مسواک ارتودنسی


ارتودنسی فرآیندی زمان بر است و بسته به ماهیت مشکل دندان و فک می تواند از چند ماه تا چندین سال طول بکشد. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان بیش از حد معمول اهمیت دارد، زیرا ارتودنسی ثابت به خصوص زمانی که برای هر دو فک استفاده می شود، به دلیل تجمع مواد غذایی بین سیم ها و چسبیدن به براکت ها، فرصت مناسبی را برای رشد باکتری های مختلف فراهم می کند. که در نهایت می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. برای جلوگیری از این وضعیت مسواک های مختلفی در نظر گرفته می شود که می تواند مواد غذایی چسبیده به براکت ها را جدا کند. این برس ها به نام مسواک ارتودنسی مشخص است که در زیر می خواهیم در مورد ویژگی های این نوع مسواک و بهترین نوع آن صحبت کنیم.

مسواک ارتودنسی

مسواک به ما کمک می کند دندان هایمان را تمیز کنیم. اما زمانی که ارتودنسی انجام می دهیم تمیز کردن دندان ها با مسواک طبیعی بسیار مشکل می شود و دسترسی خوبی به تمام قسمت های دندان نداریم، سیم ها و براکت ها ایجاد می شوند و می توانند زمینه ساز پوسیدگی دندان ها شوند. بنابراین تمیز کردن دندان ها با مسواک معمولی در این مدت کافی نیست و حتما باید انجام شود مسواک های مخصوص ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرد
مسواک ارتودنسی دارای ۷ شکل است. این بدان معناست که دو طرف مسواک دارای موهای بلندتری نسبت به وسط هستند و امکان اعمال فشار از زوایای مختلف را فراهم می کند.

استفاده از مسواک ارتودنسی

این مسواک می تواند کارهای زیر را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی انجام دهد:
• فضاهای بین دندانی را تمیز می کند.
• قسمت هایی از دونا که کابل دارند را تمیز می کند.
• براکت های ارتودنسی را برمی دارد.
• پیچ های ایمپلنت و پروتز را تمیز می کند.
• تمیز کردن لثه ها نیز برای کاهش التهاب لثه آنها را ماساژ می دهد.

ویژگی لثه ها را با مسواک ارتودنسی ماساژ دهیدحتی به افرادی که ارتودنسی ندارند نیز این امکان را می دهد که به طور معمول از آن استفاده کنند. همچنین فضای بین دندان ها را تا حد امکان تمیز می کند.

نحوه تمیز کردن دندان ها با مسواک ارتودنسی

• از آنجایی که بقیه غذا عمدتاً در نواحی گردن دندان جمع می شود، بنابراین احتمال تشکیل پلاک میکروبی در این ناحیه بیشتر از دستگاه گوارش است. بنابراین هنگام مسواک زدن این ناحیه باید بیشتر مراقب باشید. بنابراین مسواک باید با زاویه ۴۵ درجه بین لثه ها و بریس ها چرخانده شود تا بتواند به راحتی لثه ها را از پهلو تمیز کند.
• قسمت هایی از دندان که برای جویدن اهمیت ویژه ای دارد را می توان با حرکت مسواک به جلو و عقب تمیز کرد.
• یکی دیگر از قسمت هایی که معمولا در هنگام مسواک زدن نادیده گرفته می شود، پشت دندان هاست که باید با زاویه ۴۵ درجه با حرکت رفت و برگشت تمیز شود.
• زبان به دلیل پرزهای ریزش محل مناسبی برای ته نشین شدن و رشد میکروب ها است. بنابراین هنگام مسواک زدن حتما باید توجه داشته باشید و با حرکت جلو و عقب مسواک زبان خود را تمیز کنید تا خیلی خوب تمیز شود.
هر دو دندان سالم و ارتودنسی نیاز به تمیز کردن دقیق دارند. دندان های ارتودنسی حساسیت بیشتری دارند و اطراف و زیر براکت ها و سیم ها باید با دقت بیشتری تمیز شوند.

اگر همه این موارد به خوبی رعایت شود اما از مسواک خوب و مناسب استفاده نشود، اثر لازم را نخواهد داد. بنابراین توجه در انتخاب مسواک معمولی و ارتودنسی اولین قدم در حفظ سلامت دندان است.

وظایف مسواک ارتودنسی

• قابلیت حذف ذرات غذا

ارتودنسی فلزی معمولا برای ارتودنسی دندان استفاده می شود. برای چسباندن این ارتودنسی، براکت ها را با چسب مخصوص به دندان ها می چسبانند. سپس برای اتصال این براکت ها به یکدیگر از سیم فلزی یا آرچ وایر استفاده می کنند، بنابراین برهمکنش این دو با هم باعث حرکت و تراز شدن دندان ها و یا در مواردی حتی حرکت فک می شود. وقتی غذا می خورید، بقیه غذا روی این گیره ها و سیم ها گیر می کند. شما نمی توانید این بقایای مواد غذایی را با یک مسواک معمولی پاک کنید، بنابراین مسواک ارتودنسی باید طوری طراحی و ساخته شود که بقایای مواد غذایی گیر کرده را بیرون بکشد.

• دارای موهای نرم

خود بریس ها می توانند به اندازه کافی برای شما ناراحت کننده باشند، اگر مسواک زبر و سفت باشد وضعیت را بدتر می کند. بنابراین برای احساس بهتر، موهای مسواک ارتودنسی باید نرم باشند.

• سر کوچک و باریک

مسواک ارتودنسی خوب مسواکی است که دسترسی آسان به تمام قسمت های بریس را امکان پذیر می کند. کاری که انجام آن با مسواک های معمولی یا غیرممکن یا دشوار است. سر کوچک مسواک اجازه می دهد تا به تمام قسمت های دندان و لثه برسد. بنابراین استفاده منظم از مسواک ارتودنسی در طول دوره درمان نقش مهمی در دستیابی به نتیجه درمانی رضایت بخش دارد.

• الیاف V شکل

این فرم خاص از الیاف ارتودنسی می تواند منجر به تمیز کردن حرفه ای دندان شود. این الیاف در کناره های برس بلند و در وسط کوتاهتر هستند. از الیاف بلندتر برای تمیز کردن براکت ها و از الیاف متوسط ​​کوتاه برای تمیز کردن سطح براکت و سیم ها استفاده می شود. الیاف مسواک ارتودنسی از مواد مرغوب ساخته شده و به گونه ای طراحی شده است که در بریس ها گیر نمی کند.

• انعطاف پذیری دسته مسواک

ویژگی های مختلف مسواک ارتودنسی از جمله کیفیت خوب دسته و انعطاف پذیری قابل قبول آن، دسترسی به قسمت های مختلف دندان های ارتودنسی را آسان می کند و سپس الیاف نرم و ریز سر مسواک به خوبی این قسمت ها را تمیز می کند.
به طور کلی، اگر می‌خواهید مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی خود را برای خودتان آسان‌تر کنید، می‌توانید از ابزارهایی مانند مسواک بین دندانی یا برس پروکسی برای پاک کردن زباله‌های بزرگتر از روی دندان‌ها و براکت‌ها قبل از شروع مسواک زدن استفاده کنید.بازدید پست:
۹

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.