متوسط ​​مالیات صنفی؛ ۲.۵ میلیون تومان – اقتصاد برتر


با توجه به اینکه تا به امروز کارآفرینان و اصناف باید اظهارنامه مالیات بر درآمد سال گذشته خود را تسلیم کنند، طبق آخرین آمار بیش از ۳ میلیون اظهارنامه تکمیل شده و میانگین مالیات پرداختی این افراد برآورد شده است. ۲،۵ میلیون تومان است.

تهران – اختازبرتر – ۲۴ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصاد به نقل از ایسنا، خرداد ماه هر سال صاحبان مشاغل و اصناف برای پرداخت مالیات متعلقه باید صورت درآمد سال گذشته خود را تکمیل کنند. در این راستا این افراد ابتدا تا پایان خرداد فرصت داشتند اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند اما این مهلت تا پایان امروز تمدید شده است. بنابراین تا امروز صاحبان مشاغل باید با مراجعه به سامانه my.tax.gov.ir اظهارنامه خود را تکمیل کنند زیرا در صورت عدم رعایت تعهدات قانونی علاوه بر محرومیت از معافیت مالیاتی و نرخ صفر مالیاتی، نسبت به تکمیل اظهارنامه اقدام خواهند کرد. مشمول جریمه غیرقابل بخشش ۳۰ درصدی می شود و ارائه توضیحات قابل قدردانی است.

برخلاف سال‌های گذشته، امسال صدای اصناف و بنگاه‌ها علیه اخذ مالیات برخاسته و نسبت به افزایش نرخ مالیات و سود فعالیت‌های خود اعتراض کردند و خواستار کاهش مالیات بر اثر رکود اقتصادی ناشی از رکود اقتصادی شدند. شیوع ویروس کرونا. سازمان امور مالیاتی در پاسخ به مطالبات مالیاتی اصناف اعلام کرد که افزایشی در نرخ مالیات وجود ندارد و دلیل اعتراض اصناف این است که طبق قانون بودجه سال گذشته، محاسبه مالیات بر مبنای سپرده کارت بازرگانی است. خوانندگان روند اخذ مالیات از کارتخوان های صنفی و بازرگانی به این صورت است که کلیه مبالغ واریز شده به کارتخوان های صنفی ملاک سازمان امور مالیاتی در محاسبه مالیات تکلیفی می باشد. بدیهی است در صورت واریز وجه به حساب متصل به دستگاه کارتخوان صنفی، در محاسبه مالیات آنها لحاظ نمی شود.

در این خصوص مشروط بر اینکه از مبالغ واریز شده نزد کارتخوان های اصناف درآمدی دریافت نکرده باشند در صورت ارائه فیش و رسید و تایید سازمان امور مالیاتی از مبلغ مورد نظر مالیات اخذ نخواهد شد. این سازمان همچنین گفت: برای اجرای رویه جدید مالیات اصناف استانی نرخ سود اصناف را کاهش دادیم و کسانی که درآمد فروش و خدمات آنها تا سقف ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باشد مشمول مالیات هستند. به گفته مدیرکل حسابرسی مالی، مالیات یک میلیون و ۳۵۰ هزار شرکت از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار شرکتی که با استناد به ماده ۱۰۰ می توانند به تعهدات مالیاتی خود عمل کنند، از ۰ تا ۵ میلیون تومان است.

پیگیری های سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که اصناف و شرکت ها تا به امروز تقریباً ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه مالیاتی به این سازمان ارائه کرده اند. همچنین معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه مربوط به ظهرنویسی ماده ۱۰۰ به سازمان امور مالیاتی ارسال شد و نزدیک به یک میلیون مودیان خود اظهارنامه را تنظیم و تسلیم کردند. ضمناً متوسط ​​مالیات پرداختی تجار و شرکت ها ۲.۵ میلیون تومان از مبلغ اظهارنامه ارسالی به سازمان مالیاتی است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.