نامه اعتراضی بانکداران به قالیباف در خصوص طرح بانک – اقتصاد برتر


جمعی از کارشناسان بانکی و روسای سابق بانک مرکزی در نامه ای به رئیس مجلس به تصویب لایحه بانک مرکزی اعتراض کردند.

تهران – اختازبرتر – ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش ایلنا، روسای کل سابق بانک مرکزی و جمعی از کارشناسان بانکی در نامه ای به رئیس مجلس نسبت به تصویب لایحه قانون بانک مرکزی اعتراض کردند. طرح فوق تاکنون چهار بار در مجلس بررسی و اصلاح شده است. اما همانطور که کارشناسان می گویند نسخه فعلی ایرادات بیشتری نسبت به قبل دارد. مهمترین ایراد امضاکنندگان این نامه به این طرح، منسوخ شدن چهار قانون اساسی قبلی و جمع بندی کلیه امور مربوط به بانکداری در قالب یک قانون است.

ماجرا از این قرار است که طرح بانک توسط تعدادی از مسئولان شورای اسلامی طی چند سال اخیر تهیه شده است. مجلس اولین نسخه گزارش یک شورا در مورد طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را که چهار قانون اساسی کشور شامل قانون پول و بانکداری، قانون بانکداری بدون ربا، قانون مدیریت امور بانکی را گرد هم می‌آورد، تصویب کرد. و قانون تأسیس بانک های غیردولتی و چند موضوع مهم دیگر مانند تأسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران.

این طرح ۲۱۶ ماده‌ای با جمع‌آوری تمامی مسائل پولی، بانکی و اقتصادی، قانون جامعی را تشکیل می‌داد و اولین نسخه آن در ۸ آبان ۱۳۹۷ منتشر شد. این گزارش پس از انتشار با انتقاد کارشناسان پولی، اقتصادی و بانکی مواجه شد. پس از آن، نسخه‌های دیگر طرح مذکور که همگی ریشه در همان طرح ۲۱۴ ماده‌ای داشتند، با تغییراتی تهیه شد و نسخه‌ای از آن در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸ عمدتاً با حذف عنوان و تعدادی مقالات مربوط به بانک توسعه تحت عنوان “مسئولیت”. ، اهداف، ساختار، وظایف و اختیارات بانک مرکزی» در ۱۲۲ مقاله ارائه شد.

پس از آن این طرح دو بار دیگر بررسی شد و طرح هایی با ۸۰ و ۶۷ مورد ارائه شد. البته طرح ۶۷ ماده ای ارائه شده تغییرات قابل توجهی نسبت به برنامه ۸۰ ماده ای کمیسیون اقتصادی مجلس داشت. هم اکنون تعداد زیادی از مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره سابق و مدیران فعال و بازنشسته شبکه بانکی و بانک مرکزی طی نامه ای به مقامات ارشد کشور به ایرادات اساسی این طرح اشاره می کنند که نیازمند متخصص و همه جانبه است. بررسی مواد موجود مبنی بر توقف کامل طرح مذکور و یا جناحی شدن از مجلس خواسته شد حداکثر ظرف ۱۸ ماه لایحه ای با محوریت بانک مرکزی تهیه و به شورای اسلامی ارائه کند.

امضاکنندگان این نامه همچنین تاکید کردند که بر اساس ماهیت و نقش اساسی قانون پول و بانکداری و بانک مرکزی، طرح فعلی باید به سه قانون مستقل شامل قانون پول و بانکداری، قانون عملیات بانکی و قانون اساسی تقسیم شود. قانون عملیات بانکی حق مدیریت بانک را به ترتیب اولویت تکمیل و استفاده می کند پاسخ مطالعات قبلی در این زمینه. محمود بهمنی، ولی الله سیف، سیدمحمدحسین عادلی، اکبر کمیجانی و طهماسب مظاهری روسای کل سابق بانک مرکزی از امضاکنندگان این نامه هستند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.