محصولات بهداشتی قاچاق اثرات جبران ناپذیری بر سلامت مصرف کننده دارند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا)؛ دکتر نسیبه یوسفیان – سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح دوشنبه ۲۲ تیرماه سال جاری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ضمن گرامیداشت ۲۱ تیرماه سالروز فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز. ، تصریح کرد: قاچاق پدیده ای تهدیدآمیز است که با ایجاد برخی مشاغل کاذب، علاوه بر آسیب رساندن به اقتصاد کشور، موجب تعطیلی واحدهای تولیدی، بیکاری و… در جامعه می شود.

دکتر یوسفیان در ادامه با اشاره به قاچاق کالاهای بهداشتی گفت: قاچاق کالاهای بهداشتی که شامل دارو، مکمل های غذایی، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و آشامیدنی، لوازم آرایشی و بهداشتی است نیز می تواند اثرات جبران ناپذیری بر سلامت مصرف کننده داشته باشد.

وی بیان کرد: شرایط نامناسب نگهداری و حمل و نقل این کالاها اغلب منجر به فساد و یا تغییرات مضر شیمیایی در محصولات می شود که به راحتی قابل تشخیص نیست و مصرف آن منجر به تجمع سموم در بدن می شود.
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه در ادامه مشکلات پوستی، مسمومیت های ساده، عوارض کبدی، سرطان و حتی مرگ را از عوارض استفاده از کالاهای تقلبی برشمرد.

دکتر یوسفیان تصریح کرد: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی سلامت در زمینه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن طراحی و الصاق برچسب اصالت کالاهای وارداتی، بر روی کالاهای تمام شده در مرحله دوم در حال اجرا نیز نظارت دارد. و توزیع کالاهای مذکور را ردیابی می کند و بر اساس ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز این امکان را به مصرف کنندگان می دهد تا کالاهای ثبت شده و اصلی را از کالاهای تقلبی و قاچاق تشخیص دهند.

وی در خصوص نظارت بر انبار و نگهداری محصولات سلامت محور اظهار داشت: مصرف کنندگان هنگام خرید محصولات سلامت محور از مراکز مجاز و معتبر حتما با شماره تلفن ۲۰۰۰۸۸۲۲ تماس بگیرند تا کد ۱۶ رقمی روی برچسب اصالت کالا را دریافت کنند. محصول و استفاده از آن
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تعداد بازرسی های انجام شده در حوزه دارو و فرآورده های مکمل و سنتی در سه ماهه جاری اظهار داشت: تعداد بازرسی های انجام شده در حوزه دارو و فرآورده های مکمل و سنتی در سه ماهه گذشته به ترتیب ۵۱۲ و ۸۰ قلم کالا بوده که در این بازرسی ها به ترتیب ۱۲۳ و ۱۰۷ قلم کالا کشف شده است. در بخش آرایشی و بهداشتی ۶۷ مورد کنترل و ۲۷۰ قلم کالای قاچاق و در بخش مواد غذایی، آشامیدنی و تجهیزات پزشکی به ترتیب ۸۳ و ۱۱۶ مورد کنترل انجام شد که در این دو بخش ۷ و ۱۸ قلم کالا کشف شد. اقلام قاچاق کشف شد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.