معرفی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۲


شهرآرانیوز – هفتاد و پنجمین دوره جشنواره کن که پس از دوسال، در زمان همیشگی‌اش، از ۱۷ تا ۲۸ می ۲۰۲۲ برکزار می‌شود، امسال با فیلم «کات آخر» میشل آزاناویسوس افتتاح می‌شود. در کنار تمام جذابیت‌هایی این دوره (تجلیل از تام کروز و اکران فیلم «تاپ گان: ماوریک»)، حضور دو فیلم ایرانی در بخش اصلی جشنواره و فیلم «تصور» علی بهراد در بخش جنبی، هیجان را برای ما ایرانی‌ها دوچندان می‌کند. اما کن ۷۵ با دیوید کراننبرگ، روبن استلوند، پارک چان ووک، جیمز گری، برادران داردن، هیروکازو کورئه‌دا، کلر دنی، کلی ریکارد و کریستین مونجیو، جمع کارکشته‌ها و باتجربه‌هایش را هم کامل کرده است. باید ببینیم هیئت داوران جشنواره کن ۲۰۲۲ که اصغر فرهادی هم بین آن‌هاست در پایان چه فیلم‌هایی را به عنوان بهترین‌ها معرفی می‌کند. اینجا همه فیلم‌های نامزد نخل طلای کن را معرفی می‌‌کنیم. 

عنکبوت مقدس | Holy spider

معرفی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۲

کارگردان: علی عباسی

بازیگران: مهدی بجستانی، زهرا امیرابراهیمی، آرش آشتیانی
کشور: دانمارک، آلمان، سوئد، فرانسه

علی عباسی کارگردان ایرانی-دانمارکی پس از فانتزی-درام منحصربه‌فردش، «مرز» که نامزد اسکار هم بود، با فیلم «عنکبوت مقدس» راهی رقابت‌های کن شده است. سوژه فیلم همان چیزی است که اخیرا ابراهیم ایرج‌زاد در فیلم «عنکبوت» سراغش رفت: قتل‌های سریالی در مشهد دهه ۷۰ که قاتل (سعید حنایی) معتقد بود وظیفه عادلانه‌اش قتل کارگران جنسی و پاکسازی جامعه است. به نظر می‌رسد فیلم علی عباسی براساس همان اتفاق، ولی از زاویه یک روزنامه‌نگار زن (زهرا امیرابراهیمی) داستان را دنبال می‌کند. این خبرنگار درحال تحقیق روی قتل‌های حنایی است و از طرف دیگر قاتل پس از قتل چند زن، از اینکه جامعه به رسالت الهی او توجه نمی‌کند ناامید شده است. به نظر می‌رسد «عنکبوت مقدس» احتمالا به اندازه در داخل  و خارج از کشور فیلم بحث‌برانگیزی خواهد بود؛ آن‌هم زمانی که علی عباسی کارگردانی سه قسمت از سریال Last of Us هم برعهده دارد.

آر. ام. ان | R.M.N

معرفی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۲

کارگردان: کریستین مونگیو

بازیگران: مارین گریگور، جودیت استیت

کشور: رومانی

موج نو سینمای رومانی چند سال قابل‌توجه را با Bad Luck Banging، Malmkrog، Întregalde و The Whistlers تجربه کرده است. کریستین مونگیو، یکی از پیشگامان این جریان، امسال با R.M.N به کن بازگشته است که اولین فیلمش پس از فیلم «فارغ‌التحصیلی» در سال ۲۰۱۶ است. طبق گزارش‌ها، این فیلم داستان مردی را دنبال می‌کند که پس از کار در خارج از کشور به روستای کوهستانی چندقومیتی خود در ترانسیلوانیا باز می‌گردد؛ جایی که باید رابطه با پسرش را احیا کند و از پدر پیرش هم مراقبت کند. مونگیو با بررسی تغییرات جامعه، که به دلیل استخدام کارگر‌های خارجی در کارخانه محلی با ترسی غیرمنطقی درگیر است، یک درام نافذ را به وجود می‌آورد. مونیگو درباره فیلمش گفته است: «این فیلم درباره نحوه ارتباط ما با دیگران، قبل از شناختن آن‌هاست، درباره واکنش‌های ما دربرابر ناشناخته‌ها، ترس‌ها و غرایز اولیه‌مان.»

آرامش | Pacifiction 

معرفی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۲

کارگردان: آلبرت سرا

بازیگران: بونوآ ماژیمل، مارک سوزینی، الکساندر ملو

کشور: فرانسه

آلبرت سرا این‌بار با چیزی کاملا متفاوت به کن آمده است. او قبلا دو بار در کن بوده، ولی «آرامش» اولین حضور او در بخش رقابتی جشنواره است. او به طرز عجیبی از رویکرد‌های جنسی و غم‌انگیز فیلم‌های قبلی‌اش به مسئله استعمار مدرن تغییر مسیر داده است. رمان‌نویس موفقی در جزیره تاهیتی در پلینزی فرانسه، مترجم کمیساریای عالی جمهوری و کارمند دولت فرانسه، می‌شود. او کم‌کم به سمت تشکیلات سطح بالا می‌رود و همچنین به صورت پنهانی با مردم محلی در می‌آمیزد. در همین زمان شایعه‌ای هم به گوش می‌رسد: حضور شبح‌گونه یک زیردریایی که می‌تواند از بازگشت آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه خبر دهد.

مثلث غم | Triangle of Sadness

معرفی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۲

کارگردان: روبن اوستلوند

بازیگران: وودی هرلسون، دالی دی لئون

کشور: سوئد

همانطور که تحسین و نقد‌های منفی برای روبن اوستلوند افزایش می‌یابد، بودجه و دامنه تولید فیلم‌های او نیز افزایش می‌یابد. این‌ها یک ترکیب طبیعی برای استعداد‌های او به نظر می‌رسد که نباید سازش خلاقانه را القا کند. داشتن یک نگاه طنز تیزبین و جاه‌طلبانه که عرصه بیشتری برای ظهور داشته باشد، او را در سطحی نزدیک‌تر به کارگردان‌هایی مانند آدام مک‌کی و تری گیلیام قرار می‌دهد. حضور وودی هارلسون به‌عنوان ناخدای دریایی نظریه‌پرداز مارکسیستی – باید هیجان‌انگیز باشد، هرچند همیشه خطر اندکی ناامیدی هم وجود دارد.

برادر و خواهر | Brother and Sister

معرفی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۲

کارگردان: ارنو دپلشن

بازیگران: ماریون کوتیار، ملویل بوپو، گلشیفته فراهانی

کشور: فرانسه

«فریب»، فیلم آخر آرنو دسپلچین، به شدت نادیده گرفته شد، ولی فیلم جدید او در بین آثار بخش اصلی جشنواره کن یکی از قابل‌انتظارترین‌هاست. «آلیس» (با بازی ماریون کوتیار) و «لوئی» (ملویل پوپو) خواهر و برادری هستند که به ۵۰ سالگی نزدیک می‌شوند. آلیس بازیگر و لوئی معلم و شاعر است. بیش از ۲ دهه از آخرین گفتگوی آن‌ها می‌گذرد و حالا با مرگ والدینشان، بار دیگر مجبورند با هم حرف بزنند. به نظر می‌رسد «خواهر و برادر» یک درام کاملا احساسی باشد و برخی را به بازنگری فیلم «فریب» وادار کند. نکته قابل توجه فیلم برای ما ایرانی‌ها بازی گلشیفته فراهانی در نقش همسر ملویل پوپو است. فراهانی در سال‌های گذشته با «پترسون» و «دختران آفتاب» در این رویداد مهم سینمایی حضور داشته است.


این فهرست به مرور کامل می‌شود …

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.
رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت