مضرات نوشابه برای کودکان، ۱۰ دلیل برای عدم مصرف نوشابه


مضرات نوشابه برای کودکان :

جلسات مشترک همگی از مضرات نوشابه برات سلامتی متوجه هستیم، با این حال خیلی از مصرف خانواده آن را قطع نمی کند و حتی کودکان نیز از آن استفاده می کنند. جالب است بدانید علاوه بر مضراتی که نوشابه بر روی جسم کودکان ایجاد می کند، باعث ایجاد مککلات روحی مانند کاهش تمرک و پرخاگگری نیز می شود. از نظر برخی والدین، این ایده که نوشابه می تواند منجر به رفتار پرخاگر در کودکان شود، ممکن است کمی دور از ذهن باشد. ولی در حقیقت ارتباط واضحی بین رفتار پرخاشگرانه و مصرف نوشجدودکا ور کودکا. مصرف نوشیدنی های فرآوری شده می تواند زیاد روحی و جسمی برای کودک ایجاد کند که یکی از آنها افزایش پرخاگگری است. در این مقاله به بررسی مضرات نوشاب برای کودکان می پردازیم :

مضرات نوشابه بر روی سلامت کودکان
مضرات نوشابه برای کودکان

نوشابه و مشکلات سلامتی

آمریکایی ها بالاترین میزان مصرف نوشابه را در سرتاسر جهان دارند و بسیاری از افرادی که مصرف می کنند کودکان بسیار کوچک هستند.در طول سال ها، تلاش برای حذف نوشابه از فروشگاه های مدارس و آموزش و پرورش در مورد خطرات مرتبط با نوشیدنی های شیرین صورت گرفته است. پپککان و متخصصان تغذیه به روشنی گفته اند که نوشابه مصرف است و هیچ سودمندی دیگری ندارد که مصرف زیاد آن تنها باعث افزایش وزن در کودکان می شود.

دندانپزشکان به والدین توصیه می کنند که به کودکان اجازه ندهند نوشابه.شندبه. نوشیدنی های قند برای دندان های کودکان مفید و ممکن است باعث ایجاد حفره شوند .بیشتر نوشابه ها حاوی کافئین نیز هستند. کافئین می تواند باعث سردرد، ناراحتی معده، بی حسی و مشکلات خواب شود. همچنین با برخی از مشکلات رفتاری و مشکلات سیستم عصبی همراه است.

مشکلات رفتاری مرتبط با مصرف نوشابه

مصرف نوشابه نه تنها باعث ایجاد مککلات جسمی در کودکان می شود بلکه عواقب روحی و رفتاری نیز به همراه دارد. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که روزانه چهاربار بیشتر نوشند می نوشند بیش از دو برابر احتمال یا احتمال وقوع وسایل دیگران، درگیری و حمله به مردم را دارند. ارتباط بین نوشابه و پرخاشگری در کودکان بسیار روشن نیست. با توجه به اینکه نوشابه های گازدار فرآوری شده اند، گمان می کنند که موادی مانند اسید آسپارتیک یا اسید فسفریک باعث ایجاد این مککل می شوند. کافئین همچنین می تواند باعث بروز مشکلات رفتاری در کودکان شود. باشد.

۱۰ دلیلی که کودکان را از نوشابه دور نگه دارید

 • مغذی نیست: نوشابه هیچ ارزش غذایی ندارد. نوشابه فقط مصرف مصرفی را افزایش می دهد در نتیجه باعث سرکوب اشتها در کودکان می شود.
 • باعث چاقی می شود: نوشابه بسیار از و نقد است، که می تواند باعث چاقی شود، و عدم تعادل قند خون شود. حتی انتخاب نوشابه رژیمی برای جلوگیری از ککر مانع از چکوی در کودکان نمی شود، زیرا آسپارتام ولع مصرف قند را افزایش می دهد.
 • برای مغغ است: نوشابه می‌تواند مخربی مانند کاهش عملکرد مغغ، بدخلقی سردرد و آلرژی داشته باشد. کافئین موجود در نوشیدنی های گازدار می تواند وابستگی جسمی ایجاد و ترکیب مواد شیمیایی مغغ در حال رشد کودکان را بر هم بزند. زمانی که کودک نوشابه می نوشد، مواد شیمیایی مانند MSG (مونو سدیم گلوتامات) را که در اسید سیتریک نوشابه پنهان می شود، مصرف می کند که باعث تغییر در عملکرد مغز می شود.
 • بیماری های قلبی ایجاد می کند: یک از هاروارد داد که یک وعده مطالعه ۳۵۰ میلی لیتر در دانشگاه روزانه خطر ابتلا به بیماری های معالجه بیماری را تا ۱۹ درصد افزایش می دهد.
مضرات نوشابه بر روی سلامت کودکان
مضرات نوشابه برای کودکان
 • ویتامین کلسیم در استخوان ها: فسفر، ماده رایج نوشابه است که می تواند کلسیم را در استخوان ها داخل کند. دخترانی که بیشتر نوشابه می نوشند بیشتر مستعد شکستگی استخوان هستند. پزشکان نگران مصرف نوشیدنی های گازدار بر روی دختران نوجوان هستنر.
 • پوسیدگی دندان: ارتباط مستقیم بین پوسیدگی دندان و سودا وجود دارد. نه تنها قند باعث ایجاد حفره در دندان می شود، بلکه اسیدهای موجود در نوشابه مینای دندان را از بین می برد. اسید تنها در مدت ۲۰ دقیقه می تواند دندان را حل کند. دندانپککان از دست دادن کامل مینای دندانهای جلویی در پسران و دختران نوجوان که به طور معمول نوشابه می نوشند گگارش می دهند.
 • کافئین زیاد: کافئین باعث ایجاد وابستگی جسمی می شود و ساختار مواد شیمیایی مغغ را نیز بر هم می زند. کافئین بدون مواد مغذی مورد نیاز، غده فوق همه را حرکت می کند. در بیش از حد، کافئین می تواند به فرسودگی آدرنال، به ویچه دشکور کور کور شود. نوشابه کولاها حاوی ۳۵ تا ۳۸ میلی لیتر کافئین گرم در هر قوطی ۳۵۰ میلی لیتری است. کولاهای رژیمی حاوی مقدار بسیار بیشتری هستند. یک قوطی پپسی حدود ۵۶ میلی لیتر کافئین گرم دارد و انواع نوشابه ها نیز در انواع مختلف حاوی کافئین هستند.

سایر مضرات نوشابه برای کودکان شامل :

 • نوشیدن هر روز سودا می تواند باعث ایجاد اختلال در قند خون شود و در نتیجه آن را پیدا کنید.
 • آسپارتام موجود در نوشابه ها یک سم قوی برای مغغ و برهم زننده کارکرد غدد درون ریز می باشد.
 • ترکیب در محیط اسید و بازی می شود .
 • نوشابه مانند سایر نوشیدنی های حاوی کافئین عفونت آور است که در نتیجه باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می شود.

کلام پایانی مضرات نوشابه برای کودکان

همان طور که مصرف می کنم نوشابه به طور خاص به صورت عوارض زیادجسمی و روحی را به همراه دارد. این آسیب در کودکانی که در حال رشد هستند، بیشتر به همین دلیل والدین باید توجه داشته باشند که کودکان خود را بیشتر کنند. اصلاح سبک زندگی و داشتن عادات صحیح را می توان از سنین کودکی ایجاد کرد.

منابع نوشته مضرات نوشابه برای کودکان :

https://www.verywellmind.com/link-between-soft-drinks-and-aggression-4119793

https://exploringyourmind.com/link-soda-aggressiveness-children/

https://record.co.za/64679/9-reasons-to-keep-your-kids-away-from-fizzy-drinks/

۱۰ Reasons to Keep Kids Off Soda

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.