متخصص تغذیه دکتر انوشه رژیم غذایی مبتلایان به سنگ کلیه


رژیم غذایی کودکان به سنگ کلیه : حدود ۱۰ درصد مردان و ۳ درصد زنان در بزرگسالی به سنگ کلیه مبتلا می شوند. سنگ های کلیوی زمانی تککیل می شوند که تغلیظات به حدی می رسد که امکان رسوب و کریستال شدن را فراهم کند. مربا این سنگ ها ترکیبات نمک های کلسیم، اسید اوریک، سیتیک و یا فسفات آمونیوم و منیزیم (نمک های سه گانه آمونیوم، منیزیم و فسفات) هستند.

ژنتیک، تغذیه نا مناسب، بیماری، مصرف برخی داروها، اضافه وزن و چاقی، کم تحرکی، دریافت ناکافی آب و مصرف زیاد نمک در ایجاد سنگ ها تولیدند.

شواهد بالینی نشان می دهد که در بیشتر بیماران مبتلا به سنگ ها دوباره تشکیل می شوند.بنابراین تشخیص نوع سنگ به عنوان ارزیابی متابولیکی از اولین یا دومین مصرف سنگ برای تنظیم رژیم غذایی مناسب برای ایجاد دوباره سنگ بسیار مهم است.

توصیه می شود روزانه حجم زیادی مایعات (حدود ۱.۵ تا ۲ لیتر) برای تولید کمتر از ۲ لیوان نوشیده شود.

سنگ های اگزالات کلسیم

حدود ۸۰ درصد سنگ ها از اگالات کلسیم به تنهایی یا همراه فسفات یلسیم تککیل می شوند و بروز آن در مردان میان سال است.

کاهش دریافت باعث کاهش خطر می شود و حتی ممکن است کم آن از مواد غذایی خطر تشکیل سنگ را افزایش دهد، زیرا باعث افزایش اشباع اگزالات در عفونت می شود. کلسیم به اگالات موجود در ارتباط می‌شود و باعث می‌شود که کمی وارد خون شود و باعث کاهش اگگالات در بیماری می‌شود. مصرف غذاهای حاوی اگالات مانند بادام زمینی، ریواس، اسفناج، سبوس گندم، ککلات، چغندر، گوجه، انواع توت و چای پر رنگ باید محدود شود.

یکی از دلایل ایجاد سنگ مصرف نمک زیلد است. بنابراین باید مصرف غذاهای شور و فست فود و غذاهای آماده و آماده باشد که مقدار زیادی را محدود کنند. کاهش دریافت پتاسیم با افزایش دریافت سدیم در بدن همراه است . بنابراین مصرف مواد غذایی با پتاسیم بالا مثل موز، طالبی، کدو حلوایی، سیب مینی، خرما و … مفید است.

سنگ های اسید اوریکی

افزایش مصرف مواد غذایی حیوانی می تواند اسید اوریک و کلسیک را افزایش دهد که می تواند منجر به تشکیل سنگ شود. . بنابراین نوشیدنیات فراوان

این بیماری را طبیعی می کند و مانعی برای ابتلا به بیماری می شود. داروهایی مثل آسپیرین می تواند از اسید اوریک Ph

را افزایش دهد و ایجاد کند سنگ را بیشتر می کند.

سنگ سیستین

سنگ سیستین بیشتر به علت ناهنجاری انتقال اسید آمینه تککیل می شود و معمولا کمیاب است. بیماران باید در روز بیشتر از ۴ لیتر آب بنوشند و در نول سب نیز ناٌعد.شب شب رژیم غذایی باید

قلیایی داشته باشید و برای افزایش ph

بیماری و مصرف آن به ۷.۵ مصرف بیشتر میوه و سبزی و کاهش مصرف و توصیه می شود.قلیایی pH.

سنگ های سه گانه

شامل فسفات منیزیم – آمونیوم است و معمولاً در زنان دیده می شود. وقتی دستگاه بیماری با ارگانیسم های اوره آز آلوده می شود، می شود. . درمان شامل مصرف آنتی بیوتیک های مناسب و یا روش های جراحی و جراحی مشابه است و رژیم غذایی نقشی در تککیل این نوع از سنگ ها ندارد.

توصیه ها

اضافه وزن ایجاد سنگ کلیه را افزایش می دهد.کاهش وزن ممکن است در پیگگیری از ایجاد سنگ ساز باشد. رژیم غذایی باید تنظیم شود که در اندازه مناسب باشد و رژیم های پرپروتئین گرفته شود. می توان از گیاهانی مانند حبوبات و مغغ ها مانند گردو، بادام و استفاده کرد.

مصرف مرکبات و آب آنها مانند آب لیمو و آب پرتقال توصیه می شود.

آب کرفس و آب انار و آبجو برای آبی و مبارزه با مشکل است.

مصرف چای ریشه قاصدک و دمنوش گزنه به دفع سنگ های ریز کمک می کنند.

منیزیم و سیترات از تشکیل سنگ مانع می شوند .

داشتن فعالیت بدنی و ورزش و نوشیدن آب فراوان در هوا و دفد سند سند کسانی که سنگین ورزش می کنند و باعث می شوند غلیظ شوند و تیره می توانند خطر تککیل سنگ را در آن ها بیشتر کنند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.