لزوم تامین تجهیزات معدنی و راهسازی از طریق واردات – اقتصاد برتر


کاهش تورم در بخش معدن
اقتصاد برتر

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بر تامین نیاز کشور به ماشین آلات معدنی و راهسازی از طریق واردات تاکید کرد و گفت: اگر این دسته از ماشین آلات را وارد نکنیم بخشی از تولید ما به سمت معدن و راه می رود. بخش راه سازی ساختمانی پروژه های عمرانی دچار مشکل خواهد شد.

تهران – اختازبرتر – ۰۱ ادامه ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، عبدالوهاب سهل آبادی افزود: بخشی از ماشین آلات مورد نیاز صنعت کشور در داخل کشور ساخته می شود و باید در این زمینه اقداماتی انجام شود تا شاهد واردات آن نباشیم. اما ماشین آلات راهسازی و معدنی مانند بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر و … در کشور تولید نمی شود و باید وارد شود. اگرچه هپکو به خوبی توانایی تولید ماشین آلات صنعتی را دارد، اما هرگز نتوانسته ماشین آلات سنگین تولید کند و اگر این دسته از ماشین آلات را وارد نکنیم بخشی از تولیدات ما در بخش معدن و پروژه های راهسازی دچار مشکل می شود.

وی به فرسودگی و فرسودگی ماشین آلات و گرانی آنها در کشور که نوسازی این ناوگان را ایجاب می کند، اشاره کرد و تصریح کرد: با این حال در زمینه هایی مانند فرآوری سنگ، کارخانه های ریخته گری و ماشین آلات به خودکفایی رسیده ایم. ساخت کوره های القایی و قوس الکتریکی . ما خیلی خوب سود می بریم و نیازی به صادرات نداریم، اما در تولید ماشین آلات معدنی ضعیف هستیم و مجبور به صادرات هستیم. نیمی از مشکلات این معادن راکد تامین نشدن ماشین آلات مورد نیاز است. در حال حاضر بیش از پنج هزار معدن کوچک و متوسط ​​در کشور تعطیل شده است و با توجه به کشف مناطق بسیار خوب معدنی در کشور باید گفت مشکل اصلی معدن در کشور کمبود ماشین آلات معدنی مانند لودر، بولدوزر و بیل مکانیکی.

سهل آبادی با اشاره به مخالفت برخی نمایندگان مجلس با واردات ماشین آلات راهسازی و معدنی به کشور افزود: در این زمینه مرکز پژوهش های مجلس باید بیشتر تلاش کند و نمایندگان مخالف را با محدودیت های شرکتی مانند هپکو آشنا کند چرا که هرگونه بی احتیاطی. در این زمینه می تواند به فرصتی برای کشور تبدیل شود. در شرایط کنونی و با ادامه تحریم ها، واردات ماشین آلات اروپایی مستعمل در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان و تعمیرات اساسی آنها می تواند راه حلی برای صنایع معدنی و معدنی کشورمان باشد. نسبت به ماشین آلات صفر مایل قیمت کمتری دارند.

رئیس خانه صمت ایران در ادامه توضیح داد: بیل مکانیکی نو مثلاً حدود ۱۴ میلیارد تومان قیمت دارد، اما می توان حدود ۶ تا ۷ میلیارد تومان دست دوم و دست دوم را خریداری کرد. معادن و شرکت های بزرگ کشور قادر به تامین ماشین آلات بزرگ مورد نیاز خود هستند اما تا به امروز این ماشین آلات برای توسعه فعالیت معادن کوچک و متوسط ​​عرضه نشده است.

پیش از این سید رضا محتشمی پور، معاون امور معدن و فرآوری مواد وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص بحث تامین ماشین آلات معدنی گفته بود: در سال های اخیر شرایط خوبی از نظر ماشین آلات نداشتیم و عرضه ناکافی آنها باعث کاهش سرعت بخش معدن شده است. امروزه واردات ماشین آلات سنگین غیر ساخت داخل مورد نیاز این بخش با عمر کمتر از پنج سال مشکلی ندارد. با توجه به اقدامات انجام شده برای ساخت ماشین آلات لازم در کشور، شرکت ها و نهادها می توانند برای تامین ماشین آلات مورد نیاز خود با صندوق ضمانت فعالیت های معدنی تماس بگیرند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.