نارساخوانی یا دیسلکسیا چیست و چگونه درمان می شود؟


نارساخوانی Dyslexia یک اختلال است که باعث بروز مشکل در خواندن کلمات می شود. این مشکل به دلیل وجود مشکلات در شناسایی صداهای گفتار و نحوه ارتباط آنها با حروف یا کلمات (رمزگش.

علیم نارساخوانی

نارساخوانی که ناتوانی در خواندن نیز نامیده می شود، بر مناطقی از مغز که زبان را پردازش می کند، تأثیر م. افراد مبتلا به نارساخوانی طبیعی دارند و معمولاً از بینایی طبیعی نیز می‌باشند.

اکثر کودکان به نارساخوانی می توانند با تدریس خصوصی یا یک برنامه آموزشی تخصصی در مدرسه موفق شوند. حمایت عاطفی نیز نقش مهمی در موفقیت آنها ایفا می کند.

استفاده از هیچ درمانی برای نارساخوانی وجود ندارد، ارزیابی موقع اولیه و مداخله به منجوا به نهمین د. گاهی اوقات نارساخوانی سال ها تشخیص داده نمی شود و ممکن است فرد تا بزرگسایی از مشکل خود بیخبر بال خود بیخبر با ت،ر رت باشد.

علائم نارساخوانی

تشخیص علائم نارساخوانی قبل از ورود کودک به مدرسه ایجاد می شود، اما برخی از سرنخ های احتمالی ممکن است دود نشان د. وقتی کودک به سن مدرسه می رسد، ممکن است معلم اولین کسی باشد که متوجه وجود این مشکل شود. شدت این نای متفاوت است، اما این وضعیت می تواند زمانی که کودک شروع به خواندن کند می کند.

قبل از مدرسه

علائمی که نشان می دهد کودک خردسال ممکن است در معرض خطر نارساخوانی باشد عبارتند از:

دیر صحبت کردن
بیان کند کلمات جدید
مشکلات در تشکیل کلمات صحیح، مانند معکوس کردن صداها در کلمات یا گیج شدن در استفاده از کلماتی که شبیه ند هستند.
مشکل در خاطر سپردن یا نامگذاری حروف، اعداد و رنگ ها
مشکل در بررسی قافیه های شعر ها در مهد کودک یا انجام بازی با کلمات

تشخیص نارساخوانی
نارساخوانی در سن مدرسه

زمانی که کودک در مدرسه می شود، علائم و نشانه های نارساخوانی ممکن است، از جمله:

خواندن بسیار کمتر از سطح مورد انتظار برای این سن
مشکل در پردازش و درک آنچه می شنود

مشکل در یافتن کلمه مناسب یا پاسخگویی به سوالات
مشکلات در به خاطر سپردن توالی چیزها
دیدن در (و گاهی اوقات شنیدن) شباهت ها و تفاوت ها در حروف و کلمات
ناتوانی در تلفظ یک کلمه ناآشنا
مشکل املایی
صرف زمان غیرمعمول طولانی برای انجام کارهایی که شامل خواندن یا نوشتن است
از فعالیت هایی که شامل خواندن است

نارسا خوانی در نوجوانان و بزرگسالان

علائم ناراخوانی در نوجوانان و بزرگسالان مشابه علائم کودکان است. برخی از علائم و نشانه های رایج نارساخوانی در نوجوانان و بزرگان عبارتند از:

مشکل در خواندن، از جمله خواندن با صدای بلند
خواندن و نوشتن آهسته و پر زحمت
مشکلات املایی
از فعالیت هایی که شامل خواندن است
بیان نادرست اسامی یا کلمات ، یا مشکل در بازیابی کلمات
مشکل در درک لطیفه ها یا عباراتی که به راحتی از کلمات خاص (اصطلاحات) قابل درک نیست، ماآناد “piece of cake” به معن ”” piece of cake ”به معن”
صرف زمان غیرمعمول طولانی برای انجام کارهایی که شامل خواندن یا نوشتن است
مشکل در خلاصه کردن یک داستان
مشکل در یک زبان خارجی
مشکل در حفظ کردن
مشکل در انجام مسائل ریاضی

تشخیص نارسا خوانی
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بیشتر کودکان آماده مهارت خواندن در مهدکودک یا کلاس اول هستند، کودکان مبتلا به نارساخوانی برخی نمی توانند اصول خواندن را تا آن زمان درک کنند. اگر مهارت مهارت خواندن کودک کمتر از انتظار برای سن او است یا سایر علائم نارس اخوامن اااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

زمانی که نارساخوانی تشخیص داده نشده و درمان نمی شود، مشکلات خواندن کودکی تا بزرگسالید ادامه م.

علل نارساخوانی

نارساخوانی معمولاً در خانواده ها به صورت ارثی دیده می شود. به نظر می رسد که این مشکل با ژن های خاصی مرتبط باشد که برای پردازش مغز در أثیموا خطین ادو زبن تور مع ام موا خطم ع بن م یا موا م ع بن مرد مع.

عوامل هشدار دهنده در بروز نارساخوانی

عوامل خطر نارساخوانی عبارتند از:

ثبت خانوادگی نارساخوانی یا سایر ناتوانی های کتاب
زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد
قرار گرفتن در معرض خطر نیکوتین، مواد مخدر، الکل یا عفونت در دوران بارداری که ممکن است رشد مغز هن .غییر درد مغز جن .غییر در
تفاوت های فردی در قسمت هایی از مغز که امکان خواندن را میسر می کند

عوارض نارساخوانی

نارساخوانی می تواند به مشکلات و عوارض منجر شود، از جمله:

مشکل در طرح

از آنجایی که با استفاده از یک مهارت اساسی برای اکثر دروس است، کودک به نارساخوانی در مدرسه اکثر کلاسها در مضیقه است و ممکن است در هماهنگی با همسالان مشکل شود.
مشکلات اجتماعی.

درمان نااخوانی ممکن است منجر به کاهش عزت نفس، مشکلات رفتاری، اضطراب، پرخاشگری اشوکن ن دوت عام اشگری اوکن نگیری اعوکن ن دوت اعودن ن ا ری اعوکن ن گیدوت زعود ن گیدوم زعودان ن دوم ز عوکن ن اود.

نارسا خوانی
مشکلات در بزرگسالی

نای در خواندن و درک مطلب می توانم مانع از رسیدن به کودک با داشتن هماهنگی با افزایش رشد یک رشد شود. این مشکل می تواند پیامدهای آموزشی، اجتماعی و اقتصادی طولانی مدت داشته باشد.

کودکانی که مشکل نارساخوانی دارند در معرض خطر قرار دارند به مشکل توجه / بیش فعالی (ADHD) هستند و بالعکس. ADHD می تواند باعث ایجاد مشکل در درمان شود و همچنین بیش فعالی و رفتار تکانشی شود که درمان ناریساخوانی کمچنین شود.

درمان نارساخوانی

هیچ راه شناخته شده ای برای اصلاح ناهنجاری زمینه ای مغز که باعث نارساخوانی می شود وجمود ناییکد ملم ماد می شود. با این حال، تشخیص زودهنگام و ارزیابی برای تعیین نیازهای خاص و مناسب می تواند موفق شود در سازگ اری موفق شود.

تکنیک های آموزشی

نارساخوانی با استفاده از تکنیک ها و تکنیک های آموزشی خاص درمان می شود و بهتر است هر چه زودوع مد باشد. تست روانشناسی به معلمان کمک می کند تا یک برنامه آموزشی مناسب را طراحی و اجرا کنند.

معلمان می توانند از تکنیک های شنوایی، بینایی و لمس برای بهبود مهارت های خواندن استفاده کنند. کمک به کودک در استفاده از چندین حواس برای استفاده – به عنوان مثال، گوش دادن به یک درس ضبط شده و ردیابی شکل حروف با انگشت ها می تواند به پردازش اطلاعات کمک کند.

نارساخوانی در کودکان

درمان بر آموزش این روش ها به کودکان پزشکی است:

به یاد داشته باشید که کوچکترین صداهایی را که کلمات را تشکیل می دهند (واج) را تشخیص دهید و از آنها استفاده کنید.
درک کنید که حروف و رشته های حروف نشان دهنده این صداها و کلمات هستند (آواسازی)
چه را که او می خواند بفهمد
برای ایجاد دقت، سرعت و بیان (تسلط) خواندن با صدای بلند خواندن
واژگانی از کلمات تعریف شده و قابل درک بسازید

استفاده از یک متخصص آموزش خواندن می تواند برای بسیاری از کودکان به نارساخوانی مفید باشد. اگر کودک دچار ناامیدی شدید در خواندن است، ممکن است نیاز باشد که تدریس خصوصی برای او با تدا د جلسا باشد.

طرح آموزش فردی

در بسیاری از کشورهای مختلف موظفند برای کمک به کودکان مبتلا به نارساخوانی و اشکلات یدنجم. لازم است والدین با معلم کودک در مورد تشکیل جلسه ای برای ایجاد یک برنامه ساختاریافته و مدون صحبت وند.

لازم است نیازهای کودک به امکاناتی مانند و امکانات مدرسه در مورد چگونکی تنظیم این نیرو گیا مورت سنجش مورت سن ا مورت سن ا مورت سنجش مورت سن

درمان زودهنگام

کودکان مبتلا به نارساخوانی که در مهدکودک یا کلاس اول کمک بیشتری می کنند، مهارت های خواندن خود را به اندازه های راهنمایی بهبود می بخشند که در مقطع و دبیرستان موفق می شوند.

کودکانی کلاس‌های آخر راهنمایی که تا درمان خاصی را دریافت نمی‌کنند، ممکن است اسشکت در یایدگیری مهاابا ندری با ند نت ترد تادگیری توانایی اد ددگیری مهااباد ند نت تور.

آنها احتمالاً از تحصیلی از همسالان خود عقب تر هستند و ممکن است هرگز نتوانند به آنها برسند. کودک مبتلا به نارساخوانی شدید ممکن است هرگز به راحتی نتواند بخواند، اما می‌توان مهارت‌هایی را با بیاموزد که خواندن را بهبود بخشد و استراتژی‌هایی را برای بهبود عملکرد در مدرسه و کیفیت زندگی به کار گیرندگان انجام دهد.

درمان نارساخوانی

تبادلی که والدین می توانند انجام دهند

والدین نقش کلیدی در کمک به موفقیت کودک ایفا می کنید. لازم است برای کمک به کودک این مراحل را انجام دهند:

هر چه سریع تر با این مشکل حل شود. اگر به عنوان والدین به این موضوع مشکوک هستید که فرزندتان نارساخوانی دارد، با پزشک کودک صحبت کنید. مداخله زودهنگام می تواند موفقیت را بهبود بخشد.

.
برای فرزندتان با صدای بلند کتاب بخوانید. بهتر است از زمانی که فرزندتان ۶ ماهه یا حتی کوچکتر است این کار را شروع کنید. سعی کنید با فرزندتان به کتاب های ضبط شده گوش کنید. وقتی فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شد، داستان ها را با هم بخوانید.

با مدرسه فرزندتان همکاری کنید. با معلم فرزندتان صحبت کنید که چگونه مدرسه به موفقیت کمک کند. شما بهترین مدافع هستید.

کودک را به مطالعه کنید. برای بهبود مهارت های خواندن، کودک باید را تمرین کند. فرزندتان را به خواندن کنید.
برای خواندن مثال بزنید. هر روز را برای خواندن یک مطلب جالب برای خواندن همراه کودک تعیین کنید. به کودک خود نشان دهید که خواندن می تواند لذت بخش باشد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار و پرستار کودک همیشه با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمات پرداخت و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خود قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با این مرکز تماس حاصل شده و مشاعره راییاد در رایگاد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن با پزشک یا متخصصان مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.