لمینت دندان


لمینت دندان ماده نازکی است که به صورت روکشی هم رنگ با دندان روی دندان قرار می گیرد که ماندگاری زیادی دارد و نتیجه یکدست شدن دندان ها، رنگ زیبا و لبخندی زیبا می باشد. به نام لبخند هالیوود. لمینت فرم و فرم دندان ها را اصلاح می کند، به آنها درخشندگی خاصی می بخشد و دندان ها را بلند می کند. لمینت تنها یک روش زیبایی محسوب می شود و عملکرد درمانی ندارد. لمینت فقط به عنوان درمان و فقط در مواردی که دندان ها دارای نقص و کجی بسیار جزئی هستند قابل استفاده است. اما اگر مشکلات دندان ها خیلی زیاد است، ابتدا باید با کمک ارتودنسی یا روش های دیگر این مشکلات را برطرف کرد و سپس لمینت کرد. در زیر بیشتر در مورد لمینت، کاربرد و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

کاربرد لمینت

اگر دندان هایی دارید که به مرور زمان ترک خورده اند یا تغییر رنگ داده اند یا تغییر شکل داده اند یا در دندان هایتان ترک دارند، لمینت می تواند به حل این مشکلات یا بهتر است بگوییم پوشاندن آنها کمک کند. اگر این کار را انجام دهید خواهید دید که چقدر به زیباتر شدن صورت و لبخندتان کمک می کند و دیگر مجبور نخواهید بود هنگام خندیدن دهان خود را با دست بپوشانید. دو نوع روش لمینیت وجود دارد که در ادامه می خواهیم در مورد آنها صحبت کنیم.

انواع لمینت دندان

لمینت به دو روش مستقیم یا کامپوزیت و سرامیکی یا غیر مستقیم تقسیم می شود. هر کدام از این دو نوع ویژگی های خاص خود را دارند. اینکه کدام روش استفاده شود بستگی به وضعیت دندان های شما و بودجه ای دارد که برای آن در نظر گرفته شده است. اما به طور کلی، تصمیم نهایی با دندانپزشک است که با در نظر گرفتن وضعیت دهان و دندان شما، بهترین روش را برای شما تعیین می کند.

• لمینت سرامیکی

همانطور که از نام آن پیداست، جنس این نوع لمینت سرامیک است و به آن روکش چینی نیز می گویند. قطر یا ضخامت آن حدود ۰.۵ میلی متر است و از نوار رزین برای چسباندن آن بر روی دندان استفاده می شود. این نوع لمینت ظاهر بسیار زیبایی دارد و در عین حال ثبات رنگ آن نیز قابل توجه است. می توان گفت عمر لمینت های سرامیکی حدود دو برابر لمینت های کامپوزیتی است. این طول عمر حدود ۱۰ تا ۲۰ سال تخمین زده می شود و سپس باید تعویض شود.
برای ایجاد این نوع لمینت، دندانپزشک مقدار بسیار کمی از جلوی مینای دندان را تراشیده و سپس یک ترمیم موقت روی آن انجام می‌دهد. بعد از این مرحله از دندونا قالبی تهیه می کند و برای ساخت لمینت به آزمایشگاه می فرستد. ممکن است دو یا سه هفته طول بکشد تا آنها ساخته شوند. بعد از آماده شدن و رسیدن به دندانپزشک با کمک چسب مخصوص آن را روی دندان می چسباند.
روند تکمیل لامینیت ممکن است نیاز به چندین بار مراجعه به دندانپزشک داشته باشد. با توجه به اینکه لمینت سرامیکی باید در آزمایشگاه ساخته شود، مطمئناً گرانتر از لمینت کامپوزیت است. یکی از مهم ترین ویژگی های لمینت سرامیکی این است که انبساط حرارتی مشابه مینای دندان را از خود نشان می دهد و شاید این ویژگی به این معنی باشد که در مقایسه با کامپوزیت عمر مفید نسبتاً بالایی دارد.

• لمینت کامپوزیت

این نوع لمینت نسبت به نوع سرامیکی قیمت کمتری دارد و نیازی به تیز کردن دندان برای آن نیست یا اگر این کار را انجام دهید بسیار بسیار ارزانتر از نوع سرامیکی است. ایجاد این نوع لمینت نیازی به برداشتن قالب از دندان و ارسال آن به آزمایشگاه ندارد. بلکه برای این کار از نوعی پودر استفاده می شود که سپس با نور مخصوص روی دندان ثابت می شود. طیف رنگ های سفید مورد استفاده برای لمینت های کامپوزیتی گسترده تر است. بنابراین آزادی بیشتری در انتخاب سایه دارید و می توانید سایه ای را انتخاب کنید که بیشتر با دندان هایتان مطابقت داشته باشد. اگرچه برخی از افراد دوست دارند دندان هایشان سبک تر از دندان های طبیعی باشد. از آنجایی که این روش نیاز به آزمایشگاه ندارد، هزینه کمتری نسبت به روش کامپوزیت دارد و دندانپزشک می تواند کل درمان را در یک جلسه انجام دهد.

آیا لمینت روش خوبی برای زیبایی دندان است؟

همانطور که گفتم این روش نیز مانند سایر روش های زیبایی و درمانی دارای مزایا و معایبی است. این کاملا طبیعی است که هیچ ماده ای نمی تواند مانند دندان های طبیعی شما باشد. اما برای تصمیم گیری در مورد این موضوع باید لمینت را به دو طرف ترازو بزنید تا ببینید کدام طرف سنگین تر است. اگر وضعیت دندان‌هایتان به گونه‌ای است که بر روابط اجتماعی‌تان تأثیر منفی می‌گذارد یا اجازه نمی‌دهد لذت لبخند را بدون خجالت تجربه کنید و در کل این مشکل برای شما تبدیل به یک وسواس شده است، خوب، می‌توانید لمینت کمک کنید. زیاد. اما اگر فردی هستید که به درمان های زیبایی معتاد شده اید و انواع درمان های زیبایی مانند جراحی بینی، لیفت صورت، کاشت گونه و غیره را روی صورت خود انجام داده اید. در این صورت نه تنها لمینیت، بلکه روش زیبایی دیگری نیز به شما پیشنهاد نمی شود; هر چند در نهایت کار خودت را انجام می دهی و به توصیه های دیگران توجه نمی کنی.

تعمیر و نگهداری لمینت دندان

بعد از لمینت باید بیشتر از قبل به سلامت دندان و دهان خود توجه کنید. این به این دلیل است که آنها خیلی سریعتر از دندان های طبیعی تغییر رنگ می دهند. به طور کلی برای مراقبت بهتر از لمینت و افزایش عمر آن باید موارد زیر را جدی بگیرید:
حداقل دو بار در روز مسواک زدن را در برنامه روزانه خود قرار دهید. در مورد نخ دندان هم همینطور.
هرگز غذا و میوه های خیلی سفت را با دندان های لمینت نشکنید. برای ترک بادام، پسته و غیره از دندان های لمینت نشده یا لمینت شده استفاده نکنید.
از مصرف غذاهای رنگی مانند چای، قهوه، نوشابه و غیره خودداری کنید. زیرا در ترکیبات خود حاوی رنگدانه هایی هستند که هم بر رنگ لمینت و هم بر رنگ مینای طبیعی تأثیر منفی می گذارد. پس از مصرف این غذاها حتما دندان های خود را مسواک بزنید. همچنین کشیدن سیگار تغییر رنگ لمینت را تا حد زیادی تسریع می کند.
حتما هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان های خود را چک کنید تا از پوسیدگی دندان و بیماری های احتمالی پریودنتال جلوگیری کنید.بازدید پست:
۸

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.