می خواهند آنچه را که می خواهند به دیگران تحمیل کنند/ زنان پیشگام تظاهرات ۱۴۰۱ هستند


پروانه پروانه

رویداد۲۴ زینب غشاوی: اعتراضات سراسری در ایران بعد از گذشت مهسا امینی در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۰۱ ادامه دارد و در ۱۴ شهرها کمرنگ شده است، اما این مطالب را خواسته‌ها و مطالبات مردم پایان نیافته است و در پایان اعتراضات خیابانی، این مطالبات همچنان ادامه دارد. عاقبت دنبال می شود. با پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو گروه زنان گفت‌وگو کرده‌ایم تا وضعیت را از دیدگاه او تحلیل کنیم. سلحشوری معتقد است که تسلیم شدن در برابر خواسته های مردم به معنای عقب نشینی از دولت نیست و این تصمیمی عقلانی است که کشور را از خطر جدی نجات می دهد. متن کامل گفت و گوی سلحشوری با رویداد۲۴ را در ادامه بخوانید.

پروانه سلحشوری می گوید: اعتراضات و تحرکاتی در سال های اخیر وجود داشته اما در حال حاضر شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور به قدری آشفته است که جرقه ها نقش تعیین کننده ای دارند. مثل اتفاقی که برای مهسا امینی افتاد و لو رفت. حالا خیلی ها فکر می کنند ممکن است برای دختران دیگر هم اتفاق افتاده باشد.

وی می گوید: خود پلیس گفته است که روزانه ده ها دختر را برای آموزش به مراکز مربوطه می آوریم. خب این برخوردها باعث تحقیر و ترس برای دخترها می شود و باعث می شود شخصیت افراد دیگر مثل قبل نباشد و آثار روانی آن سال ها در ذهن مردم باقی بماند. داستان مهسا حکایتی است که برای بسیاری از دختران ما هر روز پیش می آید و متاسفانه می خواهند هر چیزی را که می خواهند به دیگران تحمیل کنند. این رویداد حاکی از انقیاد نیمی از جامعه است.


بیشتر بخوانید: آیا اعتراضات سراسری در ایران نشانه انقلاب است؟


سلحشوری با بیان اینکه اعتراضات مردمی نشانه نارضایتی است، خاطرنشان کرد: نارضایتی در جامعه معاصر گسترده است و محدود به یک فرد یا گروه نیست. الان همه اعتراض دارند. از آنجایی که سیستم نیز با مشکلاتی مواجه شده است، مردم نیز آن را به چالش کشیده اند.

وی می گوید: در شرایط کنونی تظاهرکنندگان سرکوب می شوند اما سرکوب تا حدی جواب می دهد، زیرا در مقطعی نیروی سرکوب خسته می شود و ترس مردم کم می شود و وقتی این اتفاق می افتد تعادل تغییر می کند.

سلحشوری می گوید: ایران جامعه جنبشی دارد. در ۱۲۰ سال گذشته شاهد دو انقلاب مشروطه و ۵۷ انقلاب بوده ایم. در کنار دو انقلاب، جنبش‌های متعددی مانند جنبش سبز یا جنبش معلمی یا کارگری نیز وجود داشت که هر کدام در طبقه خود محدود ماندند، اما زمان‌هایی وجود دارد که جنبش‌های محدود با هم متحد می‌شوند. البته با افزایش دامنه حرکت، اثربخشی آن نیز افزایش می یابد. گروه های مختلفی از مردم و اصناف در جنبش اخیر حضور دارند. نکته کلیدی در این حرکت علاوه بر زن بودن، مقابله با ترس است. هیچ ترسی بزرگتر از از دست دادن فرزند نیست. اگر فرزندش به راحتی گم شود از چه چیز دیگری می خواهد بترسد؟ این فروپاشی ترس یک جنبش را حفظ می کند. اعتراضات ۱۴۰۱ نیز توسط زنان آغاز شده و شعار اصلی آنها حول محور زنان می چرخد.

سلحشوری در گذشته با دلسوزی به شما توصیه کرده بودم که صدای مردم را بشنوید، سلحشوری گفت: مردم فرصت های زیادی به دولت دادند و البته امید زیادی به تغییرات برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی و همچنین مطالبات اجتماعی خود داشتند. تحقق یابد.

وی می گوید: ایران اکنون از نظر سیاسی و اقتصادی منزوی شده است و همه اینها باعث تحولات اخیر شده است و اگر دولت تسلیم خواسته های مردم شود، به معنای عقب نشینی نیست، بلکه تصمیمی عقلانی است که کشور را از خطر جدی نجات می دهد.

سلحشوری می گوید: ماجرای خانم سپیده رشنو مقدمه اتفاقات اخیر بود. همه دیدند که دو دختر با هم دعوا می‌کنند، اما یکی از آن‌ها کاملاً درست فکر می‌کند و می‌گوید هر کاری می‌خواهم با تو انجام می‌دهم و در نهایت این سپیده رشنو بود که تحقیر و دستگیر شد و مجبور شد در تلویزیون اعتراف کند. این حادثه باعث ناامیدی زنان شد و خشم آن تحقیر و سرخوردگی را در مرگ مهسا امینی و اعتراضات پس از آن مشاهده می کنیم.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.