مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی چگونه است؟ دوران شیردهی


مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی : نکاتی که باید بدانیم

همه میدانیم که شیر مادر بهترین گزینه تغذیه برای نوزاد است. شیر مادر حاوی مواد مغذی و ضد بادی است که باعث محافظت از کودک در برابر بیماری های مختلف می شود. جالب توجه است که شیردهی به نوزاد علاوه بر نوزاد فواید زیادی برمرد د. از جمله بیان به آرامش مادر، خطر خطر، به سرطان سینه و تمدای. همه بیماری ها نیازمند درمان با آنتی بیوتیک، اما مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی در درمان برخی از موارد مشابه گوش، سینوس، دندان و ماستیت (عفونت سینه) است. با توجه به تغذیه کودک با شیر مادر، بسیاری از مادران در خطرات و عوارض مرتبط با بیوتیک نگران می شوند.

با این، این را بپذیریم که چه بخواهی و چه نخواهی، گاهی اوقات مادران شیرده هم بیمار می شوند. این موضوع می تواند نگران کننده باشد. چرا که از نظر یک مادر، وقت خوبی برای بیمار شدن نیست.

مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی
مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی

آیا دارو وارد شیر می شود؟

آیا مصرف این دارو برای کودک بی ضرر است؟

اگر آنتی بیوتیکی که برای نوزاد شیرخوار مضر تجویز می شود آیا داروی جایگگین دیگری وجود دارد؟

تمام این سوالات می تواند بسیار مهم باشد. این موضوع کاملا قابل درک است. در این مقاله درباره تاثیر بیو بر شیر مادر، آنتی بیوتیک های بی خطر، عوارض برخی از بیوتیک ها و راهکارهایی برای مککل مورد نظر صحبت می کنیم.

آیا می توانید بدون نگرانی در طول شیردهی آنتی بیوتیک مصرف کنید؟

خبر خوب این است که در موارد بیشتر، آنتی بیوتیکها برای مادران شیرده و نوزادشان بی خطر هستند. به گفته انجمن اطفال آمریکا (AAP)، آنتی بیوتیک یکی از معمول ترین داروهای مصرفی در مادران بوده و مقداری از آن می تواند شیر مادر شود. با این، اگر رابطه بیوتیک می تواند به طور مستقیم برای نوزاد نارس یا تازه متولد شده است، درمان شود; پس مصرف آن برای مادر شیرده هم بی ضرر خواهد بود.

پپک معالج برای استفاده از نوع بیوتیک با توجه به موارد زیر مزایا و معایب دارو را در نظر می گیرد:

 • میزان نیاز مادر به دارو
 • تاثیر بالقوه دارو بر تولید شیر
 • دارویی که وارد شیر می شود
 • میزان جذب داروی نوزاد از طریق خوردن شیر مادر
 • جانبی دارو بر روی نوزاد شیرخوار
 • سن نوزاد

آیا این برای شما و کودک شیرخوارتان چه معنی می تواند داشته باشد؟

در ابتدا توجه به این نکته ضروری است که به طور کلی داروها در طول شیردهی چگونه عمل می کنند.

اکثر داروهایی که در خون وجود دارند، وارد شیر هم می شوند. با این حال، مقدار دارو در شیر به طور معمول کمتر از مقدار آن در خون است و بیشترها برای اکثر نوزادان داروی وجود ندارد اما مواردی هم وجود دارد به همین دلیل باید به عنوان مادر شیرده پیش از مصرف هرنوع دارویی از جمله بیوتیک ها با پزشک استفاده کرد. اطفال مشورت کنید.

در تعیین مضر و یا بی ضرر بودن دارو علاوه بر خود دارو، باید به فاکتورهای دیگر مانند سن نوزاد توجه شود چرا که با آنتی بیوتیکها در نوزادان بزرگتر و نوپا خطرات کمتری نسبت به نوزادان نارس و تازه متولد شده دارد. اگر به این نتیجه رسید که مصرف آنتی بیوتیک برای کودکتان ایمن نیست، باید به این نکته توجه کنید که مصرف بیوتیک چقدر مهم است. آیا درمان جایگزینی وجود دارد؟ چه مدت باید از دارو استفاده کنید؟ آیا پمپ کردن شیر می تواند مناسب باشد؟

کدام بیوتیک ها در دوران شیردهی بی خطر هستند؟

پاسخ این سوال به سن، وزن، وضعیت کلی، و نظر پزشک اطفال اردددد. با این حال لیست برخی از آنتی بیوتیک هایی که به طور کلی برای زنان شیرده بی خطر هستند شامل:

 • پنیسیلین
 • آموکسیسیلین
 • آمپیسیلین
 • آزیترومایسین
 • سفاکلور
 • سفرادین
 • کلاریترومایسین
 • کو آموکسی کلاو
 • اریترومایسین
 • فلو کلوکسیلین
 • تری متوپریم
 • سفالوسپورین‌ها مانند سفالکسین (کفلکس)
 • فلوکونازول (دیفلوکن). این دارو آنتی بیوتیک نیست اما به طور معمول برای درمان بیماری های قارچی استفاده می شود.
 • کلاولانیک اسید
 • ماکرولید

برخی از بیوتیک ها مانند جنتامایسین و مروپنم از جمله داروهای داخل وریدی هستند که به میزان بسیار کمی از طریق خوراکی جذب می شوند به همین دلیل نیازی برای قطع مصرف دارو وجود ندارد.

بیوتیک ممکن است در چه مکانی شیردهی باشد؟

جدا از این که ممکن است مخالف بیوتیکها برای مضر باشند، نگرانهای دیگری نیز برای استفاده از ارانتی بیوتیک برای مادران شیرده وجود دارد. نقش آنتی بیوتیک‌ها از بین بردن باکتری‌هاست. چه‌های مضر و چه‌های مفیدی که برای بدن ضروری هستند. به همین دلیل مصرف بیوتیک می تواند باعث ایجاد مشکل در مادر و کوددک شکودک شود.

مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی
مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی

مشکل معده و حرکتی کودکان

گاهی اوقات مادران بیان می کنند که نوزادشان پس از مصرف آنتی بیوتیک احساس ناراحتی معده دارد. برخی از حرکت‌های بیوتیک‌ها به نوزاد را بیشتر کرده و به ۧسمال ونجر به ۧسمال د. این وضعیت در برخی از نوزادان به درد شکم و کولیڛ در نوزادان می شود با این حال این علائم قابل توجه نبوده و نیازمند درمان.

علت وجود علائم بیماری ممکن است به این دلیل باشد که بیوتیک همه‌ی بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های مضر و مفید را از بین میبرد. توجه به این نکته ضروری است که ارزش ادامه شیردهی بیشتر از علائم عادی است چرا که شیر مادر برای درمان کودک هم بسیار مفید است. به همین دلیل در صورت امکان باید شیردهی ادامه یابد. برای حل مشکل پزشکی کودک، با مشورت با می توانم از پروبیوتیک هسرفددددار.

برفک دهان

مواردی که گفته می شود، گاهی اوقات مصرف آنتی بیوها باعث حذف باکتری های مفید می شود که رشد باکتری های دیگر را کنترل می کند. به همین دلیل ممکن است با مصرف آنتی بیوتیک کودک و یا مادر برفک شونر برفک یک بیماری قارچی است که معمولاً به دلیل کاندیدا آلبیکنس (قارچ) یشوماد است.

رشد بیش از اندازه ای کاندیدا آلبیکنس باعث بروز علائم در مادر و کودک میش همچنین ممکن است در کودکان باعث ایجاد علائمی مانند ناراحتی معده، بثورات پوستی و سفیدی زبان و دهان شود. همچنین مادر هم علائمی مانند درد در نوک سینه (درد مثل فرو رفتن شیشه در سینه)، و براق بودن نوک سینه را خواهد داشت.

برای درمان برفک، داروهای ضد قارچ برای مادر و کودک درمان می شود. با این حال مهم تر از درمان است. اگر آنتی بیوتیک مصرف میکنید، استفاده از پروبیوتیک برای نگهداشتن مصرف توصیه می شود.

در صورت مصرف مصرف بیوتیک در زمان شیردهی آیا باید چه چیزی را با پزشک خود در میان قرار دهید؟

در صورت تجویز مصرف بیوتیک در زمان شیردهی با پزشک اطفال صحبت کنید. مواردی که باید از پزشک بپرسید شامل موارد زیر است:

 • آیا مصرف این دارو برای نوزاد من بی خطر است؟
 • آیا ممکن است مصرف آنتی بیوتیک برای نوزاد من عوارض داشته باشید؟
 • آیا نوزادم باید پروبیوتیک استفاده کند؟

اگر متوجه شدید که مصرف بیوتیک برای کودکتان مضر است، نگران نباشید. معمولا داروی جایگزینی وجود دارد.

 • از پزشک خود می خواهید که آنتی بیوتیک جایگزین و بی خطر برای شیردهی معرفد
 • از پزشک خود بپرسید که آیا دوزهای پایینتر نسبت به بیوتیک چیست؟
 • بپرسید چه مدت باید این دارو را مصرف کنید و دارو تا چه مدت در بدن شما باقی خواهد ماند.

اگر باید دارویی استفاده کنید که برای شیردهی بی خطر شرسسسسسسسسسیط چگر نیست

اگر در نهایت مجبور به استفاده از دارویی شدید که برای کودک شما بی خطر نگران نباشید. گاهی اوقات استیاد از آنتی بیوتیکی که منع مصرف در زمان شیردهی دارد، برای سلامت مادر بسیار مهم است و نباید به مصرف آن احساس گناه کنید.

اگر نمی توانید در طول مصرف نوزاد بیوتیک به خود شیر بدهید، حتما شیر خود را دوشیده و دور بریزید تا سطح تولید شیر حفظ شود و در این مدت برای تغذیه نوزاد از روش های دیگری استفاده کنید. زمانیکه آنتی بیوتیک از بدن شما حذف شود، می توانید شیردهی به نوزادتان را از سر بگیرید.

خلاصه مقاله مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی

بروز شدن با بیماری و شرایط نیازمند نسبت بیوتیک در طول دوره شیردهی سخت در این شرایط، باید از بی خطر بودن مصرف آنتی بیوتیک برای شیردهی مطمئن بمئن. به احتمال زیاد مصرف بیوتیک برای نوزاد بی خطر است. چرا که برای نوزادان هم تجویز می شود.

با این حال، در صورتی که برای شما آنتی بیوتیکی تجویز می شود که منع مصرف شیردهی دارد، معمولا روش های جایگگینی وجود دارد. در صورت مصرف آنتی بیوتیک، شیر دادن به کودک را می کند، شیر خود را بدوشید و دور بریزید تا سطح تولید شیر حفظ شود.

منابع

https://www.healthline.com/health/breastfeeding/breastfeeding-and-antibiotics#safe-antibiotics

https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/vaccinations-medications-drugs/prescription-medication-use.html

https://www.drugs.com/drug-safety-breastfeeding.html

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.