مهم ترین کار رژیم کتوژنیک چیست؟


زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

رژیم کتوژنیک یا رژیم کتو چیست؟!

رژیم کتوژنیک یک نوع رژیم غذایی است که احتمالاً آن را بسیار شنیده شده،،. این رژیم نه تنها در کاهش تاثیر می‌گذارد، بلکه متابولیسم را یدیدی. جالب است بدانید این رژیم در سالیان دور، برای درمان بیماری صرع استفاده می شود، اما با پیشرفت علم پپککی، داروهایی برای درمان این بیماری جایگگین شدند. اما همیشه برای افرادی که بدن الالمی دارند اما صرع آنها مقاوم به درمان است، از این رژیم غذایی استفاده می کنند و این عارضه را کنترل می کنند.

در رژیم کتوژنیک، مصرف کربوهیدرات را به مقدار بسیار ناچیزی می‌رسانند (حدود ۵%) و میزان مصرف را بسیار افزایش می‌دهند (حدود ۷۵%) و همچنین میزان مصرف را به میزان متوسطی در وعده‌های غذایی نگه می‌دارند (حدود ۲۰%). این رژیم غذایی را رژیم کتوژنیک استاندارد یا SKD می‌نامند. هرم غذای کتوزنیک تقریب برعکس هرم غذایی عادی عمل می کند، به این ککل که از بالای هرم پایییی منتقل می شود و کربوهیدرات به سر هرم میرود.

در این رژیم غذایی می توانید از برخی میوه ها، انواع گوشت های پرچرب، تخم مرغ، کره، کره، روغن و … استفاده کنید و نیازی به حذف وعده های غذایی یا کم کردن آنها داشته باشید. بلکه با تغییر نوع غذای مصرفی، متابولیسم خود را تغییر می‌دهید. این رژیم معمولاً به چهار ککل تجویز می شود اما رژیم کتوژ استاندارد و کتوژنیک با پرورش دهنده بالا از اککال رایج آن هستند.


کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

چرخه کربس (چرخه اسید سیتریک) چیست؟


مکانیزم های عضله سوزی این رژیم چی میتونه باشه؟

سطح انسولین پایین

شاید یکی از کاتای وجودی که بگن این رژیم میتونه ابولیک باشه (البته من ندیدم جایی بیان مکانزم بگن و فقط میگن عضله سوزه، چون اینه اکثرا مکانیزماشو نمیدونن) مقدار کم انسولین در این نوع رژیم هست، در واقع مکانیزم اثر این رژیم همین کم بودن. انسولین در طول روز هست که باعث رهایش زیاد شود و در ادامه تولید کتوه هان ندر اما مطمئنا این است که اگر فرد را ثابت کند یک انسولینش در حد پایه باشه میتونه از کاتابولیسم جلو گیری کنه و نکته بعدی اینه که ما تو وعده هامون در رژیم کتو پروتیین به اندازه کافی باشه! این پروتیین خودش باعث رهایش انسولین میشه و بازم میشه گفت انۨوتس.یۨڪس.یۨروس.

اگر از من بپرسید که مهم ترین کار رژیم کتوژنیک چیه؟

میگم BHB یا همون ملوکولی به نام بتا هیدروکسی بوتیرات. این کتون واقعا معجزه میکنه و خیلی سیگنالینگ های خوب و قیادی رو در ادناد ادن از نروژنز و خواصش تو مغز براتون بگم تا ضد سرطانی بودنش و زیاد شدن!گری!گری! بتا هیدروکسی بوتیرات اصلی ترین کتون هست، دوتای دیگه استون و استوت ن.سست تاس (از کات جلو میان) .اما یه نکته خیلی مهمی که داره اینه که بتاهیدروکسی بوتیرات آنتیابولیکه مخصوصا زمانی که وجود داشته باشه و میتونه فاکتوری رو بگیره و همچنین جلوی مسیرهای آتروفی عضله رو.

مقدار پروتیین

یکی از مهم‌ترین رژیم‌های غذایی که به کاتابولیسم میرسن همین مقدار پروتیین است، معمولا اتفاقی می‌افتد که پروتئین مصرف می‌کند و فرد آتروفی عضله را می‌پذیرد. میشه و این اشتباهه.

یک ترس دیگه ام وجود داره در رژیم کتو که فکر میکنن اگه پروتیین زیاد مصرف کنن از کتوز خارج میشن، این به مقداری که داره و بعیده در اندازه های ورزشیش (همون ۲ گرم به ازای وزن) از کتوزیس خارج از فرد رو. این موضوع پروتیین میتونه از بحث انسولین خود باشه چون خود پروتیین و امینو اسید ها (مخصوصا لوسین) مستقیما سنتز پروتیین و Mtor رو فعال میکنن.

آیا رژیم کتو برای حجم خوبه؟

خیر، رژیم کتوژنیک برای جلوگیری از آتروفی مخصوصا زمانی که همراه با تمرین مقاومتی باشه خوبه. اما برای کسی که می خواهد مسابقه بده و سایز عضلشو زیاد کنه نه واقعا خٌب ن.

البته به فرد میتونه در زمان دوره حجم رژیم پرکربو بره و در زمان رژیم رژیم کتوژنیک این به استراتژی خوب میتونه باشه.

در زمان حجم بهتره که همیشه انرژی در وجود داشته باشه و حتی یکم گرفتن هم بد نیست، چون مطمئن میشیم مازاد داره میرسه به بدن و خیالمون راحته.

اما اگر یکی بخواهد تازه وزنه زدن رو شروع کنه و رژیم کتوژنیک بگیره بله اون رشد میکنه چون اون اصلا بحثش جداست و شدیدا به وزنه زدن حساسه و رشد زیاد داره.

کلام آخر

از اینکه یک رژیم کتوژنیک اصولی عضله بدون ارزش شمارو بسوزونه خیالتون راحت باشه و ازش نترسید، اما این رژیمی که گرفتید درسته یا نه. حتی به صورت چرخشی هم میشه یکی دو روز refeed منجم داد و کربو مصرف کرد که خیلیا ازش فراری هستن و میگن وای از کتوزیس خارج میشیم تمومه کارممون! بازم میگم رژیمی رو بگیر که دوسش داشته باشی و بتونید باهاش ​​ادامه بدید، اینطوری نباشه که واسه عروسی شهین خانوم و عید و مهمونی رژیم بگیر بعد ولش کنید بگید آه چه رژیم بدی بود باز چاق شدم.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.