نقرس چیست و چگونه درمان می شود؟


نقرس چگونه ایجاد می شود؟

نقرس یکی از بیماری های شناخته شده و نسبتا شایع ایرانیان است. با این حال، بسیاری از ما اطلاعات کمی در مورد این بیماری داریم. از این رو در این مقاله از مقالات پزشکی جدید سایت سیب ابتدا خواهیم دید که نقرس چیست سپس در مورد این بیماری بیشتر توضیح خواهیم داد.

نقرس چیست؟

برای پاسخ به این سوال که نقرس چیست و چگونه درمان می شود، بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که نقرس چگونه ایجاد می شود؟ نقرس به دلیل اختلال در متابولیسم اسید اوریک در بدن ایجاد می شود.

در بیشتر موارد، این بیماری با التهاب دردناک مفاصل رخ می دهد. شایع ترین شکل این بیماری یک حمله حاد است که در آن یک طرف شست پا قرمز، متورم، ملتهب و بسیار دردناک می شود.

درد معمولاً در نیمه های شب به طور ناگهانی شروع می شود و فرد را از خواب بیدار می کند. شدت درد به حدی است که بیمار حتی نمی تواند یک پتو یا ملحفه کوچک روی انگشت شست خود را تحمل کند. نقرس همچنین می تواند مفاصل سایر انگشتان دست و پا یا مفاصل بزرگتر مانند مچ پا، زانو، مچ دست و آرنج را تحت تاثیر قرار دهد.

در چنین مواردی علائمی مانند خشکی و محدودیت حرکتی می تواند همراه با درد، قرمزی و تورم باشد. نقرس همچنین می تواند باعث تشکیل کریستال های اسید اوریک در کلیه ها و تشکیل سنگ کلیه شود.

علت نقرس چیست؟

اکنون ممکن است از خود بپرسید که علت واقعی نقرس چیست؟ افزایش میزان اسید اوریک در بدن باعث نقرس می شود. این افزایش می تواند سه دلیل داشته باشد:

  • بدن به طور طبیعی یا در نتیجه بیماری و مصرف دارو مقدار زیادی اسید اوریک تولید می کند.
  • فرد غذاهایی می خورد که حاوی مقدار زیادی اسید اوریک هستند.
  • کلیه های فرد نمی توانند اسید اوریک کافی را از خون فیلتر کنند.

این ماده با افزایش میزان اسید اوریک خون حالت محلول خود را از دست داده و به کریستال های سوزنی شکل تبدیل شده و در فضاهای بین مفاصل و در مایع سینوویال رسوب می کند. با افزایش میزان این کریستال ها در مایع سینوویال، حرکت مفصل دردناک و محدود می شود. علائم نقرس در زنان و علائم نقرس در مردان مشابه است. اگرچه نقرس در مردان کمی شایع تر است.

به عنوان یک قاعده، برای اولین بار، فرآیند رسوب کریستال های اسید اوریک در مفصل در مفصل شست پا و حمله حاد نقرس به طور ناگهانی و سریع اتفاق می افتد، همانطور که توضیح داده شد.

نقرس چیست؟

عواملی که خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهند

مصرف بیش از حد غذاهای حاوی اسید اوریک، مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی، کم تحرکی و افزایش وزن و استفاده از برخی داروها می تواند خطرات نقرس یا نقرس را ایجاد کند.

رژیم غذایی نقرس

در بیماران مبتلا به نقرس تغذیه مناسب نقش بسیار مهمی در کنترل و درمان بیماری دارد. رژیم غذایی نقرس باید تا حد امکان حاوی اسید اوریک کمتری باشد.

غذاهایی که حاوی مواد آلی به نام پورین هستند دارای اسید اوریک بالایی هستند. برخی از غذاهای دریایی از جمله ماهی کولی، ساردین، شاه ماهی، صدف، ماهی روغنی، ماهی قزل آلا، هادوک سرشار از پورین هستند.

جگر قرمز، بیکن و بوقلمون نیز حاوی مقادیر قابل توجهی پورین هستند. گوشت های قرمز مانند گوسفند و گوساله، گوشت خوک، مرغ و اردک دارای سطوح پایین تری پورین هستند. همه انواع خرچنگ و میگو نیز حاوی پورین هستند، اما در مقادیر کمتر.

اسید اوریک بالا فقط به خاطر غذاهای غیر گیاهی نیست. حبوبات مضر برای نقرس عبارتند از: لوبیا خشک، دال، نخود خشک، سویا، لوبیا چشم بلبلی و لوبیا پخته که محتوای پورین متوسطی دارند. این حبوبات برای نقرس مضر هستند، اگرچه حاوی سطوح متوسطی از پورین هستند. اما آنها جایگزین های بهتری نسبت به غذاهای حیوانی هستند.

غلاتی مانند بلغور جو دوسر، سبوس گندم و جوانه گندم نیز دارای سطوح متوسطی از پورین هستند. از سبزیجاتی مانند مارچوبه، قارچ، اسفناج و گل کلم خودداری کنید.

رژیم غذایی نقرس

میوه های مضر برای نقرس

فروکتوز ماده ای است که در بسیاری از میوه ها یافت می شود و طعمی طبیعی به آنها می دهد. محققان ارتباط بین غذاهای غنی از فروکتوز و علائم نقرس را گزارش می دهند که ممکن است شامل درد مزمن باشد.

این میوه های مضر برای نقرس عبارتند از: سیب، هلو، گلابی، آلو، انگور، آلو خشک و خرما. خوردن این میوه ها در صورت ابتلا به نقرس هیچ اشکالی ندارد به شرطی که آن را در حد اعتدال انجام دهید. مهمتر از این میوه ها، باید از نوشیدنی های غیر الکلی و آبمیوه های شیرین شده با شربت ذرت با فروکتوز بالا نیز خودداری کنید. در عوض، آب یا آب میوه های طبیعی بنوشید.

چه نوع ماهی برای نقرس مفید است؟

گفتیم که بسیاری از غذاهای حیوانی از جمله ماهی برای نقرس مضر است. اما ممکن است بخواهید بدانید چه نوع ماهی برای نقرس مفید است و چه افرادی می توانند از آن استفاده کنند.

بهترین گزینه ها عبارتند از: مارماهی ژاپنی، گوشت راهب ماهی، ماهی سمور. گربه ماهی، کف ماهی، ماهی قرمز، ماهی آزاد، کف ماهی و تیلاپیا سطح پورین کمی بالاتری دارند اما گزینه های خوبی هستند.

آیا نقرس خطرناک است؟

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید: آیا نقرس خطرناک است، آیا درمان قطعی برای نقرس وجود دارد و آیا نقرس باعث سرطان می شود؟

نقرس به خودی خود یک بیماری جدی و خطرناک نیست، به خصوص اگر روند درمان و پیشگیری به خوبی دنبال شود. بنابراین می توان گفت که نقرس با درمان مناسب و مراقبت های بعدی خطرناک نیست.

در مورد اینکه نقرس درمان قطعی دارد یا خیر نیز باید گفت که هیچ دارو یا درمانی وجود ندارد که به طور کامل عامل نقرس را درمان کند. در عوض، داروهای موجود با کاهش سطح اسید اوریک در بدن به درمان نقرس کمک می کنند.

در مورد اینکه آیا نقرس باعث سرطان می شود، خیر، نقرس باعث سرطان نمی شود. اما اگر درمان نشود به کبد، کلیه ها و سایر اندام های بدن آسیب جدی وارد می کند.

آزمایش نقرس چیست؟

همانطور که گفته شد، اسید اوریک در نقرس افزایش می یابد. بنابراین مهمترین بخش پاسخ به این سوال که آزمایش نقرس چیست، اندازه گیری سطح اسید اوریک است. آزمایش کبد و کلیه نیز به طور همزمان انجام می شود و ممکن است پزشک آزمایش های اختصاصی تری را برای تشخیص درخواست کند.

علاوه بر این، در اغلب موارد، زمانی که فرد با حمله حاد مراجعه می کند، می توان نمونه برداری و آزمایش مایع سینوویال را نیز انجام داد.

جلوگیری

رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد، پرهیز از مصرف زیاد گوشت به اشکال مختلف (از جمله غذاهای دریایی)، پرهیز از مصرف زیاد مشروبات الکلی و گنجاندن مقادیر متعادل غلات، سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی روزانه می تواند به پیشگیری از نقرس کمک کند.

رفتار

درمان حمله حاد نقرس به شکل دارو درمانی است و شامل داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و کورتیکواستروئیدها می شود. درمان مراحل مزمن بیماری نیز شامل داروهایی است که به روش های مختلف سطح اسید اوریک خون را کاهش می دهند.

افراد مبتلا باید از غذاهای حاوی پورین اجتناب کنند و آب زیادی بنوشند تا کلیه ها بتوانند اسید اوریک اضافی را فیلتر کنند. حتی پس از کاهش حمله حاد نقرس، حرکت و حرکت کافی باید بخشی از برنامه روزانه افراد مبتلا باشد. در صورت حمله حاد نقرس، باید از مصرف موادی که ادرار را اسیدی می کنند، خودداری کنید. بهتر است پزشک دستورات کامل رژیم غذایی را به این بیماران آموزش دهد.

در خاتمه لازم به ذکر است که متاسفانه سن ابتلا به نقرس کاهش می یابد. نقرس در گذشته به عنوان بیماری ثروتمندان شناخته می شد. زیرا دیگر طبقات اجتماعی توان مصرف گوشت زیاد را نداشتند و سبک زندگی آنها بر اساس ورزش زیاد بود. تغییر سبک زندگی، کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب از جمله عواملی است که باعث افزایش میزان نقرس و کاهش سن شروع آن می شود. رژیم غذایی مناسب، اجتناب از مصرف زیاد الکل و ورزش کافی عواملی هستند که می توانند خطر ابتلا به نقرس را تا حد زیادی کاهش دهند.

اگر در مورد نقرس سوالی دارید در قسمت نظرات سوال خود را با پزشکان سایت بنویسید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع:

سوالات متداول در مورد نقرس

نقرس چگونه ایجاد می شود؟

نقرس به دلیل اختلال در متابولیسم اسید اوریک در بدن ایجاد می شود.

آیا علائم نقرس در زنان با علائم نقرس در مردان متفاوت است؟

خیر علامت اصلی نقرس درد ناگهانی در مفصل است.

آیا درمان قطعی برای نقرس وجود دارد؟

تا به امروز، هیچ دارو یا درمانی وجود ندارد که به طور کامل علت نقرس را درمان کند. در عوض، داروهای موجود با کاهش سطح اسید اوریک در بدن به درمان نقرس کمک می کنند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.