من از شجاعت و صداقت اعضای الحشد الشعبی کاملاً آگاهم، وحدت باید بر اساس میهن پرستی و مبارزه با فساد باشد.


رهبر نهضت صدر مدعی شد که این جنبش بر اساس معیارهای عقلانی، دینی، اجتماعی و ملی برای وحدت تلاش می کند و مرجعیت، مردم و همه اندیشمندان یک چیز را می خواهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، سید مقتدی صدر رهبر جنبش صدر عراق با صدور بیانیه ای ضمن دعوت به وحدت بر اساس ارزش های دینی و ملی و اظهارنظری نادر به نقل از الحشد الشعبی. او این گروه مقاومت را نزدیک به ذهن صدر معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه السومریه نیوز، در این بیانیه که در صفحه توئیتر مقتدی صدر منتشر شده، آمده است: کسانی هستند که همواره بر وحدت و عدم وجود جناح بندی در صفوف شیعیان تاکید می کنند و قطعا این مشکل بسیار مهم است. و از هیچ کس دریغ نخواهد شد، بلکه وحدت باید بر اساس موازین و مقررات شرع و نظام اجتماعی شناخته شده و مبتنی بر میهن پرستی، اصلاحات واقعی و مبارزه با فساد باشد.

رهبر نهضت صدر در ادامه بیانیه خود گفت: وحدت باید بر اساس مبارزه با مفسدان و خدمت به فقرا باشد نه خشونت، یکجانبه‌گرایی و ظلم. عراق اولین پایتخت تشیع است و این بدان معناست که دیگران باید به عراق مراجعه کنند، نه اینکه عراق را دیگران دنبال کنند.

رهبر نهضت صدر سپس مدعی شد که این جنبش به دنبال وحدت بر اساس معیارهای عقلانی، دینی، اجتماعی و ملی و اقتداری است که مردم و همه اندیشمندان خواهان آن هستند.

سید مقتدی صدر افزود: باید به یک موضوع مهم توجه کنیم. من به صراحت می گویم که اگر گروهی به نام نهضت صدر و گروهی به نام چارچوب هماهنگی وجود دارد، به این معنا نیست که برادران عزیز ما در الحشد الشعبی لزوماً یکی از آنها هستند. در واقع من مطمئن هستم که آنها هم نظر من را در مورد آنچه من گفتم و خواسته ام دارند.»

رهبر جنبش صدر در ادامه گفت: اعضای الحشد الشعبی بیش از سایرین به دیدگاه ها و نظرات خاندان صدر نزدیک هستند و بیشتر آنها از دو شهید صدر (محمد صادق الصدر) الگو می گیرند. صدر و محمد باقر صدر) در بیشتر امورشان.

سید مقتدی صدر سپس با ابراز امیدواری از پایداری اعضای حشدالشعبی در میدان جهاد نوشت که آماده دفاع از اصلاح و حقیقت همان گونه که در میدان جهاد فداکاری در دفاع از آن بودند، هستند. وطن آنها

در ادامه این بیانیه آمده است: من از شجاعت و صداقت اعضای الحشد الشعبی کاملا آگاهم. آنها سربازان عراقی زیر پرچم خاندان صدر بودند و با متجاوزان جنگیدند و هنوز هم در این راه هستند. آنها اهل عراق و اهل عراق هستند و هیچ اطاعتی را جز از منجی و مصلح پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نمی پذیرند.

به نظر می رسد این اظهارات مقتدی صدر در واکنش به مصاحبه «فالح الفیاض» رئیس کمیته الحشد الشعبی بوده است. الفیاض امروز در گفت و گو با شبکه الجزیره درباره درخواست صدر برای برگزاری مجدد انتخابات گفت که انتخابات زودهنگام فقط برای جنبش صدر نیست و باید همه گروه های عراقی برای رسیدن به اجماع در آن مشارکت داشته باشند. چارچوب هماهنگی” هنوز پابرجاست و موضع رسمی در این مورد اتخاذ نکرده است.

اظهارات امروز مقتدی صدر نیز در شرایطی است که وی پیش از این چندین بار تلاش کرده بود الحشد الشعبی را به دخالت در سیاست و اقتصاد متهم کند. در بیانیه خود که توسط شیخ «محمد الجیاشی» در نماز جمعه شهر صدر در ۲۴ ژوئیه قرائت شد، آمده است: «الحشد الشعبی دلیلی برای آزادسازی مناطق از دست داعش و اگر برای مردمش نباشد، ندارد. آزاد نمی شد… الحشد الشعبی باید سیاست را ترک کند.” البته او هرگز به انحلال گروه مسلح خود موسوم به «سرایا السلام» اشاره نکرد.

همچنین بیانیه امروز پس از یک هفته پرتنش در عراق منتشر شد، هفته ای که با حمله دیگر اغتشاشگران حامی صدر به منطقه سبز و اشغال پارلمان آغاز شد و با تحصن آنها در پارلمان ادامه می یابد.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.