متخصص تغذیه دکتر انوشه تاثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن


تاثیر خواب بر چاقی و افزایش وزن : خواب مناسب و با کیفیت نقش مهمی در سلامتی بدن انسان و پیگگیری از چاقی و کاهش وزن دارد. کسانی که بین ۶-۷ ساعت در شب می خوابند، خطر ابتلا به بیماری در کاهش می دبی. کسانی که کم و یا حتی زیاد میند، خطر حمله قلبی در آنها تا ۴۵ درصد افزایش می یابد. خواب کوتاه و ناکافی به میزان ۳۰ درصد افزایش یافته است. نوع دوم و پر فشاری خون را افزایش می دهد.

مشکل خواب باعث می شود که انسولین می تواند احتمال ابتلا به نوع دوم را در سال های بعد در پی داشته باشد.نقش خواب مناسب در کاهش وزن بسیار مهم است. نداشتن خواب فقط یکی از دلایل است و می تواند عادت های ناناسب غذایی مانند ناخنک زدن و هه هوله خوردن و پرخوری را ایجاد یا تشدید کند. همچنین می تواند باعث شود که هم خوردن وعده های غذایی و ریتم شبانه بدن باعث شود که تاثیر منفی بر کاهش وزن داشته باشد.

مواد غذایی مفید برای خواب راحت

خواب کافی در شب باعث افزایش مقاومت به انسولین، افزایش سطح لپتین و کاهش به ککر و نمک و کاهش اشتها می شود. لپتین و گرلین هورمون های مرتبط با اشتها هستند . لپتین احساس سیری را افزایش می دهد و وقتی سطح آن پایین بیاید، میل و اشتهای به غذا بیشتر می شود. گرلین دارای گرسنگی است و نقش مهمی در افزایش اشتها دارد و باعث مصرف بیشتر غذا و دریافت بیشتر و ذخیره می شود. خواب دیر وقت باعث گرلین و کاهش لپتین می شود. همچنین می تواند باعث کورتیزول شود. وقتی سطح کورتیزول بالا می رود، میل به مصرف مصرف و شکر افزایش می یابد.

بین ساعت ۱۰ شب تا دو نیمه شب بدن بیشترین میزان میزانتونین را می کند (تقریبا ۸۰ درصد). ملاتونین نقش مهمی در تنظیم خواب دارد . ملاتونین بر رشد رشد اثر می گذارد. رشد رشد در سوزاندن، باز سازی کلاژن و ترمیم پوست، احیای بافت عضلانی، افزایش ایمنی بدن و سلول ها نقش دارد.

چند روش مناسب برای خواب راحت

در یک زمان مخصوص بخوابید.

در یک مکان مخصوص بخوابید. جای خوابیدن را تغییر دهدید و بک شب در رختخواب، یک شب بر روی کاناپه یا مبل و یا شبی در اتاق دیگر نخوابید.

بالشت و تشک مناسب خودتان انتخاب کنید.

دیر وقت شام نخورید . ۳ ساعت قبل از خواب وعده غذایی سنگین نخورید و اصولا شام سبک میل کنید.

آخر شب ورزش نکن.

نیم ساعت قبل از خواب نور محیط را کم کنید.

اتاق را ذخیره کنید و کمی آنرا متمایل به خنک نگهداری کنید.

دوش آب گرم و انجام حرکات ریلکسی ک تا دو ساعت قبل از خواب مفید است.

در محیط اتاق خواب از روغن یا اسپری اسطوخودوس استفاده کنید.

را خاموش و از خود دور کنید . گوشی را کنارتان روی تخت موبایل نگذارید.

جداقل ۷ ساعت بخوابید.

مواد غذایی مفید برای خواب راحت

گیلاس و آلبالو حاوی ملاتونین هستند . ملاتونین تنظیم کننده سیکل خواب است.

موزیم حاوی پتاسیم، منیزیم و تریپتوفان است. تریپتوفان پیش ساز سروتونین است که یک پیام شیمیایی است و به شادی معروف است. شیر نیز حاوی تریپتوفان است. ترکیب کمی شیر و موز برای قبل از خواب بسیار جالب است.

کیوی سرشار ازسروتوتین است و هم کیفیت و هم مقدار خواب را بهبود می بخشد.

برای خواب خوب باید دریافت منیزیم بیشتر شود. مواد غذایی مانند تخم مرغ، جو دو سر، غلات سبوسدار و بادام حاوی منیُمس.

محصولات لبنی مانند شیر و ماست خواب می آورند.

نوشیدن دمنوش هایی مانند بایونه و سنبل الطیب هم بسیار مفید چای.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.