نظام جامع روزنامه نگاری و رسانه شامل چه مواردی می شود؟ | لزوم رسیدگی به نگرانی های رسانه ای


مطبوعات ایران «اصناف» ندارند و انجمن‌های صنفی مطبوعاتی که در دهه‌های اخیر تشکیل شده‌اند فاقد اقتدار و کارکرد مؤثر صنفی سایر صنوف زیر نظر اتاق اصناف بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تابناک، متن این مصوبه با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ تصویب نظام رسانه ای در کمیسیون فرهنگ دولت هنوز به اطلاع عموم نرسیده است. و مشخص نیست چه تعداد انتقادات به این پیش نویس وارد شده است، آیا این پیش نویس ارائه شده و نگرانی های کتبی نسخه نهایی برطرف شده و دیدگاه جامع مورد انتظار برآورده شده است؟ نگرانی ای که احتمالا قبل از تصویب این متن در هیات وزیران مطرح می شود تا فرصتی برای رسانه ها برای بیان انتقادات و اصلاح مصوبه فراهم شود.

مطبوعات ایران «اصناف» ندارند و انجمن‌های صنفی مطبوعاتی که در دهه‌های اخیر تشکیل شده‌اند فاقد اقتدار و کارکرد مؤثر صنفی سایر صنوف زیر نظر اتاق اصناف بودند. البته این چالش متوجه سایر فعالان فرهنگی است و هنرمندان نیز فاقد ساختار سنتی صنفی برای پیمودن مسیر فعالیت حرفه ای خود هستند.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسانه ها دهه هاست که خواستار نظام جامع خبرنگاری و رسانه ای هستند، یادآور شد: دولت های مختلف این موضوع را مطرح کرده اند اما ما در دولت مردمی بدون رسانه این موضوع را بررسی می کنیم. فانفار و در حال حاضر این طرح به تصویب کمیسیون فرهنگی دولت رسیده است. نظام جامع روزنامه‌نگاری و رسانه‌ای دهه‌هاست که مورد تقاضای رسانه‌ها بوده است. با تصویب این طرح، کلیه خبرنگاران از حقوق روشن و دریافت پروانه خبرنگاری برخوردار می شوند و از حداقل شرایط یک شغل اعم از بیمه، ضمانت شغلی و … برخوردار می شوند.

با اینکه بیش از یک ماه از این خبر می گذرد، متن مصوبه کمیسیون فرهنگ دولت نه در سایت دفتر دولت و نه در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر نشده است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که انتشار پیش نویس این لایحه در سال ۱۳۹۵ بسیار بحث برانگیز بود و انتقادات فراوان باعث شد تا دولت قبل از تصویب این لایحه عقب نشینی کند و تصویب آن را برای پاسخگویی به مطالبات مطبوعات به تعویق بیندازد.

با توجه به اینکه این لایحه ممکن است تاثیر عمیقی بر فعالیت اصحاب رسانه و فعالان رسانه ای بگذارد، پیش بینی می شود متن مصوب این لایحه پیش از حضور در جلسه اصلی وزرا و افکار عمومی به ویژه در کمیسیون فرهنگی دولت منتشر شود. فعالان رسانه ای و کارشناسان حقوقی می توانند این متن را بررسی کنند. این داوری ممکن است تعیین کند که نگرانی های مطبوعاتی مطرح شده در زمان انتشار پیش نویس تا چه حد در نسخه نهایی این لایحه مورد توجه قرار گرفته است.

چنین رویکردی معمولاً این امکان را فراهم می‌کند تا پیش از آنکه این متن در قالب لایحه قانونی برای تصویب به دولت ارائه شود و به مجلس ارسال شود، تأییدیه کمیسیون فرهنگی دولت بررسی شود، هرچند در صورت تصویب متنی، باز هم امکان تصویب وجود دارد. نظر رسانه ها یا نگرانی های مردم را برآورده نمی کند. رسانه ها را دنبال کنید، او آن را درست می کند. بدون شک تصویب این قانون جامع که با حداقل نقد پاسخگوی تمامی خواسته های جامعه رسانه ای ایران است، فرصتی برای همدلی اصحاب رسانه و دولت خواهد بود.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.