مجوزهای اداری تاثیری در وضعیت مستاجران ندارد/ کسانی که از فرماندهی به قدرت رسیده اند فرق پادگان و نظام اقتصادی را نمی دانند


قیمت خانه

رویداد۲۴ شادی مکیبه عنوان یک مستاجر، در اوقات فراغت نگران نحوه اجاره خانه، تمدید یا عدم تمدید قرارداد در پایان سال و تامین وعده مسکن که هر سال به طور نجومی بالا و پایین می شود، ندارم. این کابوس های ذهنی سهم بسیاری از رانت خوارانی است که زیر چرخ های اقتصاد بیمار له می شوند و کشور در آن کار می کند.

همین دو سه هفته پیش یکی از همکاران خبر شب ها می خوابید و صبح او را نمی دید چون اجاره مسکن زیاد می شد و نمی توانست با درآمدش مسکن مناسبی تهیه کند، البته علت مرگ ناگهانی اش. سکته قلبی بود، دوستان و همکارانش معتقد بودند که او به دلیل مشکلات مسکن دچار حمله قلبی شده است.

حقیقت این است که دستمزدها، حقوق بگیران و حتی خوداشتغالی نسبت به هزینه ها اندکی افزایش یافته است، به طوری که تقریباً همه اقشار جامعه اکنون زندگی می کنند، اما به نظر می رسد صاحبخانه ها در دنیای دیگری هستند. همه اعضای یک خانواده باید برای برآوردن توقعات غیرمنطقی صاحبخانه تلاش کنند تا اجاره های چند ده میلیون تومانی و ودیعه های صدها میلیون تومانی و حتی میلیاردی دریافت کنند تا جایی که هیچ دخل و خرجی برای مستاجر نداشته باشد. خانواده هستند. مهم نیست که وضعیت زندگی چگونه است، کوچک و بزرگ، فرسوده و نو، کثیف و تمیز، اغلب آنها را اجاره می دهند.

تعداد افرادی که مجبور به انتخاب مسکن نامناسب برای ادامه زندگی می شوند هر روز در حال افزایش است. پدیده خواب و خواب در تاکسی و کمپینگ به دلیل همین عدم نظارت و ناتوانی روزافزون افراد در تأمین اسکان مناسب با توجه به شرایط و شرایط به وجود آمده است.

مجوزهای دولتی برای اجاره نشینان اعمال نمی شود

در هر شرایطی نظارتی بر ساخت و ساز مسکن وجود ندارد، راه فرار مالکان از نظارت باز است، وعده ها پوچ و راه حل ها خالی است. کار به جایی رسیده است که برخی از کارآفرینان از صاحبخانه ها می خواهند که به حال مستاجر رحم کنند و دست از زیاده خواهی بردارند.

اکنون دولت در تهران ۲۵ درصد، در کلان شهرها حداکثر ۲۵ درصد، در کلانشهرها با ۲۰ درصد جمعیت ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد سقف تعیین کرده است. این قطعنامه به قراردادهای تمدید محدود نمی شود و برای همه قراردادهای خدماتی اعمال می شود.

این در حالی است که کارشناسان مسکن این مصوبه را غیرقابل اجرا می دانند و تنها دو گروه موجر و مستاجر را گرد هم می آورند. تجربه مصوبه مشابه اعلام شده در دوران کرونا نشان داده است که چنین قوانینی در مراجع حل اختلاف و دادگاه ها پذیرفته نشده است و در نهایت مالک در دعاوی مربوطه حرف اول را می زند و در نهایت موجر نمی تواند از حق قانونی خود برای تمدید آن استفاده کند. اجاره و استفاده از مستاجر.

راه حل های دیگر مانند اخذ مالیات از صاحبخانه نیز راه حل مناسبی نیست زیرا در برخی موارد موجر مبلغ مالیات را از مستاجر دریافت می کند و اساساً خانه را با همان شرایط اجاره می دهد.


بیشتر بخوانید: آخرین قیمت رهن و اجاره در تهران


محمود اولاد کارشناس مسکن

قوانینی که به ضرر مستاجرین است

محمود اولاد کارشناس مسکن به رویداد۲۴ گفت: افرادی که از فرماندهی به قدرت رسیده اند فرق پادگان و نظام اقتصادی را نمی دانند و فکر می کنند همه چیز خوب است و همه چیز در این زمینه حل می شود. خوب طبق مقررات، اما اینطور نیست.» قوانین بر مستاجرین فشار می آورند و هزینه های آنها را به شدت افزایش می دهند.

به گفته وی، چنین قوانینی باعث می شود برخی از مالکان از اجاره خانه امتناع کنند یا شرایط بدتر از وضعیت فعلی را تحمل کنند، به عنوان مثال برخی از مالکان مستاجر را ملزم به تخلیه به موقع ملک می کنند. برخی از مالکان به بهانه های مختلف از مستاجر پول اضافی می گیرند، مثلا. ب- قرض گرفتن و گرفتن همان مبلغ رهن هنگام تمدید اجاره. عدم اعلام معاملات، نوشتن مبالغ در پشت اجاره نامه و غیره از دیگر راهکارهایی است که به مالکان کمک می کند تا از اجرای مجوزها فرار کنند.

او می گوید: «حدود ۱۰ سال پیش در یکی از محله های جنوب تهران آپارتمانی اجاره کردم، در آن زمان صاحبخانه به من گفت که باید قول بدهم که مالیات نگیرم و اگر این اتفاق بیفتد باید مبلغ را پرداخت کنم». گفت: آنچه مربوط است را بپردازید صاحبخانه از من خواست که اگر مالیات بدهی داشته باشم چک را بپردازم، اما یک سال بعد، وقتی ملک را تخلیه کردم، آنها همچنان چک را به عنوان وام نگه داشتند تا سالهای آینده نداشته باشند و مجبور به پرداخت باشند. مالیات بر اجاره که جالب است بعد از گذشت ۱۰ سال چک همچنان نزد موجر است این وضعیت نشان می دهد که اخذ مالیات بر اجاره نیز شرایط را برای مستاجر بدتر می کند و به راحتی از موجر به مستاجر منتقل می شود.

این کارشناس مسکن معتقد است: بازار به این شکل کنترل نمی شود و نمی توان برای آن قیمتی تعیین کرد. واقعیت طرح سقف اجاره فعلی این است که هیچ کس دیگری نمی تواند قانوناً یا قانوناً شخص دیگری را مجبور کند که کالای خود را به قیمت مشخصی بفروشد. راه حلی مانند مالیات جواب نمی دهد و نتیجه معکوس نه تنها افزایش اجاره بها بلکه تحمیل هزینه های جانبی مانند مالیات بر مستاجر دارد.

فقر روزافزون مردم عامل اصلی مشکلات مستاجران است

«صاحب خانه برای ملک خود قیمتی تعیین می کند. اگر قیمت بسیار نجومی و بیش از توان پرداخت مستاجران است، نباید پیشنهاد دهنده داشته باشد، بنابراین صاحبخانه باید قیمت را به سطح پایین‌تری کاهش دهد.» اما هر قیمتی که صاحبخانه اعلام کند باز هم مشتری دارد دلیلش این است که تعداد واحدهای اجاره ای به شدت کم و تعداد متقاضیان بسیار زیاد است که باعث افزایش قیمت شده است. این مجوزها همچنین تعدادی از مالکان را وادار می کند که از اجاره آپارتمان صرف نظر کنند و در عین حال تعداد متقاضیان را تا حد ممکن کاهش دهند.

اولادی گفت: زمانی که سقف اجاره بها می شود، قیمت ها به صورت غیر رسمی تعیین می شود. ما موضوع را اشتباه متوجه شدیم و فکر می کنیم مشکل افزایش اجاره بها است. در حالی که مشکل اصلی کاهش درآمد خانوار است. درآمدهای ما در ۱۰، ۱۵ سال گذشته به شدت کاهش یافته است، مردم فقیرتر می شوند و در چنین شرایطی مردم بیش از درآمد خود خرج می کنند. مثلاً گوشت کمتری مصرف می کنند، رفت و آمدها محدود است و… بالاخره مردم چاره ای ندارند جز اینکه به پایین شهر بروند و در واحدهای کوچکتر زندگی کنند.

خانواده هایی که تا دیروز در شمال شهر خانه اجاره می کردند امروز به مرکز شهر آمدند و فردی که در مرکز شهر خانه اجاره کرده بود به جنوب شهر رفت. مستأجران جنوب شهر نیز به حومه شهر نقل مکان کردند. . من بارها تاکید کرده ام که مشکلات مسکن در حوزه مسکن نیست، بلکه خارج از حوزه است: از یک سو مردم هر روز فقیرتر می شوند، از سوی دیگر سرمایه گذاری در این بخش صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه نرخ رشد سرمایه گذاری در تولید تنها منفی است، گفت: همه چیز در جامعه ما در حال فرسایش است، حجم ساخت و ساز به شدت کاهش می یابد، مسکن ساخته نمی شود، در چنین شرایطی نمی توان انتظار قیمت داشت. به ترتیب.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.