین تراکتور شود اما برای مزارع و باغ های متوسط ​​انتخاب مناسبی است. این دستگاه دارای انواع و اندازه های مختلف می باشد. پنجه برای پودر کردن خاک و از بین بردن علف های هرز باقی مانده در خاک و همچنین خاک ورزی کاربرد فراوانی دارد. شخم زدن با این ابزار مزایای زیادی دارد. در میان چیز های دیگر:

 • شخم آسان و سریع زمین کشاورزی

 • زمین را پشت سر هم از علف های هرز پاک کنید

 • آفات، حشرات و موش ها را از بین ببرید

 • تهویه خاک و افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مفید در زیر زمین

 • شخم زدن با این دستگاه باعث بهبود نفوذ آب و کاهش میزان آبیاری مورد نیاز در آینده می شود.

شخم زدن با پنجه (یادگیری شخم زدن با پنجه)

تیلرها انواع مختلفی دارند که بیشتر آنها با بنزین یا گازوئیل کار می کنند. در ابتدای کار باید روغن دنده و روغن کارتل را چک کنید و اگر کمتر از مقدار تعیین شده بود از روغن استفاده کنید. برای استفاده از دستگاه می توانید از سه دنده برای تند، کند و معکوس استفاده کنید. برای شروع کار باید کلاچ دستگاه را بگیرید و دسته روشن و خاموش را به سمت خود بکشید. در این حالت دستگاه با کمک چنگک های متصل به دستگاه شروع به کار و شخم می کند. در حالی که دستگاه کار می کند، باید دو دسته دستگاه فرز را بگیرید و آن را در جهت دلخواه قرار دهید.

شخم زدن با تیلر: انواع پنجه های گاوآهن باغی

هیل های موتور در انواع و اندازه های مختلف در بازار موجود است. یکی از روش های طبقه بندی دستگاه های کشنده بر اساس اسب بخار آنها است. هرچه اسب بخار قدرت بیشتری داشته باشد، دستگاه قدرتمندتر است. یکی از ویژگی های متمایز کننده این دستگاه اندازه آن است که باید با توجه به وسعت سطح کشاورزی، نوع خاک و کاربرد مورد نظر آن را انتخاب کنید. تیلرها نیز بر اساس نوع چرخ یا تیغه های گاوآهن به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.